Hatalmas fosztogatást, vandalizmust gerjeszt Nigériában a megélhetési költségek elleni tiltakozás

2024. augusztus 02. 15:18
A tíznaposra tervezett tiltakozás első napján 13-an vesztették életüket a keménykezű kormányzati válasz hatására. A 200 milliós ország 40 százaléka él nyomorban.
Hatalmas fosztogatást, vandalizmust gerjeszt Nigériában a megélhetési költségek elleni tiltakozás
Nigéria számos városában az utcára vonultak az emberek / Fotó: AFP
 
„Éhesek vagyunk!” – skandálták tüntetők szerte Nigériában csütörtökön a már legalább egy hónapja szerveződő, a harmincéves csúcson lévő infláció letörését követelő, kormányellenes demonstrációkon, mely erőteljes hatósági választ váltott ki, melyben 13-an életüket vesztették. Az ország három északi tartományában péntekre kijárási tilalmat is bevezettek.
 
A tíznaposra tervezett tüntetéssorozat első napja után az Amnesty International a békés tüntetések elleni erőszakos kormányzati fellépést kritizálta, míg a rendőrség szerint a tüntetők váltak erőszakossá és támadtak rá rendőrőrsökre, és fosztottak ki üzleteket. A kormány bírósági úton és a karhatalmi erők figyelmeztetéseivel is elejét próbálta venni az augusztus 1–10. között tervezett tiltakozásoknak és a hagyományos, valamint vallási vezetőket is megpróbálta arra ösztökélni, hogy beszéljék le követőiket a részvételről.
 
A Bloomberg tudósítása szerint pénteken nem volt jele a tiltakozások folytatásának, ám a beszámolóból az is kiderül, hogy csütörtökön is lassan kezdődtek meg a demonstrációk. A tüntetések elhúzódása mindenesetre azzal a veszéllyel fenyeget, hogy Bola Tinubu nigériai elnök kormánya felhagy a gazdasági reformprogramjával, melynek célja a külföldi tőke országba csábítása.
 
A nigériai hatóságok attól tartanak, hogy a tiltakozások eldurvulhatnak, akárcsak június közepén Kenyában, ahol a tiltakozók az elnöki palotát is megrohamozták, és arra kényszerítették a kormányt, hogy hagyjon fel azokkal a lépésekkel, melyekkel több mint kétmilliárd dollárt tereltek volna az ország költségvetésébe. Ráadásul 2020-ban is véres tüntetések rázták meg Nigériát, amikor a rendőri brutalitás elleni tiltakozásokban 56 ember életét vesztette.
 
forrás: vg.hu

Kapcsolódó cikkek

Az alacsony fizetés miatt a szakiskolát végzett fiatalok közül sokan messziről elkerülik a mezőgazdaságot

2024. március 18. 16:47
Az agrárképzésekben résztvevők száma ugyan emelkedett az elmúlt években, de egyre kevesebben dolgoznak az ágazatban, és a végzős szakiskolások jelentős hányada sem a mezőgazdaságban tervezi a folytatást.
 

A szakszervezeteknek jelentős szerepük van a munkavédelemben

2023. május 16. 16:41
Borhidi Gábor, az Országos Munkavédelmi Bizottság Munkavállalói Oldalának Ügyvivője 25 év után lemondott erről a felelősséggel teli megbízatásról. A búcsú azonban nem végleges – feleli Kozák László, a Liga Hírlevél (2023/1) szerkesztőjének kérdésére a munkavédelmi szakértő.