Ezért érdemes minőségrendszerhez csatlakozni a fiatal gazdáknak!

2017. április 10. 07:49
A fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatása intézkedésben a minőségrendszerhez történő csatlakozás plusz pontokat ér. Nem mindegy azonban, hogy mely minőségrendszerhez csatlakozik valaki.

A felhívás értelmében két esetben jár a pluszpont:

  1. Amennyiben valaki már részt vesz valamilyen minőségrendszerben.
  2. Amennyiben vállalja, hogy legkésőbb a működtetési időszak második évének december 31. napjáig csatlakozik minőségrendszerhez.

Nem mindegy azonban, hogy mely minőségrendszerhez csatlakozik valaki. Plusz pont az 1305/2013/EU rendelet értelmében a következő jogszabályok alapján létrehozott minőségrendszerek után jár:

  • az Európai Parlament és a Tanács 1151/2012/EU rendelete (Door adatbázisban rögzített védett földrajzi elnevezésű és eredetmegjelölésű termékek)
  • az Európai Parlament és a Tanács 110/2008/EK rendelete (Oltalom alatt álló földrajzi árujelzővel rendelkező szeszes italok E-Spirit adatbázisban szereplő termékei)
  • Tanács 1601/91/EGK rendelete (Ízesített borra, ízesített boralapú italokra és az ízesített boralapú koktélokra vonatkozó szabályok – magyar termék ebben a kategóriában jelenleg nem szerepel)
  • Az 1308/2013/EU tanácsi rendelet II. része, II. címe I. fejezetének a borra vonatkozó Ia. szakasza; (Eredetmegjelölések, földrajzi jelzések és hagyományos kifejezések a borágazatban, E-Bacchus adatbázisban szereplő védett elnevezésű borok)

A termék előállítója abban az esetben válik az Európai Bizottság által kezelt minőségrendszerek tagjává, ha terméke a termékleírásoknak megfelel, és ezt az illetékes hatóság (NÉBIH illetve a Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztály) elismeri.

Az eredetvédelemről, eljárásokról, elismerés menetéről az alábbi linken keresztül gyűjthető további információ: http://eredetvedelem.kormany.hu/eredetvedelem 
Az EU-s adatbázisokban regisztrált termékek, és azok termékleírásai a következő linken keresztül érhetők el: 
http://eredetvedelem.kormany.hu/oltalmi-listak
 
Az adott termék nevére kattintva megjelenik a közzétett, nyilvános termékleírás, amely tartalmazza a termelői csoportosulás nevét, amely a termékleírást készítette és az elnevezés EU-s védettségét kezdeményezte.

Javasoljuk, hogy aki csatlakozni kíván valamelyik minőségrendszerhez, elsőként a megjelölt csoportosulással vegye fel a kapcsolatot. Oltalom alatt álló eredet megjelölésű, illetve oltalom alatt álló földrajzi jelzésű borok esetén a hegybíró, vagy a NÉBIH Borászati és Alkoholos Italok Igazgatósága tud további felvilágosítással szolgálni.

otpagrar.hu

Kapcsolódó cikkek

A mezőgazdaságot is segítik a vízvédelmi nagyműtárgyak

2018. szeptember 18. 10:31
Árvízvédelmi és vízpótlási feladatokat ellátó, úgynevezett nagyműtárgyakat korszerűsítenek bruttó 13,171 milliárd forintból a Dunán, a Tiszán, a Rábán és a Répcén - jelentette be az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója csütörtökön a dunakiliti duzzasztómű közelében.

Per lesz abból, ha valaki a földek miatt lefizeti a polgármestereket

2017. április 07. 08:23
Korrupciógyanús földügyeket akadályozhat meg az önkormányzatoknál az a törvénymódosítási javaslat, amely lehetővé tenné a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) számára, hogy perrel támadhassa meg a földadásvételekben hozott önkormányzati döntéseket. Ma ugyanis a képviselőtestületek úgy bírálhatják felül a megyei agrárkamarák földadásvételi állásfoglalásait, hogy azok ellen a Kúria álláspontja szerint a NAK a perképesség hiánya miatt nem indíthat pereket. Márpedig tapasztalatok szerint egyes földvásárlók a polgármestereket és a helyi képviselőket esetenként próbálják megkörnyékezni, ha adásvételi megállapodásaikat az agrárkamara nem hagyja jóvá.