Erdők az emberekért, erdészek az erdőkért

2022. február 08. 09:06
Erdők az emberekért, erdészek az erdőkért” címmel tartott előadást nemrég a Vörösmarty Mihály Művelődési Központban dr. Molnár Dénes, a Mecsek­erdő Zrt. erdőmérnöke. A Soproni Egyetem Doktori Iskolájában summa cum laude védte meg doktori dolgozatát. Magyarország legrégebbi erdészeti kísérlete adta a disszertációja témáját.
Erdők az emberekért, erdészek az erdőkért

– Mit lehet tudni a kísérletről?

– Ez egy 1937-ben megkezdett kísérlet, amelyet Roth Gyula erdészprofesszor indított útjára. Célja egy olyan erdőgazdálkodás gyakorlati bevezetése volt, amelyben a fakitermelések során nem keletkeznek vágásterületek. Hosszú évtizedek munkájával kialakul egy olyan erdőkép, amelyben nincsenek nagy kiterjedésű fiatalosok, de pusztán öreg faegyedek által borított hegyoldalak sem. A különböző korú fák egymás szomszédságában állnak, a kitermelt idősebb faegyedek helyét természetes úton megjelenő magoncokból álló csoportok veszik át. Ez pár mondatba tömörítve egyszerűnek tűnik, de a gyakorlat az erdész szakemberek aktív jelenlétét, szakmai elszántságát igényli.

– Teljesen egyedülálló ez a kísérlet az országban?

– Korát tekintve igen, de napjainkra a hasonló eljárások egyre nagyobb teret nyernek, a kísérlet gyakorlattá válik. Az így kezelt erdőket örök­erdőknek hívjuk. Az elnevezés kedves a fülnek, a látvány pedig – reményeink szerint – a szemnek is.

 A Mecsekerdő Zrt. Pécsváradi Erdészeténél dolgozik, az önhöz tartozó területen is vannak örökerdők?

– Igen, a működési területemet jelentő nagyjából háromezer-hétszáz hektáron az erdők tizenkilenc százalékát már így kezeljük. Ezekben az erdőkben külön jelöljük az évtizedeken át megsegítendő faegyedeket, a speciális élőhelyül szolgáló odvas és korhadó fákat, famatuzsálemeket. Ezek védelme mellett vigyázunk az erdő talajára is, a fakitermelés gépei csak előre meghatározott nyomvonalakon mozoghatnak.

– Erdők az emberekért, erdészek az erdőkért. Miért ezt a címet választotta az előadásának?

– Az erdők rengeteget tesznek értünk. Megkötik és tárolják a légköri szén-dioxid-tartalmat, védik a talajt, a felszíni és felszín alatti vizeket, tisztítják a levegőt, mérséklik a hőingadozásokat, szélmozgásokat. Ezen felül pedig lehetőséget adnak arra, hogy a fát mint megújuló, környezetbarát alapanyagot hasznosíthassuk mindennapi életünk során. Az erdő a legproduktívabb, legösszetettebb ökoszisztéma.

– Másutt is így van ez a világban?

– A különböző éghajlati övezetek egymástól igen eltérő erdőformációk létrejöttét eredményezték. A trópusi esőerdőktől a tajgáig nagyon változatos képet mutatnak akár a fajok számát, akár a bennük keletkező élő szerves anyag (növények, állatok, gombák) mennyiségét nézzük. Hazánkban a klimatikus viszonyok a mérsékelt övi lombhullató erdők megjelenését tették lehetővé. Hegyvidékeinken megfigyelhető, hogy magasság szerint a különböző fő erdőtársulások egymás fölé rendeződnek. Legmagasabban jellemzően bükkösök találhatók, alacsonyabban – ahogyan növekszik a hőmérséklet, csökken a csapadékmennyiség – gyertyános-kocsánytalan tölgyesek, majd cseres-tölgyesek fordulnak elő. 

