Kanadai kikötősztrájk veszélyezteti a világkereskedelmet

2024. november 04. 14:49
Az ország három legnagyobb kikötője közül kettő zárva tart a mai naptól kezdve, miután a munkáltatók és a munkavállalók igényei nem találkoztak a bértárgyalásokon. Ez nem az első eset, hogy megtörténik és a pénzügyi károk is jelentősek lehetnek, nem beszélve a világkereskedelemre gyakorolt hatásról.
Kanadai kikötősztrájk veszélyezteti a világkereskedelmet
Kanada három legnagyobb kikötője közül kettő várhatóan zárva lesz ma, miután a tengeri munkaadóknak és a rakodómunkások szakszervezetének nem sikerült megállapodnia egymással. Egy vezető üzleti csoport kormányzati beavatkozást sürgetett, hogy megelőzzék a költséges gazdasági károkat.
 
A Nemzetközi Rakodómunkások és Kikötői Dolgozók Szakszervezetének 514-es helyi szervezete, amely 730 dolgozót képvisel a vancouveri és a Rupert-kikötőben, csütörtökön 72 órás előzetes értesítést adott a hétfőn reggel 8 órakor (csendes-óceáni idő szerint) kezdődő munkabeszüntetésről. A BC Tengeri Munkaadók Szövetsége válaszul kijelentette, hogy hétfőn kizárják az ILWU 514-es helyi szervezet tagjait.
 
Ha nem születik megállapodás az utolsó pillanatban, akkor a teljes leállás leállítaná minden tagvállalatának teherforgalmi műveleteit Brit Kolumbiában. Azonban a hajókirándulások és a gabonakezelés folytatódna.
 
A sztrájk háttere
A hétvégén az ILWU 514-es helyi szervezetének elnöke, Frank Morena kijelentette, hogy a BCMEA „durván túlreagálta a szakszervezet erőfeszítéseit a megrekedt tárgyalások újraindítására, amikor korlátozott munkabeszüntetést hajtottunk végre, és ezzel fenyegetett, hogy jelentős engedményeket követeljen a meglévő szakszervezeti szerződés új kollektív megállapodásában.”
 
Az 514-es helyi szervezet és a BCMEA munkaszerződése 2023 márciusában járt le, és a tárgyalások többször kudarcba fulladtak, beleértve a legutóbbi kört is, amely szövetségi közvetítéssel történt. A munkaadói csoport szerint egy múlt heti végső ajánlat a medián kikötői munkavezetők javadalmazását évi 246 323 kanadai dollárról 293 617 kanadai dollárra emelné, a juttatások és a nyugdíjak nélkül.
 
David van Hemmen, a Greater Vancouver Board of Trade alelnöke, elmondta, hogy a sztrájkok napi 800 millió kanadai dollár értékű kereskedelmet veszélyeztetnek. „Rendkívül aggódunk amiatt, hogy ez a sztrájk gyorsan az egész nyugati part kikötőrendszerének leállásához vezethet” – mondta van Hemmen. „Azonnali kormányzati beavatkozást sürgetünk.”
 
Közben az ország második legnagyobb kikötőjében, Montrealban az elmúlt hetekben a konténerterminálok körülbelül fele időszakosan leállt egy külön dokkmunkás szakszervezeti probléma miatt.
 
„Kanada három legnagyobb kikötőjéből kettő most, minden gyakorlati szempontból, zárva van – Halifaxra marad, hogy megpróbálja pótolni a hiányt” – írta Stephanie Loomis, a Rhenus Logistics Americas amerikai tengeri árufuvarozásért felelős vezetője vasárnap egy LinkedIn-bejegyzésben. „Nem fog sokáig tartani, míg ez a kikötő is eltemetve lesz.”
 
Tavaly egy 13 napos sztrájk több mint 7 000 rakodómunkás részvételével nagyszabású zavarokat okozott Kanada nyugati parti kikötőiben, és az észak-amerikai szállítási és logisztikai ágazatot továbbra is munkaügyi viták sújtják.
 
Kanada két legnagyobb vasúttársasága is átmenetileg leállt a nyáron, miután a szakszervezeti vezetők és a munkaadók közötti tárgyalások meghiúsultak.
 
Az Egyesült Államok keleti és öbölparti fő kikötőiben egy háromnapos sztrájk múlt hónap elején minden munkát leállított, és bár a dokkmunkások és a munkaadók meg tudtak állapodni a bérekről, hogy visszatérjenek a munkába, a bonyolultabb automatizálási kérdés továbbra is megoldatlan marad a január 15-i új határidő előtt.
 
forrás: portfolio.hu

Kapcsolódó cikkek

Javul a pénzügyi tudatosság Magyarországon a MABISZ adatai szerint

2024. augusztus 26. 15:51
A nyári hónapokban átlépte az 500 ezret a nyugdíjbiztosítások száma.
 
A nyári hónapokban átlépte az 500 ezret a nyugdíjbiztosítások száma – állapítja meg a Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) hétfőn megjelent 2023-as évkönyve.

Pásztorok és hangszereik

2023. április 21. 12:36
A hazai pásztortársadalom zenéje mindig a magyar népzene szerves részét képezte, és zenei világa a 20. századig szinte érintetlen maradt.
A pásztorok nemcsak az időt múlatták hangszereikkel és hangkeltő eszközeikkel, hanem egyrészt gyakorlati jelentőségük volt a legeltetéses állattartásban, másrészt a zene által – és, természetesen, egyéb népművészeti kincsek megalkotásával - olyan gondolatokat is ki tudtak fejezni, amiket szavakkal nehéz lett volna megfogalmazni.