Felszolgálási díj: maximum 15 vagy 20 százalék lehet januártól
2024. december 10. 16:03
Kettős rendszerű, limitált felszolgálási díjat vezet be 2025. január elsejétől a vendéglátóipart is felügyelő nemzetgazdasági tárca. Cégeknek 20, magánszemélyeknek maximum 15 százalékos szervizdíj számolható fel a helyben történő fogyasztás esetén, kivéve az önkiszolgáló egységeket. A borravaló továbbra is önkéntes marad.

Felszolgálónak kell az ételt, italt kivinnie: a felszolgálási díj csak ekkor érvényesíthető / Fotó: Hegedüs Márta / Mediaworks
Megjelent a Magyar Közlönyben a felszolgálási díj mértékének megállapításáról, valamint a felszolgálási díj alkalmazásának és felhasználásának szabályairól szóló rendelet, amely január 1-jén lép életbe.
Cégnek és magánszemélynek más a mérték
A Nemzetgazdasági Minisztérium által jegyzett jogszabály maximalizálja a vendéglátásban alkalmazott felszolgálási díj mértékét, és az egységes jogértelmezés érdekében a felszolgáló fogalmának meghatározását is tartalmazza.
A felszolgálási díj alkalmazásának feltétele ugyanis konkrétan és röviden a felszolgáló közreműködése.
A felszolgálási díj mértékét kétféleképpen határozza meg a rendelet:
- 20 százalék akkor, ha az értékesítés másik adóalany vagy nem adóalany jogi személy részére történik, és a vendéglátóhelynek számlakiállítási kötelezettsége van, tehát cégeknek,
- 15 százalék minden más esetben, tehát a magánszemélyeknek.
A vendéglátóhelyek továbbra is maguk döntenek a felszolgálási díj alkalmazásáról, és ha alkalmazzák, a fenti értékeknél alacsonyabb mértékű felszolgálási díjat is megállapíthatnak, de magasabbat nem. A felszolgálási díj tartalmazza az áfát, és minden esetben elkülönítetten fel kell tüntetni az összegét a nyugtán, számlán. A felszolgálási díjat a vendégnek meg kell fizetnie, a borravaló továbbra is önkéntes.
Mint arról korábban írtunk: a szakmai szervezetek által is támogatott módosításnak köszönhetően így nem csak a munkavállalók által megkeresett összeg emelkedhet, de nagymértékben nőhet a szektor munkaerő-megtartó képessége is. A magánszemélyek fogyasztására vonatkozó 15 százalékos maximum mérték a kisebb forgalmú, jellemzően családi vendéglátó egységek versenypiaci helyzetének erősítéséhez járul hozzá.
A felszolgálási díj nem borravaló
A Gazdasági Versenyhivatal kénytelen volt bővebb információval szolgálni a rendelet megjelenése apropóján, mert több cikk is megjelent a vendéglátóhelyek által alkalmazott felszolgálási díj, más néven szervizdíj szabályozásával kapcsolatban.
Ezekben a cikkekben több esetben összekeverték a szervizdíjat az önkéntesen adható borravalóval.
A GVH mindezek miatt elővette még a nyáron közzétett részletes tájékoztatóját a témában.
forrás: vg.hu
Kapcsolódó cikkek
Szódásszifoncsúszda és japán szauna – ilyen lett a megújult győri élményfürdő
2023. június 01. 13:26
Június 17-én RQ Vízi Élménypark és Gyógyfürdőként néven és új koncepcióval nyílik meg Győr élményfürdője és strandja, melynek a Mosoni-Duna és a Rába találkozásánál fekvő félsziget ad otthont. Egy sajtóbejáráson mi is megcsodálhattuk a felújított létesítményt.
AKCIÓTERVVEL SEGÍTJÜK A TURISZTIKAI ÁGAZATOT
2022. november 17. 11:51
Akciótervet fogadott el a kormány a turisztikai ágazat támogatására annak érdekében, hogy a szállodák és vendéglátóhelyek a téli szezonban, a magas energiaárak mellett is nyitva tarthassanak - ismertette a kormány döntését Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón.