Itt van, mekkora a szakadék a bérek és a nyugdíjak értéke között

2020. július 01. 08:02
A munkás reálértéken nyerőben volt, a nyugdíjas bukóban.

A KSH ma publikálta a január-áprilisi kereseti adatokat, amiből kiderül, hogy ebben az időszakban a reálkereset 4,6 százalékkal emelkedett. Ezzel szemben laptársunk, az Mfor.hu számítása szerint a nyugdíjak reálértéke csökkent: az idősek fogyasztási kosara szerint számolt infláció 4,1 százalék volt, miközben januárban 2,8 százalékkal emelték a nyugdíjakat, vagyis bő 1,2 százalékos volt a reálérték-vesztés.

Természetesen ez az átlagra vonatkozik – jegyzi meg az Mfor.hu. Akinek ebben az időszakban a fogyasztásában nagyobb súllyal szerepeltek az élelmiszerek – ideértve nyugdíjast, munkást is -, az jóval nagyobb inflációt érzékelt. Az élelmiszerek ugyanis – elszakadva az egyéb termékek, szolgáltatások árfolyamaitól – átlagosan 7-8 százalékkal drágultak ebben az időszakban, de egyes áruféleségek – mint például a párizsi vagy a kolbász – ellenértéke még nagyobb mértékben ment feljebb.

Miközben az átlagkeresettel rendelkező munkás reálkeresete 4,6 százalékkal emelkedett az első négy hónapban, a nyugdíjasok vásárlóereje csökkent.

piacesprofit.hu

Kapcsolódó cikkek

Így nyeli le a béremeléseket a horrordrágulás: csúnya hónapok várhatnak a magyar dolgozókra

2022. augusztus 11. 13:25
Júliusban 11,7% volt a drágulás mértéke 2021 azonos hónapjához képest, és könnyen lehet, hogy éves szinten is kétszámjegyű lesz az infláció idén. Ugyan az év elején több területen voltak jelentős béremelések, azonban ezek nagy részét elviszi a drágulás, így lényegében már nyárra veszíthetnek a fizetések reálértékükből. Mit tudnak tenni a mukáltatók ebben a helyzetben, van-e lehetőségük kiegészítő emelésre? A Pénzcentrum most a legnagyobb hazai munkaadókat kérdezte arról, hogy birkóznak meg az inflációs nyomással.

A LIGA eltörölné a munkaerőpiaci járulékot

2021. október 01. 09:10
Érdemi előrelépés nem történt a legújabb minimálbér-tárgyalásokon, de legalább megismerték a munkaadók és a szakszervezetek, hogy milyen makrogazdasági környezettel számol jövőre a kabinet – mondta VG-nek Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) alelnöke a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) 2021. szeptember 28-i tárgyalási fordulóját követően