Elmeszelte a legfelsőbb bíróság a Tescót a dolgozók jogainak megsértése miatt

2024. szeptember 13. 14:29
Lezárult az évtizedes Tesco-per. A brit élelmiszerlánc úgy csökkentette a dolgozói fizetését, hogy kirúgta őket, majd felajánlotta nekik a régi munkájukat kevesebb pénzért. A brit legfelsőbb bíróság kimondta, hogy ez jogtalan eljárás volt.
Elmeszelte a legfelsőbb bíróság a Tescót a dolgozók jogainak megsértése miatt
Bajban a Tesco, fizetheti a kártérítést / Fotó: Paul Ellis / AFP
 
A brit legfelsőbb bíróság kimondta, hogy jogellenes a Tesco „kirúglak, majd visszaveszlek” taktikája. Az élelmiszeripari vállalat úgy módosította az alkalmazottak szerződését, hogy kirúgta, majd alacsonyabb bérrel újra felvette őket.
 
A Tesco már évek óta küzd a bíróságon emiatt az ügy miatt, legutóbb 2022-ben nyert egy alacsonyabb szintű bíróság előtt. Most azonban a legfelsőbb bíróság pontot tett az ügy végére.
 
A Tesco nem teheti meg, hogy az elbocsátásokat arra használja, hogy csökkentse az alkalmazottai bérét – olvasható az ítéletben.
 
A Fire and Rehire taktikát a Tesco még 2009-ben alkalmazta egy brit elosztóközpontjában. A cég a központot átköltöztette 60 kilométerrel arrébb, majd közölte a dolgozókkal, hogy akinek ez nem tetszik, az ki van rúgva. A megmaradt munkavállalókkal később szintén közölték, hogy ki vannak rúgva, de aki akar, az alacsonyabb bérrel új szerződést köthet.
 
Az etikátlan taktikát a koronavírus-járvány után kapták fel újra a brit vállalatok. A P&O Ferries több száz dolgozóját akarta elküldeni, hogy olcsóbb munkaerővel pótolja őket, és a British Airwaysnek is volt ilyen próbálkozása.
 
Az Egyesült Királyságban több vállalat ellen is folyik az eljárás az alkalmazottak jogainak megsértése miatt. Több tízezer kereskedelmi dolgozót károsíthattak meg,a lehetséges kártérítés összege meghaladhatja a 8 milliárd fontot.
 
forrás:vg.hu

Kapcsolódó cikkek

Veszélyben a szakszervezetek kereshetőségi joga!

2024. augusztus 05. 19:02
2024. augusztus elsején a Munkástanácsok Országos Szövetsége és a LIGA Szakszervezetek az alábbiakban olvasható kezdeményezéssel fordult a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz. A javaslat célja a kollektív jogérvényesítés lehetőségeinek fejlesztése és a vonatkozó jogszabályok korrekciója, annak érdekében, hogy a szakszervezetek zökkenőmentesen tudjanak élni a jogorvoslat lehetőségével abban az esetben, ha a munkáltató megsérti a kollektív szerződésben foglaltakat vagy a megállapodás érvénytelen rendelkezést tartalmaz.

Lerohanták a magyarok Szlovéniát: súlyos pénzeket spórolhatnak a bevásárlóturisták

2023. március 08. 13:15
Aki csak teheti, a délnyugati határszélen Szlovéniába jár bevásárolni. Gyakorlatilag a húson kívül majdnem minden olcsóbb. De már egy tankolással is ezreket spórolhatunk. A HelloVidék körképe következik.
 
A KSH adatai alapján egy év alatt, 2022 januárjához képest az élelmiszerek ára 44 százalékkal emelkedett, ezen belül leginkább a kenyér (80,6 százalék), a tojás (79,4 százalék), a vaj és vajkrém (76,6 százalék), a sajt (76,1 százalék), a tejtermékek (75,8 százalék), az édesipari lisztesáru (73,8 százalék) drágult, de a sort folytathatnánk tovább. Nem meglepő, hogy egyre több magyar fogja vissza a bevásárlasait. Friss KSH-s adat, hogy az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelembena a forgalom volumene tavalyhoz képest 4,8%-kal csökkent. (Az élelmiszer-kiskereskedelem 76%-át adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 6,7%-kal kisebb lett, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,3%-kal emelkedett.) Elnézve a bődületes hazai áremelkedést, ne csodálkozzunk hát azon, hogy az utóbbi időszakban felélénkült a bevásárlóturizmus, egyre több magyar jár át a szomszédos országokba tankolni vagy a kinti élelmiszerboltokba vásárolni.