Ez a gépészeti szaklap már a két világháború között is létezett
2024. november 14. 17:05
Mértékadó szakmai lap, melyből nemzedékek táplálkoztak – idén ünnepli fennállásának 100. évfordulóját a Mezőgazdasági Technika folyóirat.

Dr. Tóth László főszerkesztő áttekintést adott a lap 100 évéről – fotó: Horváth Attila
A kerek évforduló apropóján emlékülést rendeztek szerdán Gödöllőn, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődés-történeti Szakmúzeumában. A nagyszámú vendéget Dr. Szabó István egyetemi tanár, a MATE Műszaki intézet igazgatója köszöntötte, aki elöljáróban elmondta: fontosnak tartják, hogy a lapban nemcsak a gépújdonságokról számolhatnak be, hanem kutatási eredményeket is közzé tehetnek.
Ezzel közösséget is építenek, összekapcsolják a felsőoktatási intézményeket, egyetemeket, a kutatókat, a hallgatókat, a gyakorló szakembereket, illetve a gépkereskedőket, a mezőgazdasági gépforgalmazókat, gyártókat, akiknek kifejezte köszönetét a támogatásukért, mert – ahogy fogalmazott – nélkülük nem létezne a lap.
A köszöntő után a 100 éves Mezőgazdasági Technika főszerkesztője, Dr. Tóth László professzor emeritus lépett a mikrofonhoz, aki a lap múltjáról, jelenéről és jövőjéről beszélt. Mint elmondta: az első világháború után, amikor az ország kilábalt a recesszióból és nagy léptekkel elindult a hazai agrárium gépesítése, igény mutatkozott egy mezőgazdasági gépesítési szaklap elindítására. Ugyanis a háborúban odaveszett férfiakat, az ő kétkezi munkájukat pótolni kellett és ezt csak a gépesítéssel tehették meg. Az új szaklapot Rothmeyer Imre mezőgazdász, szakíró saját vállalkozásban alapította meg 1924-ben. Társszerkesztőjéül Dr. Kund Ede gépészmérnököt, egyetemi tanárt választotta. A lapszám 15-20 százalékát tették ki a hirdetések, a hirdetők közé tartoztak például a Fordson traktor, a Hangya központok, a Hofherr-Schrantz-Clayton-Shuttleworth Magyar Gépgyári Művek R.-T., az International Harvester Company, a teljesség igénye nélkül.

Díjjal ismerték el a főszerkesztő, professzor emeritus több évtizedes kimagasló munkáját – fotó: Horváth Attila
A lap kiadása a második világháború alatt szünetelt, majd az új gazdasági rendszerben 1952-től 1959-ig Gépállomás címmel jelent meg. 1956, a forradalom után a gépállomások átalakultak, a kapcsolódó feladatok a termelőszövetkezetekbe és az állami gazdaságokba helyeződtek át, s olyan szaklap kellett, ami mindenkihez szól, minden igényt kiszolgál. Ekkor lett a lap (mely ekkor már újra Mezőgazdasági Technika címmel jelent meg) főszerkesztője Burián Béla aranytollas újságíró, aki az 1924-es lap tematikáját vitte tovább. Volt, hogy a lap elérte a hatezres példányszámot is, ami nagyon szép eredménynek számított. Tőle Dr. Fehér Károly egyetemi tanár vette át a stafétát. Az 1989-es rendszerváltás után felvetődött a lap beolvasztása a Magyar Mezőgazdaság című folyóiratba, amit sikerült megakadályozni. Majd a lap élén Dr. Fehér Károlyt az előadó követte, aki szintén az 1924-es irányvonalat vitte és viszi ma is tovább.
Jelentős megtiszteltetés a Mezőgazdasági Technika mögött álló szakembergárda számára, hogy a Tractor of the Year, az Év traktora címet odaítélő zsűriben (melyet az EU 25 országa 25 elismert mezőgazdasági szaklapjának munkatársa alkot) a Mezőgazdasági Technika képviselője is helyet foglalhat.
– A lap olvasott, az egyetem könyvtárában látom, néhány lapszámot rongyosra forgatnak a hallgatók és a tanárok, ami azt jelenti, hogy mindenkinek tudunk újat mondani – szögezte le Dr. Tóth László. – Ma is hűek vagyunk az elődeink által lefektetett programhoz, s minden erőnkkel azon leszünk a jövőben is, hogy a lap szakmai színvonala ne csökkenjen és továbbra is szolgáljuk a hazai agráriumban dolgozók precíz tájékoztatását.

