Fák és erdők nélkül nincsen fenntartható jövő
2022. november 14. 14:17
Kulcsfontosságúak az élelmezésbiztonság, az ivóvíz, a megújuló energiaforrások és a vidéki térségek megélhetése tekintetében.
Ketyeg az órája a világ erdeinek: az erdőterületek napról napra zsugorodnak – figyelmeztet az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) új jelentése, mely egyúttal olyan átfogó megközelítést szorgalmaz, amely egyszerre kedvez a fáknak és azoknak, akiknek a sorsuk függ tőlük.
Az erdőirtás megállítása, az erdők fenntartható kezelése, a leromlott állapotú erdők és az erdőtakaró helyreállítása világszerte mind fokozott intézkedést igényelnek, hogy elkerülhessük a bolygónk és az emberiség számára esetlegesen káros következményeit – olvasható a FAO 2018-as „A világ erdeinek helyzete” kiadványában.
A fák és erdők közismert jótékony hatásuknál lényegesen nagyobb mértékben járulnak hozzá életünkhöz: kulcsfontosságúak az élelmezésbiztonság, az ivóvíz, a megújuló energiaforrások és a vidéki térségek megélhetése tekintetében. A fejlődő országokban a vidéki háztartások jövedelmének mintegy 20 százaléka keletkezik az erdők által – egyes országokban ez a szám még nagyobb – továbbá tüzelőanyagot biztosítanak a főzéshez és fűtéshez minden harmadik ember számára a világon.
Az erdők létfontosságúak a megélhetéshez. Az egészséges és termelékeny erdők elengedhetetlenek a fenntartható mezőgazdasághoz. Mára számos bizonyíték igazolja az erdők jelentőségét a vizek minősége, a jövő energiaigényének fedezése és a fenntartható, egészséges városok tekintetében - mondta José Graziano da Silva, a FAO főigazgatója.
Az idei jelentés kiemeli az erdők fontosságát a fenntartható fejlődés 2030-as menetrendje kapcsán is, melybe egyaránt beletartozik az éghajlatváltozás elleni küzdelem, a biológiai sokféleség megőrzése, az egyenlőtlenségek csökkentése és a városi élőhelyek javítása.
A FAO jelentés hangsúlyozza az erdők tulajdonjogát szabályozó jogi keretrendszer egyértelműségének fontosságát, üdvözli a helyi kezelésben lévő területek terjedését, és hatékony partnerségek kialakítására és a magánszektor részvételére biztat a fenntartható célok elérése érdekében. Főleg annak tükrében, hogy az erdőírtás a második a klímaváltozást előidéző jelenségek sorában a fosszilis tüzelőanyagok égetése után.
Helyezetjelentés
Bár még a munka java hátra van, a kiadvány több pozitív példát is hoz a nagyobb tudatosság és a fenntartható módszerek terjedésére az erdőgazdálkodásban. Példának okán, ma a papír több mint 56 százaléka kerül újrahasznosításra, mely arány csupán 25 százalék volt 1970-ben.
A világon minden ötödik ember életében fontos szerepet játszanak az erdők, nemcsak mint faanyag-forrás, hanem mint az élelem, jövedelem, és a változatos táplálkozás garanciái. A mélyszegénységben élők 40 százaléka, mintegy 250 millió ember él erdős, szavannás területeken. De kontinensünkön is minden negyedik ember gyűjt élelmet erdőkből, például bogyós gyümölcsöket.
Az afrikai kisgazdálkodók harmada telepített fát a birtokára, amiből nemcsak jövedelme származik, de árnyékuk a talaj termőképességét is javítja.
A nem faanyagból származó erdei bevételek 88 milliárd dollár bevételt hoznak globálisan, de a valódi összeg még ennél is nagyobb lehet. Az erdészeti-erdőgazdálkodási szektor évente 45 millió embernek ad munkát és megélhetést – és az árnyékgazdaság ebbe még nincs is beleszámolva.
Természetes szövetséges a víz- és energiaigényekhez
A fenntartható erdőgazdálkodás elengedhetetlen a világ víz- és energiaigényéhez, hangsúlyozza a jelentés. Nagyvárosok – mint Bécs, Tokió, Johannesburg és Bogota – ivóvizének jelentős része védett erdőkből érkezik. Az Amerikai Egyesült Államokban 180 millió ember iszik az erdőkből kinyert vizet.
A fa tüzelőanyagból nyert megújuló energia mennyisége megyezik a nap-, víz- és szélenergia együttes energiamennyiségével, illetve 29 ország elsődleges energiaellátási igényének több mint felét fedezi, jellemzően szubszaharai Afrikában.
Forrás: sokszinuvidek.24.hu
Kapcsolódó cikkek
Kijött a rendelet, szabad utat kapott Magyarországra az ukrán cukor
2023. október 10. 17:21
Törölték a nád- és répacukrot az importtilalmi listáról.
Hétfőn jelent meg a Magyar Közlöny 144. számában és kedden már hatályba is lépett a 464/2023. (X. 9.) Korm. rendelet, amely az Ukrajnából származó egyes mezőgazdasági termékek fuvarozásával kapcsolatos intézkedésekről szóló 130/2023. (IV. 18.) Korm. rendelet módosítása. Ennek értelmében az érintett rendelet 1. mellékletében foglalt táblázat 22. sora, amely a nád- és répacukorra, valamint a szilárd szacharózra vonatkozik, hatályát veszti.
Megtermett az ország kenyere, de gond így is van elég
2023. augusztus 15. 15:22
Csaknem 30 ezer hektáron nem tudták betakarítani a búzát Magyarországon az elmúlt bő egy hétben tapasztalt rendkívüli esőzések és viharok miatt – mondta az InfoRádióban a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. Petőházi Tamás az idei termésről is beszélt.