Húsz éve az olajtök körül forog az életük. Mi a titkuk?

2024. április 22. 15:02
A Cserhát dombjai közt gazdálkodik immár 20 éve a Hekli-család: búzát, napraforgót és olajtököt termelnek. Utóbbiból lisztet, krémet, olajat és ízesített nassolnivalót készítenek.
 
Húsz éve az olajtök körül forog az életük. Mi a titkuk?
A család 20 hektáron termel héjatlan olajtökmagot – forrás: Facebook/Hekli Olajtökmag Termékek
 
A Hekli családi gazdaságban a fő növénykultúra a búza, a napraforgó és az olajtök. Mintegy 20 hektáron termelnek héjatlan olajtökmagot, teljes földterületük 75 hektár – olvasható a hellobiznisz.hu-n.
 
A héj nélküli tökmagot korábban csak nagy tételben értékesítették, mint azt Hekliné Szabó Angelika elmondta: a kamionok jórészt gyógyszeripari felhasználásra szállították a tiszta alapanyagot Cserhátsurányból európai gyárakba. Három éve kezdtek el maguk is foglalkozni feldolgozással: az olajat hidegen sajtolják, mellette pirított, ízesített, sós és chilis tökmagot is kínálnak, zsírszegény tökmaglisztjük pedig felhasználható különböző ételek, sütemények elkészítéséhez, sőt, akár panírozáshoz is.
Nem érhető el leírás a fényképhez.
Ezek mind-mind nagyon alacsony szénhidráttartalmú alapanyagok, ezért jól beilleszthető cukorbetegek vagy fogyókúrázók étrendjébe is. Különlegesség a tökmagkrém, melyet sós és édes sütemények töltelékeként vagy mártogatóshoz is fel lehet használni.
 
A Hekli családban munkamegosztás van: a férfiak végzik a munkát kint a földeken, a nők pedig intézik az értékesítést és a háttérmunkát. Az édesanya szívének különösen kedves, hogy fia agráregyetemi végzettséggel, precíziós mérnökként választotta korábbi munkája helyett a családi gazdaságot. Lánya pedig hétköznaponként más területen dolgozik, de a hétvégéit szívesen áldozza arra, hogy besegítsen a cserhátsurányi gazdaság teendőibe.
Nem érhető el leírás a fényképhez.
Angelika korábban a vendéglátásban, alkalmazottként dolgozott; 2019-ben döntöttek úgy párjával, hogy a továbbiakban minden idejét a családi vállalkozásnak szenteli. Tavaly a család három tonna olajtökmagot dolgozott fel, ennek sokszorosát – körülbelül húsz tonnát – pedig alapanyagként értékesítették.
 
Hogy mi lehet a sikerük titka?
 
Nem nehéz kitalálni: követik a technológaiai fejlődést és élnek az új lehetőségekkel, ma már a betakarítást és a feldolgozást is gépek segítségével végzik. Nem egyféle növényt termelnek, több lábon áll a vállalkozás. Igyekeznek termékeiket elérhető áron tartani, a minőségre vonatkozó kompromisszumok nélkül. Ez a kulcsa a folyamatos növekedésnek. Továbbá erős családi összefogás jellemzi őket, amely már a nagyszülői generáció óta bennük él.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

HAZÁNK VADÁLLOMÁNYA NEMZETI ÉRTÉK

2023. február 09. 11:34
Büszkék vagyunk hazánk vadállományára, amely természeti kincs, ezért felelősen kell gazdálkodnunk vele, hogy megőrizzük a jövő generációi számára – jelentette ki Nagy István agrárminiszter a 29. Fegyver, Horgászat, Vadászat Nemzetközi Kiállítás (FeHoVa) mai megnyitóján.
 
A tárcavezető arra hívta fel a figyelmet, hogy tájegységeinknek jellegzetes arculatához a vadfajok ugyanúgy hozzátartoznak, mint a hegyek, a síkságok, a folyók vagy az erdők. Mindazonáltal az egészséges, jó genetikai értékekkel rendelkező vadállomány fenntartásában a vadászat kulcsfontosságú.

Vetőmagokkal segíti Csád mezőgazdaságát hazánk

2024. március 18. 16:06
Agrár szaktanácsadási programmal, mintafarmmal és felsőoktatási együttműködésekkel segítené hazánk Csád mezőgazdaságát és stabilitását - jelentette ki Nagy István tárcavezető, aki Keda Ballah mezőgazdasági termelési miniszterrel tárgyalt vasárnap, N’Djamenaban.