Fényképezz poszméheket, ezzel most segítheted őket és egy játékban is részt vehetsz
2024. április 15. 16:58
Fotózz poszméheket! A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság nyereményjátékkal egybekötött akciót hirdet meg.
Ezúttal a poszméhek kerülnek fókuszba a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság felhívásának keretében – írja a termeszeti.hu.
A poszméhek a legnagyobb termetű méhek – dongóknak is hívjuk őket –, melyeknek száma a beporzó rovarokon belül vizsgálva is egyes régiókban kritikus csökkenést mutat. A csökkenés egyik legfőbb oka az intenzív vegyszerek, rovarölő és gombaölő szerek jelentős használata. Még a méhek számára biztonságosnak tartott gombaölő szerekről is kimutatták, hogy megzavarják a mézelő méhek fejlődését és a poszméhek viselkedését.
A poszméhek kolóniái ugyanis kevesebb munkást termelnek, kevesebb méhbiomasszát hoznak létre, és kisebb anyakirálynőkkel rendelkeznek a gombaölő szerrel való érintkezést követően. Márpedig a poszméhek esetében csak a királynők telelnek át, és egy királynő a következő évben mindössze 50-100 példányos kolóniát hoz létre.
Az állománycsökkenés oka még a természetes élőhelyek csökkenése és a szaporodási ciklusukhoz nem illeszkedő gazdálkodás folytatása.
Tavasszal elsősorban a pillangósok, nyár végén és ősszel pedig a fészkesek beporzásában van jelentős szerepük a poszméheknek – fotó: Shutterstock
A poszméhek az egész világon elterjedtek, testük nagy, zömök, vaskos, rendszerint tömött, tarka szőrbunda fedi.
Tavasszal elsősorban a pillangósok, nyár végén és ősszel pedig a fészkesek beporzásában van jelentős szerepük. Ezért a természetes, természetközeli gyepek érzékeny indikátorfajai. Életciklusuk miatt a gyepek kétszikű virágkészletének tavaszi és nyár végi, őszi erőforrásaira is szükségük van. Tavasszal, nyár elején a kolóniák kialakításához, nyár végén a hímek felneveléséhez, ősszel pedig a megtermékenyített fiatal királynők teleléséhez létfontosságú táplálékforrásokra kell támaszkodniuk.
Hazánkban 29 poszméhfaj él, ezeknek több mint a fele ritkának számít.
Egy terület fajösszetétele tükrözi az élőhely ökológiai állapotát, aminek ismerete fontos lehet pl. a természetvédelmi kezelések tervezése során is. Ezért a Duna-Dráva Nemzeti Park igazgatóság elindít egy adatgyűjtési poszméh monitoring programot, ami a méheknek az élőhelyükön történő lefényképezését jelenti.
Egy kép elkészítésével keletkezik egy előfordulási adat. Az elkészített kép az adatbázisba kerül, és az így kapott információk hozzásegíthetnek a poszméhek élőhelyének és az egyes fajoknak a védelméhez.
A programhoz kapcsolódóan a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság nyereményjátékkal egybekötött akciót hirdet meg, amelyben minden természetkedvelő, természetjáró ember részt vehet poszméhekről készült képek beküldésével. A játék 2024. október 31-én éjfélig tart, a részletekről a honlapon bővebb tájékoztatás található: ddnp.hu.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Vasutasnap alkalmából
2024. július 18. 15:34
A hagyományosan július második hétvégéjén megrendezett 74. Vasutasnap alkalmából az Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete köszöntötte a vasútnál dolgozó munkavállalókat, de a hivatalos ünnepségre már nem ment el – tudtuk meg Buzásné Putz Erzsébettől, az MTSZSZ elnökétől, akit a közelmúlt szakszervezeti kezdeményezéséről és az elkövetkező programokról is megkérdeztünk.
Szemléletváltás a kertépítésben
2023. április 20. 14:00
Az elmúlt tíz-húsz év kutatási eredményei is segítettek megérteni, milyen összetett rendszerrel állunk szemben: az emberi társadalmat és a természetet is bonyolult hálózat alkotja. Egyes tudósok szerint a fő gond, hogy ezek a hálózatok, kapcsolati rendszerek mára megszakadtak. Fontos lenne, hogy az ember ne az életet tönkretevő, kizsigerelő, hanem az azt támogató, regeneráló folyamatokat segítse, szolgálja.
Ehhez önrevízióra van szükség, és arra, hogy más szemmel tekintsünk saját életünkre, munkánkra is, hívta fel a hallgatóság figyelmét előadásában Herczegné Ghyczy Zsuzsanna tájépítész, az Árgus Kft. ügyvezetője a zöld szakma februári konferenciáján.