Hogyan kell bejelenteni a tavaszi fagykárt?
2023. április 12. 10:55
Az Agrárminisztérium tájékoztatója segít a probléma megoldásában.
A 2023. kárenyhítési évben eddig a termelők több mint 400 hektárra kiterjedő területre jelentettek be tavaszi fagykárt, ez a szám az április első hetének fagyos éjszakái miatt egész biztosan jelentősen nőni fog. A kárenyhítési rendszer lehetőséget teremt a keletkező károk részbeni enyhítésére, ezért ennek kapcsán az Agrárminisztérium az alábbiakra hívja fel a figyelmet.
Változás a mezőgazdasági biztosítások terén
A kárenyhítő juttatások mértékének megállapításában fontos szerepe van a mezőgazdasági biztosítások meglétének. A korábbi gyakorlati tapasztalatok alapján az idei esztendőtől változtatás történt, a kárenyhítő juttatás összegének megállapításánál csak az a mezőgazdasági biztosítás fogadható el, amelyet már az első káresemény bekövetkezése előtt megkötöttek. Ezért azt javasolják mindenkinek, hogy időben kösse meg a szükséges növénybiztosítását, amelynek díjához az állam jelentős mértékű támogatást nyújt.
Az Agrárminisztérium szeretné felhívni a tavaszi fagykárral érintett gazdálkodók figyelmét, hogy mindenképpen érdemes az elektronikus kárbejelentést megtenni az agrárkár-megállapító szerv (vármegyei kormányhivatal) részére annak érdekében, hogy – az egyéb támogatási feltétel teljesülése esetén – a termelői károk a későbbiekben kompenzálhatóak legyenek. A kárenyhítő juttatás iránti jogosultság érdekében már a kárbejelentéskor körültekintően kell eljárni a mezőgazdasági termelőnek, amelyhez segítséget kívánnak nyújtani.
Mi minősül tavaszi fagynak?
Tavaszi fagy akkor valósul meg, ha a kockázatviselés helyén a tavaszi időszakban a talajszinttől számított kettő méter magasságban mért mínusz 2 °C vagy annál alacsonyabb hőmérséklet áll fenn. Erről a termelő az OMSZ honlapján tájékozódhat. Fontos, hogy a termelő az OMSZ adat helyességét - ellenkező bizonyításig - vélelmezze és a kárenyhítési eljárásban kötelezően alkalmazza.
A termőre fordult és szakszerűen művelt gyümölcsösöknél a kárbejelentést alapesetben a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésétől számított tizenöt napon belül, de legkésőbb a jogszabályban megállapított, tárgyév május 31-ei véghatáridőig szükséges megtenni.
A hozamcsökkenést okozó tavaszi fagy esetén a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésének azt az időpontot kell tekinteni, amikor az időjárási jelenség a károsodással érintett területen bekövetkezik. A kárbejelentés elektronikus felülete az alábbi linkre kattintva érhető el:
Ki jogosult kárenyhítő juttatásra?
A tárgyévben bejelentett károk után kárenyhítő juttatásra az a károsult termelő lehet majd jogosult, aki:
- a jogszabályban foglaltak szerint határidőben, elektronikusan benyújtotta a kárbejelentését,
- akinél a növénykultúra – tárgyévet megelőző ötéves időszakból a legmagasabb és a legalacsonyabb hozammal rendelkező kettő év elhagyásával képzett három év hozamának számtani átlagához képest – 30%-ot meghaladó terméskiesését és 15%-ot meghaladó termelésiérték-kiesését az agrárkár-megállapító szerv igazolta,
- a kárenyhítési hozzájárulást szeptember 15-ig megfizette és
- a kárenyhítő juttatás iránti kérelmét november 30-ig, a novemberben nyíló elektronikus kérelmező felületen benyújtotta.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
A Corteva magyar szántóföldi bemutatóin az innovációé volt a főszerep
2024. június 14. 18:42
Arra törekednek, hogy jövőbe mutató, fenntartható megoldásokat hozzanak a hazai piacra.
Az innováció és fenntarthatóság volt a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat idei nyári Portfólió Farm rendezvényeinek középpontjában. A Szarvason, Dombóváron és Debrecenben megtartott szántóföldi növénytermesztési és növényvédelmi bemutatón több mint 400 gazdálkodó a szakmailag megalapozott fajtaválasztáshoz és a hatékony növényvédelmi technológia kiválasztásához kapott szakmai információkat és segítséget.
Az Árpád-korban tudták, mi a megoldás: a gravitációs felszíni vízkormányzás
2024. március 25. 13:06
Napjaink súlyos kérdésére, a talajból hiányzó csapadék pótlására sokan keresik a választ. Németh Zoltán építész-pedagógus szerint nem kell keresni, mert kézenfekvő.