Kell adózni a gombaszedés után, de kevesebbet mint eddig
Idén egyszerűsödött a gyűjtött termények, például gombák, medvehagyma vagy éticsiga értékesítése utáni adózás és adminisztráció. A nem védett, tehát szabadon szedhető termények értékesítése után is adózni kell, de idén a magánszemélyeknek – ide nem értve az egyéni vállalkozókat és az őstermelőket – január elseje óta kevesebbet, mint korábban. A legnépszerűbb szabadon szedhető termények közé tartozik pl. medvehagyma, csipkebogyó, levendula, csalán és bodzavirág – írja a hirado.hu.
Év elején egyszerűsödött a vadon gyűjthető termények után járó adminisztráció és adózás abban az esetben, ha magánszemély felvásárlónak értékesíti azt – mondta Dr. Kiss Péter András, a NAV adószakmai szóvivője a Kossuth Rádió Napközben címmű műsorában. Az adminisztrációt a felvásárlónak kell elvégeznie, nem a magánszemélynek – tette hozzá. A felvásárlónak értékesített termény után bevétel 25 százaléka minősül jövedelemnek. Ez azt jelenti, hogy például 10 000.- forintnál a jövedelem alapja a 2500.- forint lesz, ennek a 15 százalékos SZJA-ja csupáni 375.- forint. Azaz tízezer forint átadott érték után az a magánszemély, aki felvásárlónak értékesíti a terményt 9625.- forintot vehet át bevételként. A felvásárlónak a magánszemély nevével és adóazonosítójával ellátott vételi jegyet kell kiállítania. Ezen szerepelnie kell még a termény megnevezésének, a mennyiségének, az ellenértéknek illetve a levont adó összegének. Szente Gábor, a Pilisi Parkerdő Zrt. erdőgondnoka a műsorban megjegyezte, hogy a gomba az erdei ökoszisztémának a fontos része, ezért figyelni kell arra, hogy mindig legyen és maradjon gomba az erdőben. A szabályozás értelmében erdő területen fejenként és naponta legfeljebb 2 kilogramm az engedély nélkül gyűjthető mennyiség. Magánterületen azonban minden esetben a tulajdonos hozzájárulása szükséges.
Agroinform
Kapcsolódó cikkek
2018. augusztus 15. 08:38
Csaknem ötezer hektáron javul a Hortobágy vízháztartása a legnagyobb hazai környezetvédelmi Life-projekt, a legelőtavak élőhelykezelése, illetve a vízilétesítmények tájrehabilitációja eredményeként - közölte az Agrárminisztérium (AM) környezetügyért felelős államtitkára kedden sajtótájékoztatón a helyszínen.
Jók a kilátások arra, hogy 2020 után is pénzügyileg erős marad a Közös Agrárpolitika (KAP). Az uniós agrárminiszterek tegnap Brüsszelben elnökségi következtetéseket fogadtak el a Közös Agrárpolitika (KAP) jövőbeni irányairól. A dokumentumba sikerült beépíteni a januárban Budapesten elfogadott V4 nyilatkozatban foglaltakat. Az agrárminiszterek tegnapi döntése határozott irányt mutat a Bizottság számára a május végén megjelenő jogszabályi javaslatok kidolgozásához - hangsúlyozta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a március 19-i brüsszeli Tanácsülést követően.