Hogy alakulhatott a foglalkoztatottság a második hullám küszöbén?

2020. szeptember 18. 10:36
Júliushoz képest augusztusban nem változott a foglalkoztatottság a GKI Gazdaságkutató Zrt. reprezentatív lakossági felmérése szerint.
Hogy alakulhatott a foglalkoztatottság a második hullám küszöbén?

Júliusban a foglalkoztatottak átlagos havi létszáma – a KSH jelentése szerint – az egy hónappal korábbihoz képest 3 ezerrel nőtt, 4 millió 460 ezer volt, ami a tavaly júliusinál 65 ezerrel kevesebb.

Az MTI-hez eljuttatott tájékoztatásában a GKI jelezte: augusztusban a stagnálás feltehetően részben annak a következménye, hogy az idénymunka például a mezőgazdaságban, az építőiparban és a turizmusban már júliusban megjelent. A foglalkoztatás mégis nőhetett a külföldi vendégmunkások alkalmazása miatt, akikre javarészt nem vonatkoztak az egészségügyi beutazási korlátozások – tette hozzá a gazdaságkutató.

(Fotó: depositphotos.com)

(Fotó: depositphotos.com)

 

A felmérésre adott válaszok alapján nőtt a munkahelyére bejáró foglalkoztatottak száma, miközben a távmunkában foglalkoztatottak aránya hibahatáron belül, a részmunkaidőben dolgozók aránya pedig érezhetőbben csökkent. Enyhén emelkedett az állásidőn levők száma.

A további kilátások szempontjából nagy kérdés, hogy a magyar „kurzarbeit” lezárulása, a járvány új erőre kapása és a külföldi kereslet alakulása milyen hatással lesz a foglalkoztatásra – írta a GKI.

A gazdaságkutató augusztusban ezer megkérdezetten alapuló, reprezentatív lakossági felmérést végzett a magyar foglalkoztatási helyzet megismerésére. Az 1000-ből 679 volt foglalkoztatott, ami alig tér el a 15–64 évesek 69,6 százalékos, KSH által mért júliusi foglalkoztatási rátájától. A felmérés idején már nem voltak érvényben szigorú hatósági egészségügyi korlátozások, és még csak kevés ország esetében voltak érvényben ki-, illetve beutazási korlátozások.

 

piacesprofit.hu

Kapcsolódó cikkek

Érik a forradalom a magyar munkahelyeken? Válaszút előtt a magyar melósok

2022. április 28. 09:36
A mai gazdasági környezetben kiemelt figyelmet kell fordítani a munkavállalók esélyegyenlőségi szempontjaira. A Munkáltatók Esélyegyenlőségi Fóruma egy hazai ernyőszervezet, mely olyan munkáltatókat tömörít, akik számára fontos a sokszínűség és a befogadás megteremtése, fejlesztése. Kíváncsiak voltunk eddigi eredményeikre, célkitűzéseikre, ezért felkerestük a MEF-et, hogy válaszoljanak kérdéseinkre