Gyönyörű látvány a vándorló szürkemarhagulya a Hortobágyon
Az őshonos magyar szürkemarha a Hortobágy szimbolikus, a fajta megmentésében több másik mellett nagy szerepet játszó Hortobágyi Nemzeti Parkban ma is jelentős állományát tartják.
Fotó: Derencsényi István
A ridegen tartott magyar szürkemarhák a szikes puszták és más füves élőhelyek természetvédelmi kezelésében fontos szerepet játszanak. Az őshonos magyar fajta megőrzése kiemelt feladat a Hortobágyon, ahonnan sok tenyésztőhöz jutnak el a legjobb vérvonalú bikák,
Fotó: Derencsényi IstvánFotó: Derencsényi István
A magyar szürkék a tocsogós partok taposásával és a nádas visszarágásával kitűnő élőhelyet teremtenek a partimadarak és utódaik számára, valamint fenntartják a szikes gyepeket. Legeltetésük a legjobb módja a gyepek természetvédelmi kezelésének, ugyanakkor az állatok számára is a legmegfelelőbb táplálékot biztosítja.
Fotó: Derencsényi István
A Hortobágyon kiemelt szerepe van a pásztorhagyományok megőrzésének, melynek évenkénti rendezvénye az április 24-ikéhez, Szent György napjához kötődő kihajtási ünnep. Ennek középpontjában az őshonos állatok, köztük a magyar szürke szarvasmarha áll. Régi időkben ezen a napon történt az állatok első kihajtása is téli szálláshelyeikről, és ettől a naptól számították az igazi tavasz kezdetét.
Fotó: Derencsényi IstvánFotó: Derencsényi István
Az idei Szent György-napi kihajtási ünnep a koronavírus-járvány miatt elmaradt, ám olvasóink nem maradnak hortobágyi pillanatok nélkül. Derencsényi István a napokban a Hortobágyon járva gyönyörű felvételeket készített a legelésző és vonuló szürkemarhagulyáról, melynek látványa némileg talán kárpótolja az elmaradó ünnepet.
Fotó: Derencsényi IstvánFotó: Derencsényi István
Kiemelt kép: Derencsényi István
sokszinuvidek.24.hu