Mivel a társulásokban előforduló fajoknak jellemzően határozott éghajlati igényük van, a klímaváltozással járó folyamatok kedvezőtlenül érintik őket. A fák nem tudnak elmenekülni a felmelegedés, a nyári aszályok elől, egy helyben állva várják sorsukat. Nem segít a helyzeten, hogy a legyengült példányokat egyre több károsító és kórokozó szemeli ki áldozatául.

 Mi lehet ebben az erdészek feladata?

– Az erdész szakma hatalmas kihívás előtt áll. Mivel legfőbb termékünknek nem a faanyagot, hanem magát az erdőt tekintjük, annak megóvása elsődleges feladatunk. Szerencsére van pár eszköz a tarsolyunkban, amellyel sokat tudunk tenni a kedvezőtlen hatások mérsékléséért. Az őshonos fafajokból álló erdeinkben az erdőszerkezet változatosságának fenntartása, a ritkább és ellenállóbb fafajok megsegítése, védőzónák kijelölése, öreg, pusztuló és holt faanyag mint fontos élőhely biztosítása mind teljesebbé teszik az erdei életközösséget, ezáltal növelik ellenálló képességét.

– Beszélt a rekorderfákról is. Tudna említeni párat?

– Természetesen, a legidősebb fa Héderváron található, egy 800 év körüli kocsányos tölgy, amely az Árpád-tölgy nevet viseli. A legmagasabb fa közel 52 méteres magasságával egy duglászfenyő Iharosberény mellett. A duglászfenyő Észak-Amerikából származó fafaj, ezt a példányt az 1800-as évek második felében ültették. A legnagyobb kerületű fával pedig Tolna megye büszkélkedhet. A Pörbölyi Titán nevet viselő fekete nyár mellmagasságban mért kerülete meghaladja a 12 métert.

Rekorderek a nagyvilágban, Kalifornia tarol

Rekordok tekintetében az USA, azon belül is Kalifornia állam viszi a prímet. Ott található a világ legmagasabb, legöregebb és legnagyobb termetű fája is. A legmagasabb egy csaknem száztizenhat méteres tengerparti mamutfenyő, a legidősebbek az ötezer év körüli simatűjű szálkásfenyők. A fák leghatalmasabbja pedig a General Sherman nevet viseli. A körülbelül kettőezer-ötszáz éves óriás mamutfenyő tőátmérője tizenegy méter, magassága közel nyolcvannégy méter, térfogata pedig közel ezerötszáz köbméter. Számomra az utolsó adat a legmeghökkentőbb, ha hazai léptékkel szeretnénk megfogni, akkor nagyjából megegyezik három hektárnyi idős bükkös fatérfogatával.

A világ legősibb eredetű fái is fenyők, már akkor is éltek a bolygónkon, amikor még mindenfelé dinoszauruszok bóklásztak. Közéjük tartozik a sokunk által ismert és kedvelt páfrányfenyő, a legősibb pedig a kínai mamutfenyő. Ez a fafaj körülbelül százötvenmillió éves, csemetéit pedig néhány kertészetben még nálunk is kapni.

forrás: TEOL / www.fataj.hu

Kapcsolódó cikkek

EP állásfoglalás a talajvédelemről, erdészeti vonatkozásokkal

2021. május 07. 08:20
Az Európai Parlament 2021. április 28-i állásfoglalása a talajvédelemről (2021/2548(RSP)). Az állásfoglalás 27. és 28. pontja az erdőkre és a tarvágásra, néhány további pontja pedig agrárerdészetre, városi erdőkre vonatkozik.

CEPF: EU Erdőstratégiának az erdőtulajdonosok és gazdálkodók javára és velük kell készüljön

2021. február 05. 09:22
Február 3-án az erdészeti ágazatot képviselő legfőbb szervezetek találkoztak Janusz Wojciechowskival, az EU agrár biztosával, hogy megvitassák az ágazat növekvő aggályait azzal kapcsolatban, hogy az EU Zöld Megállapodásának végrehajtása miként kezeli jelenleg az erdészeti kérdéseket.