Hatékonyabb a beporzás, ha nem csak háziméhek vannak a gyümölcsösben
2023. szeptember 19. 16:04
Egy kutatócsoport azt vizsgálta, hogy a cseresznye ültetvényeken jelenlévő háziméhek és egyéb méhfajok jelenléte hogyan befolyásolja a termés mennyiségét.
A Göteborgi Egyetem kutatói a biodiverziás egy újabb jótékony hatását tárták fel, melyről a Phys.org is beszámolt. A cseresznyefáknak, mint a legtöbb gyümölcsfának, egy másik fajta pollenjére van szüksége ahhoz, hogy a virágból termés fejlődjön. Emiatt az ültetvényeken minden sorban más fajtát ültetnek, hogy a méhek minél nagyobb eséllyel vigyék át a pollent egyik fajtáról a másikra.
Rovarhotel bambuszpálcákból
Két méhfaj szinergiája
Julia Osterman, a Göteborgi Egyetem biológusa, az Ecology and Evolution című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője a halle-wittenbergi Martin Luther Egyetem német kutató kollégáival együttműködve állapította meg, hogy ha a fákat egynél több méhfaj porozta be, akkor több cseresznyét termettek. Ehhez összesen 17 ültetvényen folytattak megfigyeléseket Németország-szerte.
Néhány termelő háziméheket használt a beporzás biztosítására, míg mások a vadonélő faliméhek ökoszisztéma szolgáltatását vették igénybe. Egyes ültetvényeken mindkét faj jelen volt. A kutatók pedig azt állapították meg, hogy ahol a két méh egyszerre volt jelen, ott szinergiát alkottak a beporzás tekintetében.
Azokon az ültetvényeken, ahol háziméhek és rengeteg faliméh is volt, a virágok 70 százalékából lett gyümölcs. Ahol csak az egyik faj volt jelen, ott akár 20 százalék is lehet ez az arány – mutatott rá Julia Osterman.
Sok termelő már eddig is mindkét fajt használta, főként azért, mert a cseresznyefák korán virágoznak, amikor az időjárás még kiszámíthatatlan. A háziméhek pedig a hűvösebb időben, 12 Celsius fok alatt nem aktívak, ellentétben a faliméhekkel, melyek jobban bírják a csípősebb reggeleket is. Azonban a termésmennyiség látványos növekedése csak mindkét faj jelenlétében következett be, aminek okát a tudósok egyelőre csak találgatják.
Bambuszpálcákból fészek
„Az egyik elmélet szerint a faliméhek jelenléte hatással van a háziméhek táplálkozási szokásaira” – mondja Julia Osterman. „Ez megzavarja őket, és gyakrabban váltanak sort az ültetvényben, amivel javul a kereszt-beporzás a fajták között. Egyelőre csak azt tudjuk biztosan, hogy a két méh közötti kölcsönhatás szinergiát hoz létre.”
EZ TERMÉSZETESEN FONTOS ADAT A CSERESZNYETERMELŐKNEK, AKIK KÖNNYEN BE TUDJÁK VONZANI A FALIMÉHEKET AZ ÜLTETVÉNYEKBE, HA MEGFELELŐ BÚVÓ- ÉS SZAPORODÓ HELYET BIZTOSÍTANAK SZÁMUKRA.
„A faliméhek magányos életmódot folytatnak, és nem készítenek mézet a kaptárakban, mint a háziméhek” – magyarázta Osterman.
A kutató felhívta a figyelmet arra, hogy ezek a rovarok az összegyűjtött pollennel etetik az utódaikat. Szeretnek a cső-szerű helyekre bekúszni, és ott rakják le petéiket. A gyümölcstermesztők tehát bambuszrudak vagy olyan faanyag kihelyezésével segíthetik a megtelepedésüket, melybe lyukakat fúrtak. Egyelőre azonban úgy tűnik, hogy csak egy bizonyos mennyiségű faliméhet lehet ezzel a módszerrel bevonzani, ami után hiába helyeznek ki még több „méhecske hotelt”, nem fog tovább nőni a számuk.
Hasonló eredményeket figyeltek meg mandulaültetvényekben is, és Julia Osterman következő lépésként azt fogja megvizsgálni, hogy ez a szinergiahatás más gyümölcsfákra is érvényes-e, valamint megpróbálja pontosan meghatározni, hogy a két méhfaj hogyan hat egymásra.
Forrás: https://magyarmezogazdasag.hu/Phys.org
Kapcsolódó cikkek
Egy óra alatt bioüzemanyag lehet a használt olajból, ráadásul ez bárhol könnyen elvégezhető
2024. november 14. 17:23
Egy új eljárással gyorsan lehet a használt olajat üzemanyaggá alakítani, amit a járművekben fel lehet használni.
Csökkent a magyar infláció. Mutatjuk, mennyivel
2023. május 10. 15:44
Többek között olcsóbb lett a tej, a vaj, a sajt és a kolbász is márciushoz képest.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 24,0 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Ez picivel alacsonyabb, mint előző hónapban, márciusban ugyanis a fogyasztói árak átlagosan 25,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.