Ha nincs területalapú támogatás, nem lesz jövője a magyar agráriumnak?
2024. október 25. 17:15
NAK elnök: ez a támogatás eddig a hazai agrártámogatások "fő gerincét" adta.
A területalapú támogatási rendszer határozza meg a magyar agrárium jelenét, jövőjét, a vidék megújítását, az élelmiszeripar kilátásait – indokolta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke kedden, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségével (MAGOSZ) közösen tartott sajtótájékoztatóján, hogy miért nem szabad hagyni a támogatásforma tervezett megszüntetését.
Papp Zsolt György hangsúlyozta: az EU Közös Agrárpolitika (KAP) stratégiai párbeszédről szóló jelentéstervezete célkeresztbe vette a területalapú támogatást, amely azért rendkívül fontos, mert eddig a hazai agrártámogatások "fő gerincét" adta. A következő uniós ciklus forrásainak harmadát teszi ki a közös agrárpolitika, amely a magyar agrárium számára több mint 500 milliárd forintot jelent évente – tette hozzá.
fotó:agronaplo.hu
Tervezik a húsfogyasztás csökkentését is, amelyben az elsődleges cél az állattenyésztés visszafogása – mondta, és kijelentett, hogy "az önrendelkezésünk része az élelmiszerfogyasztás, aminek hangot kell adni". Az Európai Unión belül tervezett intézkedéseknek nincs kihatása azokra a klímavédelmi célokra, amit ez a jelentés megfogalmaz – véleményezte.
Közölte, szeretnék elérni, hogy vonják be az egyeztetésekbe a kelet-európai agrárkamarákat, érdekképviseleti szerveket. Hozzátette, azért is fontos, hogy megnyissák újra a stratégiai párbeszédet, mert ezek a kérdések nemcsak a gazdákat érintik, hanem az egészséges élelmiszert fogyasztani kívánó egész társadalmat.
Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára úgy fogalmazott, hogy sokkolta a gazdatársadalmat a nemrégiben napvilágot látott tervezet. "Szükség van-e arra, hogy a gazdákat, a mezőgazdaságot kiáltsák ki a klímaváltozás fő bűnösének, amikor a világ állatállományának 90 százaléka Európán kívül található?" – tette fel a kérdést.
Az európai állattartás visszaszorítását porhintésnek nevezte, mondván, nincs érdemi ráhatása a globális kibocsátásokra. Kitért arra is, ha Magyarország csökkenti a hústermelését, az űrt 3. országokból fogják betölteni, ahogy ez történt már más esetekben is.
Nem véletlen hogy a nyugat-európai, és az amerikai nagy cégek kiszervezik a termelésüket az Európai Unión kívülre. Nyugat Európában az elmúlt 30 évben a családi gazdaságok fele már megszűnt, nem tudott talpon maradni. Most a magyar családi gazdasági rendszer legfontosabb építőkövét, a területalapú támogatást akarják felszámolni, amit nem szabad hagyni – mondta.
Madarász Zoltán, a NAK és a MAGOSZ Somogy vármegyei elnökének álláspontja szerint az a javaslat, amit az EU munkacsoportja tett nemcsak a magyar, hanem az összeurópai gazdatársadalom számára is, elfogadhatatlan. Hozzátette, nagyon bíznak abban, hogy az uniós "gazdatársak" is felismerik, lépni kell az ügyben, ahogy azt a 2024-es év elején már megtették.
Bodrogi Vazul, a MAGOSZ Somogy vármegyei Ifjú Gazda Tagozatának elnöke arról beszélt, hogy amikor Ukrajnából áramlik a töméntelen mennyiségű takarmány, és aszályok meg özönvizek váltják egymást, sok gazdálkodó számára a területalapú támogatás biztosítja a megmaradást. Enélkül nagyon sokan csődbe mennének.
"Ha ez a támogatás nem lesz, a fiataloknak nem lesz vonzó a mezőgazdaság, nem lesz generációváltás, mert ezzel a szakmával nem éri meg foglalkozni" – fogalmazott. Hozzátette, ezért kérik az uniós politikusokat, álljanak ki a területalapú támogatás mellett.
Előzmények: 2024. szeptemberében az EU agrárszakértői jelentést mutatott be, amelynek célja, hogy megreformálja a közös agrárpolitikát (KAP) annak érdekében, hogy az uniós támogatások jobban igazodjanak a gazdálkodók társadalmi-gazdasági szükségleteihez. Erről itt olvashatsz részletesebben.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Az európai termelés jövőjét veszélyezteti a korlátlanul beáramló ukrán baromfihús és tojás
2023. augusztus 17. 14:23
Meg kell állítani az ukrán baromfihús és tojásimportot, az Európai Unióba korlátlan mennyiségben érkező termékek ugyanis nemcsak az uniós termelés jövőjét, így hosszútávon Európa önellátóképességét veszélyeztetik, hanem élelmiszerbiztonsági szempontból is aggályosak – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Baromfi Termék Tanács.
Döbbenetes dolog derült ki a magyar gazdákról: ez tényleg nem fontos nekik?
2022. december 14. 12:58
A természeti csapások ma már olyan mértékben veszélyeztetik a mezőgazdasági termelést, hogy irreális kockázatot vállalnak azok a gazdálkodók, akik valamilyen módon nem biztosítják be magukat. A gyakorlatban mégis az látszik, hogy - miként az idei súlyos aszály kapcsán is kiderült - sokan egyáltalán nem kötnek biztosításokat, és más, állami vagy uniós támogatásokra épülő biztosítási rendszerhez sem csatlakoznak. De hogyan működik ma Magyarországon a mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer, és milyen elemei vannak? Az öngondoskodás fokozásával miként csökkenthetik a gazdálkodási kockázatokat a mezőgazdasági termelők, ennek érdekében milyen hozzájárulásokat és díjakat kell fizetniük, illetve milyen támogatásokat vehetnek igénybe? A szakértők ezekre a kérdésekre keresték a választ a Portfolio Agrárszektor 2022 konferencián.