Ez ám a kihívás, lelkes fiataloknak: a CLAAS UniTech Mérnökverseny
2024. április 26. 12:50
A CLAAS UniTech Mérnökverseny országos döntőjét a CLAAS QUATTROplus csapata nyerte meg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemről.
A második feladat a „betakarításra" összpontosít egy négyzet alakú „mezőn" belül, fakockákat és teniszlabdákat kell felszedni, szétválasztani és külön-külön összegyűjteni – forrás: Agroinform
Csütörtökön (2024.04.25.) rendezte meg törökszentmiklósi telephelyén hagyományos CLAAS UniTech Mérnökversenyének országos döntőjét a CLAAS Hungária Kft. Ennek kapcsán Csanádi Tamás, a CLAAS Hungária Kft. fejlesztési vezetője az Agroinformnak elmondta: az immár 10 éves múltra visszatekintő rendezvénnyel nem titkolt céljuk, hogy a fiatal, már végzett, vagy még a felsőoktatásban, egyetemen tanuló gépészmérnök hallgatók körében népszerűsítsék a mezőgazdasági gépgyártást.
– Ez egy igen összetett, komplex verseny, melyen lényegében leképeztük a mi munkánkat – bocsátotta előre a szakember, aki egyébként a Mezőgépgyártók Országos Szövetsége elnöke. – Egy kombájn, valamint adaptereinek megtervezése, funkcióinak kikísérletezése és megépítése a feladatuk, természetesen az ő tudásukhoz igazítva. Szóval nem egy konkrét és komplett arató-cséplőgépet kell elkészíteniük, hanem egy koncepcionális eszközt, mely azonban mégiscsak a kombájn működését "másolja". Erről szól a feladatkiírás, egy teljes évad áll rendelkezésre ahhoz, hogy a fiatalok megkonstruálják a saját mini "kombájnjukat".
Csanádi Tamás hozzátette: 3-5 fős csapatok jelentkezését várják évről évre, s hála Istennek, mindig jelentős érdeklődést tapasztalnak a program iránt. Idén 27 csapat jelentkezett. A nevezőknek műszaki tervet kell készíteniük, mely alapján a szakértőkből álló zsűri kiválasztja azokat a csapatokat, amelyek a CLAAS támogatásával megépíthetik gépeiket, melyekkel a döntőben kell versenyezni. A géppel mozogni, "aratni" kell és elvárt bizonyos tartósság is.
A versenyévad fináléjában, április 25-én a legkitartóbb csapatok élőben mérték össze a tudásukat, ahol három kihívással kellett megküzdeniük.
Az első feladat célja a vezetési képesség tesztelése. A járműveknek egy kombinált szlalom- és gyorsasági pályát kell a lehető legrövidebb idő alatt teljesíteniük. A második feladat a „betakarításra" összpontosít egy négyzet alakú „mezőn" belül, fakockákat és teniszlabdákat kell felszedni, szétválasztani és külön-külön összegyűjteni. A „terméshozamról" egy számlálónak kell tájékoztatnia a versenyzőt.
A harmadik feladat az egész gép tartóssági tesztje. A körpályán a járműveknek a beépített akadályokon, például rámpákon és bukkanókon kell áthaladniuk anélkül, hogy megsérülnének vagy elvesznének az alkatrészek.
– A verseny nem titkolt célja, hogy egyrészt magunkat, másrészt a mezőgépészetet népszerűsítsük, s a fiatalok körében megtaláljuk a későbbi fejlesztő-, vagy kísérleti mérnököket, esetleg a termelésben foglalkoztatható középvezetőket, akik tudásukkal és ambíciójukkal tudják majd előre lendíteni vállalatunk szekerét. Erre egyébként több példa is volt az elmúlt tíz évben – fogalmazott a fejlesztési vezető.
Az UniTech Mérnökversenyt a 2023/2024-es tanévben immár kilencedik alkalommal rendezték meg, ebből ez volt az ötödik gépépítős verseny. A mostani évadban a 6 döntős csapatból 5 teljesítette sikeresen a gépépítés végső fázisát, illetve átment a fékezési képességet és a vonóerőt ellenőrző úgynevezett gépátvételi eljáráson.
Ők a következők:
- Acéljobbágyok - Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
- CLAAS QUATTROplus - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
- Észkombájnok - Nyíregyházi Egyetem
- GMT Racing Technology - Debreceni Egyetem
- Kapanyél - Debreceni Egyetem
- Pelikán - Szegedi Tudományegyetem
Az ez évi versenyt a CLAAS QUATTROplus csapata nyerte meg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemről. Nyereményük egy utazás és gyárlátogatás Harsewinkelbe, a CLAAS központjába, a legmodernebb kombájngyárba. A 2. helyezett az Észkombájnok csapata lett a Nyíregyházi Egyetemről, akik 1 500 eurót nyertek. A 3. helyen végzett az Acéljobbágyok csapata, akik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatói, jutalmuk pedig 1 000 euró. Ezen felül a győztes csapat egyetemét 750 euróval támogatta a CLAAS.
A CLAAS Hungária Kft. a német magántulajdonban levő CLAAS Csoport tagja. 1997-ben kezdte meg működését Törökszentmiklóson. 350 dolgozóval, 8 hektár területen indult el a dobos fűkaszák, majd egy évvel később a Dominator kombájnok vágóasztalainak gyártása. 2003-tól már kizárólag itt készül a cégcsoport valamennyi vágóasztala: 11 típus, évente átlagosan 5.000 darab. Jelenleg 15 hektár területen, 800 fővel működik a gyáregység, mely a cégcsoporton belül a kombájn-vágóasztalok és vágóasztal-szállítókocsik kompetenciaközpontjává vált. A CLAAS Hungária Kft. éves nettó árbevétele a 27 év alatt jelentősen nőtt, a cégcsoporton belül a negyedik legnagyobb üzem, utolsó lezárt üzleti évében (2023) közel 101 milliárd forint árbevétellel.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
A növényvédelem az élelmiszer-biztonság alapja
2024. február 20. 14:58
Az élelmiszerlánc biztonságát a gyökerétől, tehát a növényvédelemtől kell garantálni. Éppen ezért a növényorvosok szakmai naprakészsége nem csupán tudományos, hanem a társadalmi érdek is - jelentette ki Nagy István agrárminiszter a 70. Növényvédelmi Tudományos Napok című rendezvényen, a MATE Budai Campusán.
Így módosult a Natura 2000 felhívás
2023. március 14. 11:48
A változások az erődterületekhez kapcsolódó kompenzációs kifizetéseket érintik.
A palyazat.gov.hu-n megjelent közlemény szerint alábbiak szerint módosult a „Natura 2000 erdőterületeknek nyújtott kompenzációs kifizetések" című (VP4-12.2.1- 16 kódszámú) felhívás.
A 3.4.1.1. Műszaki és szakmai elvárások fejezet I. Jogosultsági kritériumok 2. bekezdésének módosítása alapján azok az erdőgazdálkodók is támogatásban részesíthetők, amelyeknek 2021. december 31-én megszűnt a megbízási szerződése és a 2022. évi egységes kérelem utolsó napja előtt az erdészeti hatóságnál kezdeményezte a nyilvántartásba vételi eljárás megindítását, amely kérelem alapján 2022.09.30. napján bejegyzett erdőgazdálkodóként szerepel az Országos Erdőállomány Adattárban, továbbá 2022.09.30. napján az adott erdőrészlet vonatkozásában rendelkezik az erdészeti hatóság által jóváhagyott jogerős erdőtervvel, vagy jóváhagyott jogerős erdőtelepítési kivitelezési tervvel.