Ha az EP jóváhagyja, jöhet a génszerkesztés, a bizottság már döntött
2024. január 25. 12:27
Az EU Környezetvédelmi Bizottsága szerdán (jan.24.) megszavazta az új nemesítési technikák engedélyezését az EU-ban.
Az Európai Parlament Környezetvédelmi Bizottsága módosításokkal átlendítette az EU géntechnológiai módosítását. Negyvenheten szavaztak Jessica Pjolfärd svéd EP-képviselő előterjesztése mellett, 31-en ellene, 4 bizottsági tag pedig tartózkodott – olvasható az Európai Parlament sajtóközleményében.
Az NGT (génszerkesztés) annyiban jelent mást, mint a GMO (génmódosítás), hogy a növényekben végrehajtott változások nemcsak géneljárással, hanem hagyományos nemesítéssel, illetve a természetben is kialakulhatnak, csupán hosszabb idő alatt. Tehát ez esetben arról van szó, hogy az ember felgyorsítja a természetben amúgyis zajló folyamatokat.
Felgyorsul a nemesítés
A most elfogadott új szabályozás szerint az új „nemesítési technikákkal" (NGT1) létrehozott fajtákat nem kell majd átfuttatni bonyolult jóváhagyási eljárásokon, a laboratóriumi és üvegházi fejlesztés után egyszerűbbé válnak a szabadföldi kísérletek. A klasszikus génmódosított növényektől eltérően az egyes EU-tagállamok nem tilthatják meg ezek termesztését. A képviselők azt is szeretnék, ha a vetőmagokon jelölnék az újfajta genomikát és létrejönne egy nyilvános online lista az összes NGT 1 növényről. Így a termelők választhatnának a régi és az új technológia között. az NGT 1 kategóriába sorolt növények mentesühetnek a GMO-kra vonatkozó jogszabályok követelményei alól, így teremhetne a kertben például a klímaváltozásnak ellenálló krumpli, vagy törpe növésű kukorica. A képviselők azt is szeretnék, ha a bizottság hét évvel a hatálybalépés után jelentést készítene arról, hogyan alakul a fogyasztók és a termelők felfogása az új technikákról.
A 2. kategóriába tartozó növények esetében azonban továbbra is kockázatértékelési és jelölési követelmények alkalmazandók. Ide tartoznak az idegen fajok képességeivel felvértezett, régi technológiával előállított génmódosított növények, például a rovarölő kukorica, vagy a gyomirtónak ellenálló tök. Az NGT 2 növények esetében a képviselők egyetértenek a GMO-kra vonatkozó jogszabályi követelmények fenntartásával, beleértve a termékek kötelező címkézését is. Elterjedésük ösztönzése érdekében azonban gyorsított kockázatértékelési eljárást vezetnének be, figyelembe véve, hogy ezzel hozzájárulhatnak egy fenntarthatóbb agrár-élelmiszeripari rendszerhez, de hangsúlyozzák, hogy tiszteletben kell tartani az úgynevezett elővigyázatosság elvét.
Háttér
Az NGT-k olyan technikák széles skálája, amelyek megváltoztatják egy szervezet genetikai anyagát. Jelenleg az NGT-vel előállított összes növényre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a GMO-kra, amelyek a világon a legszigorúbbak közé tartoznak. Az NGT-k hozzájárulhatnak élelmiszerrendszerünk fenntarthatóbbá és ellenállóbbá tételéhez olyan jobb növényfajták kifejlesztésével, amelyek ellenállóak az éghajlatváltozással, a kártevőkkel szemben, nagyobb hozamot adnak, vagy kevesebb műtrágyát és növényvédő szert igényelnek.
Számos NGT-termék már elérhető vagy elérhetővé válik az EU-n kívüli piacon (például a Fülöp-szigeteken a banán, amely nem barnul meg, és ezzel csökkentheti az élelmiszer-pazarlást, illetve a CO2-kibocsátást). Hozzátették: az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság is értékelte az NGT-k lehetséges biztonsági kérdéseit.
A Parlament a tervek szerint a 2024. február 5–8-i plenáris ülésen fogadja el a módosított javaslatot, ezt követően pedig készen áll arra, hogy megkezdje a tárgyalásokat az uniós tagállamokkal.
Ha a Parlament február elején kompromisszumra jut, akkor az EU mezőgazdasági minisztereinek is dönteniük kell álláspontjukról.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Újra itt van a madárinfluenza: kitört a járvány Hajdú-Bihar vármegyében
2023. november 07. 18:03
Nagyon fontos, hogy a baromfitartók most fokozottan betartsák a járványügyi előírásokat.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta Hajdú-Bihar vármegyében. Az érintett állomány felszámolása – már a gyanú alapján – kezdetét vette. Az újabb kitörés is igazolja, kiemelten fontos, hogy a baromfitartók fokozottan betartsák a járványügyi előírásokat.
Természeti örökségünk megőrzése feladat és felelősség
2023. december 06. 15:33
Európában egyedülálló módon az ország területének több mint 21 %-a, azaz 2 millió hektár Natura 2000 terület, több mint 9 %-a, mintegy 850 ezer hektár pedig országos jelentőségű védett természeti terület – jelentette ki Rácz András dec. 5.-én, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) központi zárórendezvényén, Kecskeméten.