Hamarosan döntenek a tejtermékek áfáról

2016. február 23. 09:11
Több mint 54 milliárd forintos bevételkiesést jelentene a költségvetésnek a tejtermékek általános forgalmi adókulcsának öt százalékra csökkentése a sajtok nélkül – közölte kérdésünkre a Nemzetgazdasági Minisztérium.

Ezért a kormány mérlegeli a folyadéktej adókulcsának jelenlegi 18-ról 5 százalékra csökkentését, mivel a döntés jelentős hatással van a költségvetés bevételeire, emellett több tejtermék már most is a kedvező áfakategóriába tartozik. A minisztérium válaszában emlékeztetett: a kormány adópolitikájának fókuszában mindenekelőtt a munka és a családok adóterheinek csökkentése áll, ugyanis ezek hatása közvetlenül megjelenik a családoknál, ellentétben a közvetett adók csökkentésének hatásaival.

Korábban írtuk: a kormány hamarosan dönthet a tejtermelőket segítő csomagról, azonban az áfacsökkentés még kérdéses. A termelők várhatóan literenként tízforintos kiegészítő támogatást kapnak a nyerstej után, emellett a nagy feldolgozóknak regisztrálniuk kell a telephelyüket. A harmadik pont, hogy a közétkeztetésben ne engedélyezzék a külföldi tejtermékek, valamint az UHT tejek fogyasztását.

A termelők azonban a leghatékonyabb megoldást az áfacsökkentésben látják, mivel az amúgy is válságos európai piaci viszonyok mellett hazánkban az áfacsalás is rontja a magyar gazdálkodók pozícióját. A termelők az unió gyors segítségében sem bízhatnak, mivel a bizottság még az egyeztetések kezdeti szakaszában jár, a kilátásba helyezett intézkedések pedig nem elég hatékonyak a válság kezelésére.

Forrás: Magyar Hírlap

Kapcsolódó cikkek

Agrárminisztérium: Meg kell állítani a gazdatársadalom elöregedését

2018. augusztus 28. 08:17
Kis Miklós Zsolt megjegyezte, hogy Európa más országaihoz hasonlóan Magyarországon is 65 év feletti a gazdák harmada

Partnerségi megállapodásra lenne szükség a termelők és a kereskedők között

2016. július 15. 10:24
Még ebben az évben tárgyalások kezdődhetnek az élelmiszertermelők és kereskedők között egy kiegyensúlyozottabb erőviszonyokat teremtő megállapodás érdekében, hogy ne mindig a termelő kerüljön kényszerhelyzetbe, hanem akár az árrés kis részének átengedésével legyen partner a kereskedelem is - jelentette be Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára Mosonmagyaróváron, a termelői piacon tartott sajtótájékoztatóján.