Fényképezz poszméheket, ezzel most segítheted őket és egy játékban is részt vehetsz
2024. április 15. 16:58
Fotózz poszméheket! A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság nyereményjátékkal egybekötött akciót hirdet meg.
Ezúttal a poszméhek kerülnek fókuszba a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság felhívásának keretében – írja a termeszeti.hu.
![Fényképezz poszméheket, ezzel most segítheted őket és egy játékban is részt vehetsz Fényképezz poszméheket, ezzel most segítheted őket és egy játékban is részt vehetsz](static/content/articles/10000/10426.jpg?121391317166542)
A poszméhek a legnagyobb termetű méhek – dongóknak is hívjuk őket –, melyeknek száma a beporzó rovarokon belül vizsgálva is egyes régiókban kritikus csökkenést mutat. A csökkenés egyik legfőbb oka az intenzív vegyszerek, rovarölő és gombaölő szerek jelentős használata. Még a méhek számára biztonságosnak tartott gombaölő szerekről is kimutatták, hogy megzavarják a mézelő méhek fejlődését és a poszméhek viselkedését.
![Poszméh Monitoring Program a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság területén - Hírek - Igazgatóság - Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság](https://www.ddnp.hu/upload/content/image/875/poszmeh_cr_cr_cr_640.jpg)
A poszméhek kolóniái ugyanis kevesebb munkást termelnek, kevesebb méhbiomasszát hoznak létre, és kisebb anyakirálynőkkel rendelkeznek a gombaölő szerrel való érintkezést követően. Márpedig a poszméhek esetében csak a királynők telelnek át, és egy királynő a következő évben mindössze 50-100 példányos kolóniát hoz létre.
Az állománycsökkenés oka még a természetes élőhelyek csökkenése és a szaporodási ciklusukhoz nem illeszkedő gazdálkodás folytatása.
![Tudod, hogyan talál haza az eltévedt poszméh? - Agroinform.hu](https://static.agroinform.hu/data/cikk/6/9111/cikk_69111/poszmeh3.jpg)
Tavasszal elsősorban a pillangósok, nyár végén és ősszel pedig a fészkesek beporzásában van jelentős szerepük a poszméheknek – fotó: Shutterstock
A poszméhek az egész világon elterjedtek, testük nagy, zömök, vaskos, rendszerint tömött, tarka szőrbunda fedi.
Tavasszal elsősorban a pillangósok, nyár végén és ősszel pedig a fészkesek beporzásában van jelentős szerepük. Ezért a természetes, természetközeli gyepek érzékeny indikátorfajai. Életciklusuk miatt a gyepek kétszikű virágkészletének tavaszi és nyár végi, őszi erőforrásaira is szükségük van. Tavasszal, nyár elején a kolóniák kialakításához, nyár végén a hímek felneveléséhez, ősszel pedig a megtermékenyített fiatal királynők teleléséhez létfontosságú táplálékforrásokra kell támaszkodniuk.
Hazánkban 29 poszméhfaj él, ezeknek több mint a fele ritkának számít.
![Bombus lapidarius - kövi poszméh](https://7.ilstatic.hu/images/2020-04/r1586701483928_l.jpg)
Egy terület fajösszetétele tükrözi az élőhely ökológiai állapotát, aminek ismerete fontos lehet pl. a természetvédelmi kezelések tervezése során is. Ezért a Duna-Dráva Nemzeti Park igazgatóság elindít egy adatgyűjtési poszméh monitoring programot, ami a méheknek az élőhelyükön történő lefényképezését jelenti.
Egy kép elkészítésével keletkezik egy előfordulási adat. Az elkészített kép az adatbázisba kerül, és az így kapott információk hozzásegíthetnek a poszméhek élőhelyének és az egyes fajoknak a védelméhez.
A programhoz kapcsolódóan a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság nyereményjátékkal egybekötött akciót hirdet meg, amelyben minden természetkedvelő, természetjáró ember részt vehet poszméhekről készült képek beküldésével. A játék 2024. október 31-én éjfélig tart, a részletekről a honlapon bővebb tájékoztatás található: ddnp.hu.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Döntött a kormány, ezt nem teszik zsebre a nyugdíjasok
2024. november 27. 19:53
Kiderült végre, hogy pontosan mennyivel emelik a nyugdíjakat a jövő évtől és ez sokakban kelthet hiányérzetet.
Több jövedéki adót igényelhetnek vissza a gazdák
2024. május 06. 18:00
A Magyar Közlönyben péntek este megjelent szabályozás szerint a világpiaci ártól függően a megfizetett adó 90 vagy 90,5%-át igényelhetik vissza a mezőgazdasági termelők.