Gyanúsan sok zöldséget exportáltak a szerbek Oroszországba?

2017. szeptember 27. 08:14
Moszkva gyanúsnak tartja, hogy az idén jelentősen nőtt az Oroszországba irányuló szerb zöldség- és gyümölcsexport, gyanúja szerint Szerbia az Európai Unió országaiból is szerzett be gyümölcsöt, és azt szállította tovább Oroszországba, noha Moszkva tiltja az EU-ból származó termékek bevitelét – közölte értesülését kedden a Politika című belgrádi napilap

Moszkva ezért azt kérte Belgrádtól, hogy október 2-ig közölje, mekkora területen találhatók zöldség- és gyümölcsültetvények, és így bizonyítsa, hogy az árut nem máshonnan szerezte be – írja az MTI.

Branislav Nedimovic szerb mezőgazdasági miniszter megerősítette a Politika értesülését, és közölte: a jövő hétfőig minden kért információt továbbítanak Moszkvának. Hozzátette: tény, hogy növekszik az Oroszországba irányuló export, ennek oka viszont az, hogy egyre nagyobb területen termelnek zöldséget és gyümölcsöt, egyre többen foglalkoznak ugyanis mezőgazdasággal Szerbiában.

A szaktárca adatai szerint az első nyolc hónapban 22 százalékkal nőtt a zöldségek és 10 százalékkal a gyümölcsök kivitele Oroszországba az előző év ugyanezen időszakához viszonyítva. Júliusig Szerbia 211 millió dollár értékben szállított mezőgazdasági terményeket az orosz piacra, ami 30 millió dolláros növekedést jelent a 2016-os első feléhez képest. 

Neve elhallgatását kérő forrás szerint azonban Moszkva nem véletlenül kérte be az adatokat, és feltehetőleg elsősorban az alma reexportját tartja valószínűnek. Mint mondta, tavaly a hivatalos adatok szerint 220 ezer tonna almát szállított ki Szerbia, amelynek 75 százaléka az orosz piacra került. Ez óriási növekedésnek számít, tíz évvel korábban, 2006-ban ugyanis Szerbia összesen 35 ezer tonna almát tudott exportálni. A nyilatkozó szerint igaz, hogy növekedett a mezőgazdasági területek száma, és jobb a termény minősége, viszont a nem hivatalos adatok szerint az alma 15-25 százalékát külföldről, főleg Lengyelországból importálja a nyugat-balkáni ország, és ezt az árut is továbbszállítja Oroszországba.

Az illetékes miniszter sem zárja ki, hogy lehettek visszaélések, ám - mint mondta - folyamatosan ellenőrzik a kivitelre szánt terményeket.

A hasonló visszaélések miatt Oroszország korábban már Ukrajna és Albánia számára korlátozta a gyümölcs- és zöldségkivitelt, Montenegró számára pedig a húsexportot.

 

otpagrar.hu

Kapcsolódó cikkek

Láthatatlan munkának láthatatlan a haszna

2018. március 22. 10:48
A közgazdaságtanban hagyományosan fogyasztóként tekintenek a háztartásokra. Pedig nem csak fogyasztunk, termelünk is, amikor nem a munkahelyünkön vagyunk. Ha a házimunkára fordított időt pénzben fejeznénk ki, a GDP negyedének megfelelő összeg jönne ki – derül ki többek között a KSH láthatatlan munkáról szóló konferenciakötetéből.

Megkezdődtek az országos bértárgyalások

2018. október 15. 13:30
A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának 2018. október 9-i ülésén mind a munkavállalói, mind a munkáltatói oldal sikeresnek értékelte a 2016-ban kötött kétéves bérmegállapodást. Ennek kapcsán a munkavállalói oldal hangsúlyozta, hogy újabb, többéves bérmegállapodást tart szükségesnek.