Jár-e vasárnapi bérpótlék plázában dolgozóknak?

2020. június 11. 07:50
Kell a vasárnapi pótlékot fizetnie a munkáltatónak, ha munkaidőkeretben, eltérő munkarendben, üzletközpontban foglalkoztatott dolgozóit vasárnapra is beosztja munkavégzésre? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Egy partykellékeket értékesítő üzlet egy üzletközpontban üzemel, ahol a nyitvatartási idő hétfőtől vasárnapig tart, igazodván az üzletközpont előírásaihoz. Minden üzlet köteles vasárnap is nyitva tartani. Az üzletet működtető társaság a munkavállalóit munkaidőkeretben foglalkoztatja, eltérő munkarendben, vasárnapra is be vannak osztva munkavégzésre a dolgozók, de ez nem eredményez túlórát. Kérdés, hogy az üzlet munkavállalói részére kell-e a munkáltatónak vasárnapi bérpótlékot fizetnie."

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A vasárnapi pótlék rendeltetése, hogy azon munkavállalók, akik a munkáltatói munkaszervezés következtében végeznek munkát vasárnap rendes munkaidőben, valamiféle kompenzációban részesüljenek. Ebből adódóan azok a munkavállalók, akiket a munkáltató olyan tevékenység keretében foglalkoztat, amely esetében a vasárnapi munkavégzés a körülményekből, a munkakör sajátosságából fakad, nem jogosultak pótlékra. Annak természetesen nincs akadálya, hogy kollektív szerződés vagy a felek megállapodása alapján a dolgozó jogosult legyen bérpótlékra.

Vasárnapra rendes munkaidő

• a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben,

• az idényjelleggel,

• a megszakítás nélkül,

• a több műszakos tevékenység keretében,

• a készenléti jellegű munkakörben,

• a kizárólag szombaton és vasárnap részmunkaidőben,

• társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához – a szolgáltatás jellegéből eredően – e napon szükséges munkavégzés esetén,

• külföldön történő munkavégzés során,

• a kereskedelemről szóló törvény hatálya alá tartozó, kereskedelmi tevékenységet, a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltató, valamint kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál

foglalkoztatott munkavállaló számára osztható be.

A fenti esetek közül bérpótlék abban az esetben jár, ha a munkavállaló vasárnap rendes munkaidőben munkavégzésre kizárólag azért osztható be, mert a foglalkoztatására több műszakos tevékenység keretében kerül sor, készenléti jellegű munkakörben dolgozik, vagy a kereskedelemről szóló törvény hatálya alá tartozó, kereskedelmi tevékenységet, a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltató, valamint kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál kerül sor az alkalmazására.

A fent jelzett „kizárólag” feltétel azért lényeges, mert ha bármely más eset alapján elrendelhető a vasárnapi munkavégzés, a munkáltató nem köteles a vasárnapi pótlék megfizetésére. 

Az egyes eseteket az ismérvek figyelembe vételével az összes körülmény alapján, mérlegeléssel lehet megítélni (a bíróság is ekként jár el). 

A Kúria – régi Mt. hatálya alatt született – BH 2013. 225. számú határozata szerint a bevásárlóközpontban található, jogvitával érintett ruházati üzlet az elmúlt évek során a vásárlási szokások lényeges átalakulása folytán már vasárnap is rendeltetése folytán működőnek minősül [1992. évi XXII. törvény (régi Mt.) 124/A § (4) bekezdés, 149/A § (2) bekezdés]. Így a plázákban lévő és vasárnaponként újra nyitó üzletekben dolgozóknak nem jár bérpótlék.

Álláspontom szerint a kérdés szerinti esetben is erről van szó, különös figyelemmel a kötelező nyitva tartásra is, melyből következően a munkavállalók részére a munkáltató nem köteles vasárnapi bérpótlékot fizetni.

adozona.hu

Kapcsolódó cikkek

Magas bírság jár az adatvédelmi incidens bejelentésének elmulasztásáért

2019. augusztus 22. 08:59
Adatvédelmi incidens bármikor előfordulhat egy vállalkozás működése során. Ide tartozik például az, amikor valamely alkalmazott elveszít egy adathordozót, amikor téves címzettnek szolgáltatunk személyes adatokat vagy amikor az informatikai rendszerbe valaki jogosulatlanul behatol. Incidens esetére pontos kötelezettségeket ír elő a GDPR, illetve a felügyeleti szerv is egyre több döntésében részletezi elvárásait. Ezen követelményrendszert mutatjuk be az alábbiakban:

Hol van még tartalék munkaerő?

2019. november 12. 08:16
A KSH legutóbbi, július–szeptemberi tájékoztatása szerint a 15–24 éves korcsoport 29,2 százalékos foglalkoztatási rátája után a második legalacsonyabb érték az 55–64 éves korcsoport 56,9 százalékos foglalkoztatottsága. Ebben a korcsoportban nyilván vannak olyan nyugdíjasok, akik már nem akarnak vagy fizikai-egészségi okok miatt nem tudnak dolgozni. Vállalatoktól hallhatók olyan vélemények is, hogy az idősebb korcsoportba tartozókat elküldik, mert egyrészt már nehezebben alkalmazkodnak a változó körülményekhez, másrészt a korral a keresetük is magasabb lett. Ezért gazdaságosabb a cégnek olcsóbb és könnyebben irányítható fiatalokkal lecserélni őket. Azonban ha megnézzük az Eurostat felnőttképzéssel kapcsolatos friss jelentését, akkor még egy érdekes jellemzőre fel kell figyelnünk.