Házi kedvencek illegális erdei temetője

2021. március 08. 08:56
A kisállatok elföldelése az erdőben szabálytalan és tiltott, erre hívják fel a figyelmet a Miskolc melletti Csanyik-völgyben is.
Házi kedvencek illegális erdei temetője

Kisállatok temetője alig egy pár létezik Magyarországon, a keleti térségben pedig egy sincs. Igény bizonyára lenne rá, feltéve, ha az állattartók meg tudnák fizetni a temető fenntartásának és működtetésének költségeit. Jelenleg azonban sokuk számára gondot okoz az elhullott kisállat elhamvasztásának megfizetése is. E helyzet következménye, hogy szaporodnak az illegális "állatkegyhelyek" a Miskolc környéki erdők városhoz közeli területein, ami számos problémát felvet.

 

Veszélyesnek számít

 

"Állati tetemek elhantolása hatóságilag tilos!" - ez a tábla jelent meg nemrégiben a Miskolc melletti Csanyik-völgyben, egy erdei út mentén meghúzódó, az elmúlt években egyre nagyobbá váló kisállattemető mellett. A közösségi portálon közzétett bejegyzésben közölt fotó tanúbizonysága szerint a piros betűkkel nyomtatott felszólítás a Vidékfejlesztési Minisztérium (ma Agrárminisztérium) 45/2012-es számú jogszabályára hivatkozik, amely "A nem emberi fogyasztásra szánt állati eredetű melléktermékekre vonatkozó állategészségügyi szabályok megállapításáról" rendelkezik. A tájékoztatót információink szerint a terület kezelője, az Északerdő Zrt. helyeztette ki, amely ezzel egy nem új keletű problémát állított ismét a reflektorfénybe: a kedvtelésből tartott állatok tetemének a közegészségügyi szabályoknak megfelelő "kezelését".

Az állati tetem szerves anyagként igen veszélyesnek számít, a gyorsan bomló fehérje jó táptalaj a különböző kórokozók számára. Fertőző hatásukat kifejthetik közvetlenül emberre és állatra, közvetve pedig a vízbe, levegőbe és a talajba kerülve. Márpedig a Csanyik-völgyi kisállattemető közvetlenül egy patakmeder mellett fekszik, ezért még akkor sem felelne meg a közegészségügyi szabályoknak, ha engedélyt kérték volna a terület tulajdonosától az ide temetkezők. A rendelet szerint ugyanis "az elhullott állatok elföldelése ott végezhető, ahol a talajvíz legmagasabb szintje a talajszint alatt 1,5 méternél nem emelkedik magasabbra. Az elföldelést pedig úgy kell végrehajtani, hogy a felszín alatti víz mindenkori maximális nyugalmi vízszintje és az elföldelés mélységi szintje között legalább 1 méter távolság legyen."

 

Pénzbe kerül

 

A családtagként kezelt házi kedvenctől számos formában lehet méltó módon, az érvényben lévő szabályokat betartva búcsút venni - viszont minden pénzbe kerül. A hamvasztás súlytól függően 15 és 80 ezer forintig terjedő összeg, a kisállattemető - ahol ez elérhető - díja tíz évre mintegy 30-40 ezer forint, míg az urnákra és a síremlékekre az internet tanúsága szerint külön iparág alakult. Akinek minderre nincs pénze, annak az állati tetem leadásáért kell fizetnie: a Miskolci Városgazda Állategészségügyi telepén ez 4000-7500 forintnyi összeg, míg az elszállítás további 4500 forintba kerül.

 

E tekintetben a kerttel, telekkel rendelkezők könnyebb helyzetben vannak, mert saját ingatlanukon eltemethetik a háziállataikat, amennyiben - az előbb említett, felszín alatti vizekre vonatkozó szabályokat betartva - az elföldelés helye és a szomszédos ingatlan határvonala között megtartják a minimumként előírt 1,5 méter távolságot.

Számtalan előírás

 

Hivatalos kisállattemetőt Miskolcon mindmáig nem létesítettek. Két évtizeddel ezelőtt ugyan gondolkodott ezen a Miskolci Állatsegítő Alapítvány (MÁSA), végül letettek róla. Kisfalvi Nyina, az alapítvány kuratóriumának elnöke ezt azzal magyarázta, hogy bár egy kegyeleti temető megvalósítása egyszerű építésügyi hatósági ügynek tűnik, a működéséhez számos közegészségügyi és környezetvédelmi szakhatósági előírásnak kell megfelelni. A fenntartásához pedig elengedhetetlen a temetkező állattulajdonosok folyamatos hozzájárulása. Utóbbi térségünkben vélhetően nem lenne megtérülő üzleti vállalkozás, mivel tapasztalataik szerint a hamvasztás költségét sem tudják sokan megfizetni. A temető területét ráadásul a bezárást követő 30 év elteltével, az élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi igazgatóság engedélyével lehet más célra hasznosítani.

 

(A természetvédelmi, erdőhasználati, vízbázisvédelmi, közegészségügyi és járványügyi problémát egyaránt felvető problémával kapcsolatos kérdéseinkkel megkerestük az Északerdő Zrt.-t és a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságot, válaszaik ismeretében visszatérünk az illegális kisállattemetők témakörére.)

 

Forrás: BOON / www.fataj.hu

Kapcsolódó cikkek

Rendkívüli: itt az EU javaslata a magyar vidék egyik legégetőbb problémájára

2020. július 03. 07:47
Határozott fellépést sürgetnek világszerte az energiaszegénységgel kapcsolatban. A jelenség leginkább a vidéki háztartásokat érinti és a felgyorsult világban gyakran egyre drasztikusabb formát ölt. Nem véletlen, hogy az energia ma már legalább akkora kincs, mint az arany. A klímafüggetlen Európai Unió 2050-es célkitűzése sem valósulhat meg az energiát érintő kérdések komolyabb megvitatása nélkül, ami az Európai Bizottság tavaly decemberben javasolt európai zöld megállapodásának egyik központi kérdése. Ez magában foglalja az energiaszegénység kezelését is, amelyre már körvonalazódnak a lehetséges megoldási alternatívák. A témában a közelmúltban (június 22-26.) tartottak háromnapos konferenciát Brüsszelben, Az Európai Unió Fenntartható Energia Hete (EUSEW) címmel, amelybe online formában több mint hatezren, köztük a HelloVidék újságírója is bekapcsolódott.

Új rendelet az erdővédelmi bírságról

2021. május 20. 11:22
A Magyar Közlöny 2021. évi 91. számában jelent meg a A Kormány 255/2021. (V. 18.) Korm. rendelete az erdővédelmi bírság mértékéről és kiszámításának módjáról. Hatályba lépés: 2021. június 3.