Fejlessze agrárvállalkozását közvetlen uniós forrásokból 2021-2027 közötti időszakban

2020. március 06. 08:03
Az agrár- és élelmiszeripari szereplők innovatív megoldásait a hazai támogatásokon kívül jelentős nemzetközi pályázati források is ösztönzik: az uniós Horizont 2020 program ugyan utolsó évéhez érkezett, de 2021-től Horizont Európa néven 100 milliárd euró költségvetéssel indul az újabb 7 éves keretprogram.

Kiemelt cél, hogy ezeket a közvetlenül pályázható uniós forrásokat a hazai pályázók az eddiginél még hatékonyabban használják ki, ezért a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) az Agrárminisztériummal és az Agrárinformatikai Klaszterrel együttműködésben a forrásszerzés gyakorlati lehetőségeit is bemutató, workshoppal egybekötött nemzetközi KFI finanszírozás konferenciát szervez 2020. március 10-én a Magyar Telekom Székházban.

Az idén záruló Horizont 2020 kutatási és innovációs keretprogram élelmiszerbiztonság, fenntartható mezőgazdaság programrészében ugyan már nincsenek nyitott felhívások, de várhatóan az év végén már megjelennek az új keretprogram - a Horizont Európa - új kiírásai. Fontosnak tartjuk a H2020 programmal kapcsolatos tapasztalatok összegzését, hogy a következő keretprogramra való felkészülést ezek figyelembe vételével kezdhessük meg, részben ezt a célt is szolgálja a március 10-i tematikus nap.

„2020-ban még számos területen kínál pályázati lehetőségeket a jelenlegi keretprogram, de ami hosszú távon még fontosabb, hogy a Horizont Európa programban nagyon komoly források válnak majd elérhetővé 2021-től. Elsődleges célunk a vállalkozások, kutatási intézmények, egyetemek támogatása abban, hogy még felkészültebben tudjanak pályázni a következő időszakban. Éppen ezért olyan intézkedéscsomagot állítottunk össze a magyar pályázók ösztönzésére, amely a szakértői szolgáltatások megerősítésétől a hazai rásegítő pályázatok rendszerének megújításáig terjed” – hangsúlyozza Dr. Birkner Zoltán, az NKFI Hivatal elnöke, aki megnyitja a március 10-i konferenciát.

Az új keretprogramban az uniós célok a termelés és fogyasztás fenntarthatóbbá és társadalmilag igazságosabbá tételére fókuszálnak majd, nagy hangsúlyt kapnak az ökoszisztémák és szolgáltatásaik fenntartása és helyreállítása.

A konferencia plenáris programját Dr. Birkner Zoltán az NKFI Hivatal elnöknek, Dr. Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkárnak, Gulyás Tibor az Innovációs és Technológiai Minisztérium helyettes-államtitkárnak, valamint Marc Duponcel, az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóságának kutatási ágazat vezetőjének előadásai alkotják.

Ezután kerekasztal-beszélgetés és tematikus szakmai workshopok várják a résztvevőket, olyan kiemelt tématerületekkel, mint az agrárökológia, az élelmiszergazdasági rendszerek, az erdészet, a biomassza energia és a biofinomítás. A párhuzamos workshop-ok tematikus szakpolitikai célokhoz kapcsolódnak, annak érdekében, hogy a potenciális pályázók számára tematikus kontextusban váljanak érthetővé és láthatóvá a támogató szolgáltatások.

Ezen túl a korábbi keretprogram pályázatai során nyert tapasztalatok megosztása a következő keretprogram tervezéséhez kapcsolódóan a magyar szempontból kiemelt kutatási területek és nemzetközi szinten is jelentős kapacitások feltérképezése is célja a workshop-oknak, értékelők és sikeres pályázók bevonásával, közreműködésével.

A workshopról részletesebb információt talál az alábbi applikáción keresztül:

A rendezvényen való részvétel díjmentes, de regisztrációhoz kötött, amelyre az alábbi linken elérhető weboldalon van lehetőség: www.eifkonf.hu

agrotrend.hu / AgroIT

Kapcsolódó cikkek

Agrárösztöndíjas hallgatók érkeztek Magyarországra

2018. december 11. 07:35
Újabb 18 külföldi hallgató nyert felvételt a Magyar Kormány, valamint az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által létrehozott közös ösztöndíj program keretében. Az új hallgatókat az Agrárminisztérium, a résztvevő egyetemek, a FAO Európai és Közép-ázsiai Regionális Hivatala, valamint az érintett kormányzati szervek és külképviseletek küldötteinek jelenlétében üdvözölték hétfőn Budapesten.

Pályázati pénzek zúdulnak az agrárszektorra

2021. október 19. 10:42
A 15-20 évvel ezelőtt elkezdődött folyamat, ami eleinte csupán kutatásokban és az egyetemi oktatásban volt téma, mára elkerülhetetlenné vált: muszáj racionalizálni az anyagkijuttatást a mezőgazdaságban, azaz cél-és okszerűen kell műtrágyázni, növényvédelmi kezeléseket folytatni, kizárólag ott, ahol arra szükség van.