Hatalmas pofont adott a magyar munkaerőpiacnak a koronavírus

2020. június 23. 07:28
100 ezer fővel emelkedett a regisztrált álláskeresők száma május és február vége között a munkaügyi hivatalok adatai szerint. A valós szám ennél jóval magasabb is lehet azonban.

Megérkezett a legfrissebb, májusra vonatkozó munkaügyi statisztika, mely az állástalanná válók számának további emelkedésére utal. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint 363 268 regisztrált álláskereső volt Magyarországon májusban, vagyis 32 534-gyel emelkedett a számuk egyetlen hónap alatt. Bár a növekedés mértéke jelentős, némi enyhülés mutatkozik áprilishoz képest, akkor ugyanis 49 461-en jelentkeztek a munkaügyi hivataloknál a regisztráció és az álláskeresési járadék igénybevétele miatt.

Fotó: MTI

Ha a járvány idejének egészét nézzük, akkor május vége és február vége között 99 268-an veszítették el a munkájukat hivatalosan. Ennyien voltak azok, akik regisztrációért folyamodtak, a számuk azonban könnnyen lehet ennél jóval magasabb is. Az álláskeresői státusz ugyanis nem jár automatikusan, bizonyos feltételeknek meg kell felelni ahhoz, hogy egy állását elvesztő személy regisztráljanak és megkapja a három hónapig érvényes álláskeresési járadékot.

A májusi több mint 363 ezer álláskereső ötéves csúcsnak felel meg. Ennél többen legutóbb 2015 júniusában voltak regisztrálva, 366 ezren.

Emellett közel

  • 4000 fővel 72 ezerre emelkedett a szociális támogatásban részesülők száma előző hónaphoz képest,
  • 7000-rel többen élnek a semmiből, ellátás nélkül, 159 ezren voltak,
  • a tartós munkanélküliek száma pedig 2000-rel 77 ezerre emelkedett áprilishoz képest.
  • Nominálisan a legnagyobb növekedés a szakképzetlen állástalanoknál mutatkozott, 111 ezren voltak az áprilisi 103 ezer után.
Három hónap alatt 8614 dolgozót építettek le a cégek

A csoportos leépítéssel elbocsátott dolgozók száma áprilisban a 2009-es válság idején látott szintet ütött meg, több mint 5200 alkalmazottól váltak meg a cégek ilyen módon. A leépítési hullám pedig májusban is folytatódott. A friss statisztika szerint további 2262 embert építettek le a cégek, amivel együtt két hónap alatt 7516 alkalmazott volt csoportos leépítésben érintett. Ha ehhez hozzávesszük a márciusi – még nem kiugró – adatot, mely 1098 érintettről árulkodik, akkor

a koronavírus-járvány első három hónapjában 8614 dolgozót építettek le a vállalatok.

forrás és a cikkben szereplő grafikonok megnézhetőek itt

vg.hu

 

Kapcsolódó cikkek

Elállás a munkaszerződéstől

2021. szeptember 03. 08:40
A Munka Törvénykönyve

Nem éri meg lojálisnak lenni?

2019. augusztus 22. 10:41
Aki a jelenlegi feszes munkaerő-piaci helyzetet ügyesen használja ki, jól tárgyal, az többszöri munkahelyváltással akár jelentősen magasabb fizetést alkudhat ki magának, mintha kitartott volna lojálisan a cége mellett. A munkaerőhiány lehetővé teszi, hogy a munkavállalók könnyebben váltsanak, hiszen legtöbbükre van kereslet, sőt egyes munkakörökben, pozíciókban a cégek egymásra licitálva versengenek értük, csábítják el őket egymástól. A jelenlegi helyzetben valójában maguk a cégek gerjesztik a fluktuációt? Hogyan lehet mégis megbecsülni a lojális munkavállalót? HR szakembert és fluktuáció szakértőt kérdeztünk.