Jön a szigorítás, év végétől már csak ilyen mobilt vehet
2024. szeptember 24. 17:36
Innentől kezdve csak USB-C töltős telefonokat lehet forgalmazni az Európai Unióban. A becslések szerint legalább 8 millió eszköz esik ki a régió másodlagos piacáról.
Az év végétől csak USB-C töltős telefonokat lehet forgalmazni az Európai Unióban. Az EU zöldítési tervének a részeként elfogadott szabályozásnak köszönhetően legalább 8 millió mobil esik ki a régió másodlagos piacáról.
Ez nagyjából azt jelenti, hogy minden öt jelenleg még forgalmazható készülékből kettő végleg elavulttá (pontosabban szabálytalanná) válik.
Az Európai Parlament 2022 júniusában elfogadott és az év októberében az Európai Unió Tanácsa által is jóváhagyott irányelvről, miszerint 2024 végétől az EU-ban csak USB Type-C típusú töltőcsatlakozóval hozható forgalomba mobiltelefon, táblagép, e-könyv-olvasó, fülhallgató stb.
A szabály célja az e-hulladék visszaszorítása.
Veszélyben a használt mobilpiac
Az uniós döntéshozók úgy terjesztették ki a szabályt a használt készülékekre, hogy közben az EU az egyik legnagyobb használttelefon-importőr (a készülékek főként az USA-ból, Japánból és Szingapúrból érkeznek). A becslések szerint az irányelv életbe lépésekor a forgalmazott használt telefonok több mint 60 százalékán nem lesz USB-C-s csatlakozó – írja a Bitport.
A szabály csak a december 28-a után importált használt készülékekre vonatkozik, az EU-ban forgalomba helyezettekre nem, utóbbiakat továbbra is lehet értékesíteni – így jön ki, hogy 5 készülékből csak 2 esik ki a piacról.
Simon Bryant, a CCS Insight kutatási alelnöke szerint a az EU-s szabály rövid távon biztosan a zöldítési cél ellen hat, mivel a mobiltelefon-gyártók épp csak elkezdték a körforgásos gazdaság kiépítését, amiben elég nagy szerepe lenne a készülékek élettartamát meghosszabbító használteszköz-piacnak.
A CCS Insight szakembere úgy látja, annak is fennáll a veszélye, hogy a másodlagos piacokon tevékenykedő cégek egy része inkább átmegy a szürkegazdaságba, mintsem feladná a jövedelmező üzletét
Az Apple-n csattanhat az ostor
A szabályozás életbe lépése az Apple-t érinti a leginkább, a gyártó egészen tavalyig kitartott saját fejlesztésű Lightning kábelénél, amikor az androidos telefonoknál már kvázi szabvány volt az USB-C, vagyis az ezelőtt forgalmazott mobiljainak egy jelentős része kiesik az uniós piacról.
Bryant szerint ez jövőre fog visszaütni a kaliforniai vállalatra, mivel az EU másodlagos piacának messze legnagyobb szereplője az amerikai gyártó: 2023-ban például 27 millió használt iPhone-t értékesítettek itt.
A CCS Insight számításai alapján a globális használt okostelefon-piacon értékesített készülékek mennyisége éves alapon 7 százalékkal nőtt a második negyedévben. A piac legnagyobb szereplője
- az Apple 62 százalékos részesedéssel,
- míg a második a Samsung 20 százalékkal.
Annak ellenére, hogy az eladott termékek száma gyarapodott, a piac értéke globálisan 13 százalékkal visszaesett, főleg az olyan régebbi készülékek népszerűsége miatt, mint az iPhone 11.
forrás: economx.hu
Kapcsolódó cikkek
Elérheti jövőre a 200 ezer forintot az átlagnyugdíj, ha marad a mostani terv
2022. november 29. 10:42
Jelentős emelést kaptak november elején a nyugdíjasok, jövőre pedig még tovább emelkedhet a nyugdíjuk. Ha a kormány az inflációval azonos mértékben növeli a nyugdíjakat, ahogy eddig is tette, akkor 2023 januárjától 200 ezer forint fölött lehet az átlagnyugdíj Magyarországon.
Érkezik a nyugdíjprémium és a -korrekció, ami mintegy 2 millió nyugdíjasnak nyújt érdemi segítséget a rohanó infláció közepette. A két járandóság közül az utóbbi az igazán lényeges, a mostani emeléssel együtt a nyugdíjak összege az év eleje óta már 14 százalékkal emelkedik, így az átlagnyugdíj mértéke is tovább nő, a jelenlegi 172 ezer forintról 179 ezer forintra.
Tegyük újra szociálissá Európát!
2024. október 16. 13:53
Tegyük újra szociálissá Európát! - címmel tartott rendkívüli ülést 2024. október 8-9-én az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság Munkavállalói Csoportja Budapesten.