Fából épített műholdaké lehet a jövő

2021. február 12. 08:54
A világ első fából készült műholdjait akarják létrehozni a Kiotói Egyetem és egy japán cég szakemberei - adta hírül pár hete a BBC. A cél az, hogy a technológiával csökkentsék az űrszemetet.
Fából épített műholdaké lehet a jövő

Az első fa műholdat 2023-ban indítanák el.

 

Sumitomo Forestry kutatásokat kezdett annak kiderítésére, miként használható a fa a világűrben. A vállalat munkatársai az egyetem kutatóival együttműködve először azt fogják tanulmányozni, hogy a különböző fafajták hogyan viselkednek szélsőséges körülmények között a Földön.

 

Ahogy sorra bocsátják fel a műholdakat, úgy okoz egyre nagyobb gondot az űrszemét. A Világgazdasági Fórum adatai alapján jelenleg mintegy hatezer műhold kering a bolygó körül, ezek 60 százaléka már működésképtelen, azaz űrszemét. A szakértők nagyjából 20 ezer apró darabokra hullott űrszemétről tudnak. Egy fából készül műhold előnye lenne, hogy a légkörbe visszatérve elégne, és nem bocsátana ki káros anyagokat.


Bernt Ove Moss / EyeEm / Getty Images

"Aggaszt minket a tény, hogy a Föld légkörébe visszatérő műholdak elégnek, és a kicsiny alumínium részecskék a légkör felső rétegében éveken át lebegnek. Ez hatással van a Föld környezetére" - mondta Doi Takao japán űrhajós, a Kiotói Egyetem munkatársa, aki 2008-ban dolgozott a Nemzetközi Űrállomáson. A kutató szerint a fejlesztés következő lépése a műhold megtervezése lesz, utóbb pedig el fogják készíteni magát az űreszközt is.


Fotó: Sumitomo Forestry

Forrás: 24.hu / www.fataj.hu

Kapcsolódó cikkek

Mentőcsomag az osztrák erdőgazdálkodóknak

2021. február 11. 20:44
Ausztriában 350 millió eurós támogatáscsomagról döntöttek még tavaly, a cél az erdőgazdálkodók terheinek enyhítése, ezzel egyúttal az erdők jövőjének biztosítása. A tíz tervezett intézkedésből hatot február elsejével meghirdettek, ezekre 200 millió euró támogatás jut a 350-ből.

Osztatlan közös tulajdonú erdő használata

2022. február 03. 08:46
A közös termőföldtulajdon általában sem áldásos állapot, erdők esetében azonban igen sokszor gyakorlatilag elháríthatatlan akadálya az erdővagyon zökkenőmentes hasznosításának, a közérdekű erdőgazdálkodási tevékenységek végrehajtásának, valamint a versenyképes erdészeti vállalkozások kialakulásának. Ha pedig a szabályozás az erdőgazdálkodás elősegítése céljából éppen engedékeny, az a tulajdonosi jogok sérülésének kockázatával járhat. Három évtized után megérdemelnék az érintettek, hogy a magánerdők és a magán erdőgazdálkodás helyzete a tulajdonosi viszonyok, valamint az erdők és az erdőgazdálkodás sajátosságai szerint kialakított, letisztult szabályozás, és egységes hatósági jogértelmezés mellett rendeződjenek.