Dr. Hajdú József is elismerést vehetett át (elöl), a pulpitusnál Dr. Szabó István – fotó: Horváth Attila
Dr. Hajdú József gépesítési szakértő, nyugalmazott főosztályvezető (FVM Műszaki Intézet) a magyar mezőgazdaság gépesítésének fejlődéséről tartott előadást. Ebben méltatta a hazai traktorgyártást, kiemelve a Dutrák és a RÁBA Steigerek jelentőségét. Beszélt korunk gépgyártási trendjeiről, s elmondta: napjaink traktorjaiban egyre erősebbek, egyúttal környezetkímélőbbek a motorok, s folyamatosan nő a precíziós technológiai rendszerek jelentősége. Ugyanez elmondható a kombájnok szegmensében is, melyek esetében növekszik az áteresztőképesség, a magtartályok térfogata, az automatizálás és minimalizálódnak a veszteségek. Gyorsan terjed a robotizáció, az autonomizálás és az elektromos meghajtás, illetve egyre több az agrárdrón.

Köszöntötte a jubiláló szakmai folyóiratot Fabio Zammaretti is – fotó: Horváth Attila
Dr. Szabó István egyetemi tanár, intézetigazgató az agrár-műszaki felsőoktatás 100 évéről adott áttekintést. A legújabb kori fejlemények sorában jelezte, hogy a mérnöki szintű mezőgazdasági gépészek iránti érdeklődés csökken. A kutatás-fejlesztési tevékenységről szólva pedig azt mondta, bővülni fog a nem uniós, vagy állami, hanem piaci forrásból finanszírozott K+F projektek köre.

Harsányi Zsolt, az AXIÁL Kft. tulajdonos-ügyvezetője, a MEGFOSZ elnöke – fotó: Horváth Attila
Ezt követően rövid köszöntők hangzottak el. Köszöntötte a 100 éves Mezőgazdasági Technika szakfolyóiratot az olasz Trattori lap főszerkesztője, a Tractor of the Year nemzetközi díjat odaítélő szervezet elnöke, Fabio Zammaretti, Dr. Neményi Miklós akadémikus, az MTA Agrár- és Bioműszaki Tudományos Bizottságának elnöke, Dr. Szendrő Péter rector emeritus, a Mezőgazdasági Technika szerkesztőbizottságának elnöke, Harsányi Zsolt, az AXIÁL Kft. tulajdonos-ügyvezetője, a MEGFOSZ elnöke, valamint Zahorán Zalán, a KITE Zrt. műszaki kereskedelmi vezérigazgató-helyettese.

Zahorán Zalán, a KITE Zrt. műszaki kereskedelmi vezérigazgató-helyettese – fotó: Horváth Attila
Az ülésen díjjal ismerték el Dr. Tóth László főszerkesztő és Dr. Hajdú József több évtizedes kimagasló munkáját.

Dr. Birkás Márta professzor asszony, a lap szerzője a 100. évfordulóra írt, maga költötte kedves versikét osztott meg a hallgatósággal – fotó: Horváth Attila
Pohárköszöntőt Dr. Szendrő Péter mondott, s a nap zárásaként a vendégek megtekinthették a 100 éves a Mezőgazdasági Technika időszaki kiállítást.

Dr. Szendrő Péter, a szerkesztőbizottság elnöke, rector emeritus mondott pohárköszöntőt – fotó: Horváth Attila
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Jogszabályi megfelelés a profit megtartása mellett digitális eszközökkel
2023. február 10. 13:04
A hosszabb távon működő technikákat főként a digitalizációs innováció fogja elhozni.
Mint minden embert, céget, vállalkozást, úgy a Bayer-t is súlyosan érinti a változások állandósága, illetve az ezekhez való alkalmazkodás kényszere. Ennek megfelelően a Bayer a hazai agráriumot érintően is rengeteg pénzt és időt áldoz a kutatás-fejlesztésre, innovációra. A fejlesztések kiindulópontja minden esetben a termelők igénye és a gazdálkodással szemben támasztott már meglévő és új elvárások.
Katasztrófa felé sodródunk: a gazdasági működés 50%-a ezen múlik, mégis sokan legyintenek rá
2022. november 29. 10:31
A körforgásos gazdaság gyakorlati megvalósításáról, a biodiverzitás csökkenésének visszaszorításáról és a zöld pénzügyi vonatkozásokról is szó volt a BCSDH, a Holland Királyság Nagykövetsége és az ING Bank N. V. Magyarországi Fióktelepe által szervezett Körforgásos Gazdaság találkozón. Azok számára, akik még csak most barátkoznak a körforgásos gazdasággal, vagy a biodiverzitással, az egyik legfontosabb üzenet, hogy ezek jóval többről szólnak mint az újrahasznosítás, vagy az erdőben élő állatok jóléte. Komoly gazdasági érdek húzódik amögött, hogy mindkét területtel rendszerszinten foglalkozzanak az országok, vállalatok és a magánszféra. A biodiverzitáson például a gazdaságunk működésének 50%-a múlik.