Hasznos szempontok munkaviszony megszüntetéséhez

2017. december 13. 10:06
A munkaviszony tekintetében – annak létesítését leszámítva – a megszüntetés szabályai rendelkeznek a legnagyobb súllyal. Írásunkban ezért olyan tipikus szempontokat mutatunk be, melyek figyelembevétele a jogszerűség érdekében feltétlenül szükséges. Nem érdemes ugyanis a feleknek szükségtelenül hosszas jogvitába keveredniük, ha az kellő gondossággal akár elkerülhető is lenne.

Amikor a munkavállaló fejvesztve menekül

A munkaerőhiány következtében a munkavállalók munkaerőpiaci helyzete lényegesen kedvezőbb, mint a korábbi években. Egyrészt javulnak a kereseti viszonyok, másrészt pedig a munkakörülmények javításában is eredményesebben tudnak fellépni. 

Ezek a változások azonban sok esetben nem kellő körültekintésre ösztönzik a munkavállalókat. Gyakran előfordul ugyanis, hogy a munkavállaló jobb állásajánlat birtokában a munkáltatójától fejvesztve kíván távozni és ehhez keres eszközöket.

Egyre szaporodó számú esetben például azonnali hatályú felmondással élnek annak ellenére, hogy annak nem állnak fenn a feltételei. A munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással ugyanis kizárólag abban az esetben szüntetheti meg, ha a munkáltató a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. 

Az azonnali hatályú felmondás jogát ráadásul csupán az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon belül lehet gyakorolni. A jogszerű azonnali hatályú felmondáshoz az szükséges tehát, hogy a munkáltató valamely alapvető kötelezettségét szegje meg, melyre példa lehet a munkabérfizetés elmulasztása vagy a munkavédelmi kötelezettségeinek a megszegése.

adozona.hu

Kapcsolódó cikkek

Kell adózni a gombaszedés után, de kevesebbet mint eddig

2016. március 30. 09:33
Idén egyszerűsödött a gyűjtött termények, például gombák, medvehagyma vagy éticsiga értékesítése utáni adózás és adminisztráció. A nem védett, tehát szabadon szedhető termények értékesítése után is adózni kell, de idén a magánszemélyeknek – ide nem értve az egyéni vállalkozókat és az őstermelőket – január elseje óta kevesebbet, mint korábban. A legnépszerűbb szabadon szedhető termények közé tartozik pl. medvehagyma, csipkebogyó, levendula, csalán és bodzavirág – írja a hirado.hu.

Módosul a Vidékfejlesztési Program

2016. március 04. 08:59
A Miniszterelnökség a gazdák érdekeit figyelembe véve módosítja a Vidékfejlesztési Program (VP) beruházási pályázatait érintő üzleti terv dokumentációját. Az egyszerűsítés elsősorban az 50 millió forint teljes projektösszeg alatti projekteket érinti – közölte a Lázár által vezetett Miniszterelnökség.