Határozott idejű munkaviszony megszüntetése

2022. május 30. 11:31
Határozott idejű munkaszerződés esetén a határozott idő lejárta előtti – a munkavállaló magatartásával összefüggő vétség miatti – munkaviszony megszüntetése milyen dokumentációval támasztható alá úgy, hogy a későbbiekben ebből jogvita ne keletkezhessen? Elegendő-e a felmondásban (azonnali hatályú felmondás) írásban megindokolni a munkáltató döntését, vagy szükséges azt megelőznie írásbeli figyelmeztetésnek – akár több alkalommal –, egyéb szankciónak? Olvasói kérdésre Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
Határozott idejű munkaviszony megszüntetése

A határozott időtartamú munkaviszonyt mindkét fél megszüntetheti felmondással. A munkáltatónak indokolás mellett erre három esetben van lehetősége: a felszámolási vagy csődeljárás tartama alatt vagy a munkavállaló képességére alapított okból, vagy ha a munkaviszony fenntartása elháríthatatlan külső ok következtében lehetetlenné válik. Ennek megfelelően a munkáltató nem élhet például a működésével vagy a munkavállaló magatartásával összefüggő okra hivatkozással felmondással. Így a kérdéssel érintett esetben az azonnali hatályú felmondás alkalmazása jöhet szóba.

A munkáltató a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással abban az esetben szüntetheti meg, ha a munkavállaló:

a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy

b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

Látható tehát, hogy súlyos kötelezettségszegéssel indokolt esetben szüntethető meg a munkaviszony a magatartással összefüggésben. Azt is tudni kell, hogy az azonnali hatályú felmondás jogát az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni.  Még egy lényeges dolog: azonnali hatályú felmondással indokolás nélkül is megszüntetheti a munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt, azonban ekkor a munkavállaló jogosult tizenkét havi, vagy ha a határozott időből hátralévő idő egy évnél rövidebb, a hátralévő időre járó távolléti díjára.


A munkavállaló jogorvoslati joga nem zárható ki, ezért ügyelni kell a valós, okszerű és világos indokolás követelményének megfelelőségére. Amennyiben nagyon inogna az indok, érdemes alkudozni a közös megegyezés feltételeiben.Nem kell megelőzze írásbeli figyelmeztetés vagy egyéni szankció alkalmazása az azonnali hatályú felmondás közlését, és minden jellegű dokumentum megfelelő bizonyíték – például okirat, e-mail, levelek –, továbbá egy esetleges peres eljárás során a tanúvallomásokkal is igazolható a leírt indokolás.

 

www.adozona.hu

Kapcsolódó cikkek

Magas bírság jár az adatvédelmi incidens bejelentésének elmulasztásáért

2019. augusztus 22. 08:59
Adatvédelmi incidens bármikor előfordulhat egy vállalkozás működése során. Ide tartozik például az, amikor valamely alkalmazott elveszít egy adathordozót, amikor téves címzettnek szolgáltatunk személyes adatokat vagy amikor az informatikai rendszerbe valaki jogosulatlanul behatol. Incidens esetére pontos kötelezettségeket ír elő a GDPR, illetve a felügyeleti szerv is egyre több döntésében részletezi elvárásait. Ezen követelményrendszert mutatjuk be az alábbiakban:

Mikor jogszerű az azonnali hatályú felmondás?

2019. május 20. 08:23
Nézeteltérés, véleménykülönbség, de akár még komoly ellentét is kialakulhat a munkáltató és munkavállaló között. Ha bosszút akar állni az egyik fél a másikon, jöhet az azonnali felmondás? Mikor lehet jogszerű az azonnali hatályú felmondás? Dr. Kocsis Ildikó segít eligazodni a szabályokban.