Így reagál a Balaton vize, ha 29 fokosra melegszik

2023. július 18. 14:12
Amennyiben a meleg hatására az algák túlszaporodnak, az okozhat vízminőségi problémákat a Balatonban.
 
Az év eddigi legforróbb napjaként vonul be a meteorológia történetírásába az elmúlt vasárnap, ám könnyen lehet, hogy a mai nap még a tegnapi hőséget is felülmúlja. Azok számára, akik a Balaton partján töltik a kánikula időszakát, egyáltalán nem mindegy, hogy miként hat mindez a tó vízére, illetve a benne található élőlényekre.
Így reagál a Balaton vize, ha 29 fokosra melegszik
Az Országos Meteorológiai Szolgálat tanulmánya arra hívja fel a figyelmet, hogy amikor 12–15 órán keresztül süti a nap a vízfelszínt, akkor a napsugarak (amit a meteorológiában rövidhullámú sugárzásnak neveznek) mélyen behatolnak a vízbe, a Balaton esetében egészen a tó aljáig. Ebből következően a felszíni vízhőmérséklet és a mélyebb rétegek közötti hőmérséklet közötti különbség ritkán nagyobb 2-3 Celsius foknál. 
 
Mit okoz a magas vízhőmérséklet?
Nehéz meghatározni azt a vízhőmérsékletet, ami ökológiai szempontból ideálisnak tekinthető a Balaton élővilága számára, de nem is szükséges, hiszen az élőlények az evolúció elmúlt évezredei során elég jól megtanultak alkalmazkodni a külső körülményekhez – mondta az Indexnek Somogyi Boglárka, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet Hidrobotanikai és Mikrobiális Ökológiai Kutatócsoportjának vezetője. 
 
E TERMÉSZETES VÍZ HŐMÉRSÉKLETÉT A FÜRDŐZŐK SZEMPONTJÁBÓL NÉZVE A SZAKEMBER AZT EMELTE KI, HOGY AMENNYIBEN AZ ALGÁK ELSZAPORODNAK, AZ OKOZHAT VÍZMINŐSÉGI PROBLÉMÁT. 
 
Az algák egy része a melegebb vízben valóban jobban szaporodik, ugyanakkor döntően a vízben jelen lévő foszfor mint tápanyag határozza meg, hogy mennyire algásodik el a Balaton. Az elmúlt évtizedekben a tó vízgyűjtő területén csökkent a foszforterhelés, amiben jelentős szerepet játszott a szennyvízkörcsatorna kiépítése, azaz már a tisztított szennyvizet is elvezetik a Balaton vízgyűjtő területéről.
Azzal együtt, hogy összességében javult a vízminőség a klímaváltozás hatására – főleg a nyugati medencében újra megfigyelhető kisebb algavirágzás. A kék algák (más néven cianobaktériumok) termelhetnek olyan mérgeket, amik 
 
AZ EMBERI BŐRÖN IRRITÁCIÓS KIÜTÉSEKET OKOZHATNAK. JELLEMZŐEN SZÉLCSENDES, KÁNIKULAI IDŐSZAKOKBAN FORDULHAT ELŐ LOKÁLISAN, ILYENKOR AZT LÁTHATJÁK A FÜRDŐZŐK, HOGY ZÖLD A VÍZ. 
 
A legnagyobb ilyen alga-túlszaporodás 2019-ben volt (akkor a foszfor mennyisége a tó üledékében nőtt meg szignifikánsan). A túlzott hínárosodás nem a hőmérséklet, sokkal inkább a vízmélység függvénye, de attól is függ, hogy az adott partszakaszon mekkora a széláramlás, azaz mennyire mozog a víz.
 
Az algásodás féken tartása Somogyi Boglárka szerint abból a szempontból is fontos, hogy a Balatonból vízkivétel is történik, ivóvíz előállítás céljából. Az Országos Vízjelző Szolgálat mérése szerint a tó hőmérséklete Gyenesdiásnál meghaladta a 29 Celsius-fokot.
 
A vizet, így a Balaton vizét is a benne lévő különböző baktériumok és vírusok vizsgálata alapján minősítik. A Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint a tó vízminősége a délnyugati medencében (és további négy helyszínen) jó, az összes többi mérési ponton pedig kiváló.
 
forrás: agrotrend.hu

Kapcsolódó cikkek

Már látogatható Európa legnagyobb beltéri betleheme Vörsön

2023. december 05. 15:20
A vörsi betlehem 2023. december 3-tól 2024. január 28-ig mindennap látogatható 9:00 – 17:00 óráig a Szent Márton Püspök Templomban. December 24-én – szenteste – a betlehem 10.00-12.00 között látogatható!
Vörs faluja és a Szent Márton templom beltéri betleheme mára igazi kuriózum, az adventi időszakban nem csak szerte Magyarországról, hanem külföldről is érkeznek látogatók.

Átadták a 8-as főút déli elkerülő szakaszát Veszprémben

2022. december 21. 12:53
Átadták a veszprémi 8-as főút déli elkerülő szakaszát és a 8-as utat, valamint a 82-es számú főutat összekötő szakaszt kedden. Ezzel biztonságosabbá és gyorsabbá vált a Balaton és a főváros közti közlekedés.
Az útátadóval egybekötött sajtótájékoztatón a beruházást végző NIF Zrt. vezérigazgató-helyettese, Nyul Zoltán közölte:a balatonfüredi és a litéri csomópontok között több ütemben épült meg a 7,5 kilométeres útszakasz, 25,3 milliárd forintból. A 8-as főutat a 82-essel összekötő 1,1 kilométeres szakasz csaknem 3 milliárd forintba került.