Információk a várva várt ÁTK-s pályázatról
2024. március 26. 16:00
A KAP ST vidékfejlesztési pályázatainak ütemterve szerint márciusban jelennek meg a telepkorszerűsítési felhívások, amiket a gazdák csak ÁTK-pályázatoknak hívnak.
Az 1. célterületen belül istállók és állattartáshoz kapcsolódó épületek létesítésére lehet pályázni – forrás: Pixabay
A Magyar Állattenyésztők Lapjában megjelent információk szerint kiemelt területek lesznek az üzemfejlesztések, a zöldenergia előállítását szolgáló, az ammónia-kibocsátást csökkentő és a járványvédelmet növelő beruházások.
Mint az a nyomtatott lapban olvasható: tekintettel arra, hogy a felhívás még nem jelent meg, a közölt információk csak tájékoztató jellegűek, a feltételek még változhatnak. Ám mivel egy pályázat előkészítése több hónapba is telhet, nem árt már most hozzákezdeni.
A lap információi szerint ezúttal is külön lehet majd a kisebb és a nagyobb költségvetésű fejlesztésekre pályázni. Az előbbinél maximum 200 millió, a nagyobb beruházásoknál pedig legalább 200 millió és legfeljebb 5 milliárd forint támogatás igényelhető. A KAP stratégiai tervben e célokra összesen mintegy 200 milliárd forintot, a komplex fejlesztésekre 150, a kisebb beruházásokra 50 milliárdot különítettek el.
Mindkét csoport esetén lesznek ágazati lehatárolások, vagyis külön lehet majd pályázni a baromfi-, a sertés-, a szarvasmarha- és a juhtartóknak, de a kisebb ágazatok (ló, nyúl, méh, csincsilla stb.) számára is lesz elkülönített keret.
A fejlesztéseket négy csoportba sorolták: üzemfejlesztések (1), zöldberuházások (2), az ammónia-kibocsátás csökkentése (3) és járványvédelmi beruházások (4). A négy célterület közül a legnagyobb, csaknem 73 százalékos kerete az elsőnek van, a másodikra a források 20 százalékát, a harmadikra 6, a negyedikre pedig mindössze 1 százalékát lehet majd fordítani.
Az 1. célterületen belül istállók és állattartáshoz kapcsolódó épületek létesítésére, az állategészségügyi státusz javítását, a takarmányozás hatékonyságának növelését célzó fejlesztésekre lehet pályázni.
A 2. célterület keretében állattartó gazdaságok energiahatékonyságának javítására (fűtésre, hűtésre, világítás-korszerűsítésre), megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazására (napkollektor, napelem, hőszivattyú telepítése, geotermikus vagy szélenergia, vagy biogáz/biomassza hasznosítása) pályázhatnak a gazdák.
A 3. célterület keretében az ammónia-kibocsátás csökkentését elősegítő beruházások (fedett trágyatárolók építése, meglévő trágyatárolók fedése, padozat kialakítása, tetőszigetelés, istállón belüli korszerűsítés) megvalósítására lehet majd pályázni. E cél-területen belül új gépek és eszközök, technológiák vásárlására, meglévő gépek, eszközök korszerűsítésére van lehetőség, beleértve az információs és kommunikációs technológiákat.
A 4. területhez a járványvédelmet növelő beruházások és az állatbetegségek kockázatát csökkentő eszközök, gépek beszerzése tartozik. Sertéstartóknak lehetőségük nyílik a farokkurtítás elhagyása érdekében 15 vagy 20 százalékkal nagyobb férőhelyet kialakítani.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
A súlyos műtrágyahiány miatt Ukrajnát óriási terméscsökkenés fenyegeti
2023. március 06. 14:19
Az ukrán agrártermelők helyzetét a gépek és növényvédő szerek, valamint a munkaerő hiánya is nehezíti.
Az agrarheute.com hírportál beszámolója szerint az ukrán műtrágya gyárak a háború kezdete után többnyire megszakították a működésüket, a megmaradt két gyár együttes éves kapacitása pedig a korábbi 5,2 millió tonnáról 1,2 millió tonnára csökkent.
Zöld utat kaphat a glifozát további használata az EU-ban!
2023. július 10. 12:31
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság nem látja akadályát a használatának.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) pár napja kiadott állásfoglalása szerint támogatható az Európában széles körben alkalmazott, gyomirtókban használt kémiai anyag, a glifozát használatának meghosszabbítása.