Imbolygó, pontatlan gépek a földeken – összezavarja a traktorokat a geomágneses vihar

2024. december 16. 18:40
Komoly fejtörést és gazdasági kárt okoz a gazdáknak a navigációs rendszer fals működése.
 
A Napból érkező, intenzív geomágneses viharok amellett, hogy veszélyeztetik az űrkutatást és a kommunikációs rendszereket, az amerikai farmerek mindennapjait is alaposan megbolygathatják.
 
Imbolygó, pontatlan gépek a földeken – összezavarja a traktorokat a geomágneses vihar
Az önvezető traktorok ugyanis a földek műveléséhez pontos műholdas jelekre támaszkodnak, de a napkitörések miatt megtörténhet, hogy a hatalmas gépek imbolyogva, majdhogynem „táncolva" végzik a munkájukat a szántóföldeken. Pontatlanul.
 
A mezőgazdaságban egyre jobban elterjednek az önvezető traktorok és okos mezőgazdasági eszközök, amelyek a talajművelést GPS-, valamint más műholdas rendszerek adataira támaszkodva végzik.
 
Ez a gazdálkodóknak idő- és költségmegtakarítást eredményez, pontosabban megtervezhetik a vetési sorokat, az öntözést, a műtrágyázást, ezzel minimalizálva a kihagyásokat vagy az esetleges átfedéseket.
 
A Földet védő mágneses pajzsot azonban a Napból érkező részecskesugárzás bizonyos időközönként megingatja. A napkitörések során nagy mennyiségű töltött részecske jut a bolygónk környezetébe, ami geomágneses viharokat alakít ki, amelyek nemcsak a látványos sarki fényért felelősek, hanem hatással vannak a műholdakra és a földi navigációs rendszerekre is– írja a Live Science cikke.
 
A napkitörések okozta geomágneses viharok a modern mezőgazdasági eszközök navigációs rendszereit könnyen megzavarhatják. A precíziós mezőgazdaságban használt traktorok ugyanis nem csak egyszerű GPS-adatokat használnak, hanem attól fejlettebb, korrekciós jelekkel (RTK – Real Time Kinematic) kiegészített navigációs rendszereket. Ezek a rendszerek a helyadatokat akár néhány centiméteres pontossággal is meg tudják határozni.
 
Amennyiben a geomágneses viharok miatt a Föld körüli ionoszférában ingadozások jönnek létre, akkor a műholdak jeleinek tökéletlen vétele miatt a traktorok irányítórendszere megzavarodik.
traktor
A geomágneses viharok összezavarhatják a navigációs rendszerek működését – fotó: pixabay.com
 
Ennek a jelenségnek az eredményeként a traktor ide-oda inogva, imbolyogva „táncol" a szántóföld közepén. A látvány amellett, hogy szürreális, a gazdák számára komoly fejtörést okoz, hiszen a pontatlanul megművelt föld, a hibásan elhelyezett növénysorok nemcsak időveszteséget, hanem  gazdasági hátrányt is jelent.
 
A biztonsági kockázatról nem is beszélve, mert a gép a megszokott irányról letérve kényes területeket is érinthet.
 
Van megoldás a problémára?
Szerencsére komolyabb geomágneses viharok nem fordulnak elő túl gyakran, de a klímaváltozás és a Nap aktivitási ciklusainak hosszú távú hatása miatt nem vehető félvállról a probléma.
 
Ezért a műholdas rendszerek üzemeltetői, a szoftverfejlesztők és a gépgyártók már közösen dolgoznak olyan megoldásokon, amelyekkel ellensúlyozhatók a geomágneses zavarok: a fejlettebb jel-feldolgozás, a tartalék navigációs módszer vagy a traktorok szoftverének továbbfejlesztése egyaránt megoldást jelenthet.
 
Indexkép: pixabay.com
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

A Bizottság is rábólintott: több támogatás a gazdáknak

2024. szeptember 16. 13:25
Az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy az uniós tagállamok a közös agrárpolitika (KAP) forrásaiból magasabb előlegeket fizessenek a mezőgazdasági termelőknek.

Hogyan növelhetjük a terméshozamot 2023-ban?

2023. március 31. 11:45
A magyar gazdaságok teljesítőképessége és hosszútávú jövedelmezősége jelentősen függ a termések hozamának minőségétől és mennyiségétől. A termésátlagok növeléséhez számos tényező járul hozzá, többek között a megfelelő hibridválasztás, a vetésforgó használata, a tőszám és a sortáv megfelelő kiválasztása, a vetésidő meghatározása, a nitrogénveszteségek csökkentése és a tápanyagutánpótlás, valamint az öntözés fontossága.
Az elmúlt évek aszályos időjárásai, továbbá a Magyarországon jelentkező 2022-es rendkívül aszályos év okozta terméskiesések után kiemelten fontos, hogy a termelők 2023-ban növelni tudják a kultúrnövényeik terméshozamát és termésstabilitását. A már jól bevált agrotechnikai gyakorlatok és az innovatív technológiák ötvözése választ adhat a magyar gazdálkodók terméshozam növelésével kapcsolatos kihívásaira.