Keményen üzen a vízügy: hiába "riogattak" az alacsony vízszinttel

2023. július 06. 12:22
Siklós Gabriella vízügyi szóvivő az InfoRádióban beszámolt a Balaton-leengedés befejezéséről. A zsilipelés nagy tiltakozást váltott ki a tóparti polgármesterek körében és a közösségi médiában is. Szóba került a Sió hajózhatósága és az augusztusban várható vízállás is.
 
Befejeződött a Balaton június közepén kezdett vízeresztése.
Keményen üzen a vízügy: hiába "riogattak" az alacsony vízszinttel
"A tó vízszintje a legrosszabb forgatókönyv szerint is magasabb lesz nyár végén, mint tavaly" - mondta el az InfoRádió Reggelinfó című műsorában az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője, Siklós Gabriella. "Szerencsére továbbra is nagyon ideálisan alakulnak az átlagos vízszintek, a vízállás. Az elmúlt pár hétben - főleg a közösségi médiában - rengeteg riogatás jelent meg, hogy mennyi vizet veszt majd a Balaton, olyat is olvastam, hogy kihúztuk a dugót a Balatonból, ami nyilván nagyon nagy butaság, hiszen a szakembereink legeslegfontosabb célja az volt, hogy egy nagyon gyors és szervezett munkával felhozzák a kompokat a létező legkisebb vízveszteség mellett" - részletezte.
 
Szám szerint ez azt jelenti, a Balatonból összesen 6,5 centit eresztettek le a 121-es, a szabályozási szint fölötti magasság elérése óta, emellett ebben a hónapban összesen 4,5 centit párolgott a tó vize, köszönhetően a viszonylag csapadékos, nem annyira nyárias júniusnak.
 
"A tó vízállása összesen 11 centimétert csökkent, nem 15-öt és nem 20-at, nem 30-at, ebből a leeresztés mindössze 6,5 centi volt" - nyomatékosította Siklós Gabriella.
 
Azt is kommentálta, hogy cél volt-e a Sió hajózhatósága, és hogy ezt most elérte-e a vízügy.
 
"Nem volt cél. Először azért nyitottuk meg, mert az üzemi szabályozási szint felett volt a Balaton, és ez bizonyos esetekben a déli partot veszélyeztetni tudja. Voltak kemény viharok is pont abban az időszakban, történtek elöntések, de természetesen nem jelentősek. A hajók pedig várakoztak, megvolt a pillanat, amikor dönteni kellett" - ecsetelte.
 
Szerinte - és ezzel már a tiltakozó balatoni polgármestereknek üzent - a 6,5 centi veszteség a balatoni vízállásból szembeállítva a négy, felkerült új hajóval "mindenképpen a hajók felé billen a mérleg nyelve".
 
Tisztázta: a zsilipet visszazárták, most már nem lehet hajózni a Sión.
 
Hogy miként hangolható össze a vízügy munkája a természet erőivel, arról elmondta, a természetvédőkkel és a limnológus szakemberekkel folyamatosan egyeztetnek, várják is az ő javaslataikat, mert a tó "természetes vízjátéka egy nagyon fontos dolog".
 
Egy kimondottan száraz, forró nyár esetén pedig a vízállás augusztusra 10-15 centivel lehet magasabb, mint tavaly ugyanakkor - a vízügy jelenlegi számításai szerint.
 
forrás: agrotrend.hu / Infostart / InfoRádió - Kántor Viola

Kapcsolódó cikkek

Tájékoztató a közvetlen területalapú támogatások év közbeni változásairól

2024. június 04. 11:53
Az Agrárminisztérium tájékoztatja a mezőgazdasági termelőket és az érintett közreműködőket, hogy a Közös Agrárpolitika közvetlen támogatási jogcímeit érintő több előírás már most, év közben kedvezően változik a termelők számára. A módosítások többségének alapja az európai gazdatüntetések által kiharcolt uniós egyszerűsítési csomag

Ez 2023 nagy kihívása: 500 milliárd forint forgótőke hiányzik az agráriumból

2022. december 02. 09:51
A magyar gazdákat számos negatív hatás érte idén, és nem lehet elmenni amellett sem, hogy a mezőgazdaság forgóeszközigénye magas, ugyanakkor legalább 500-600 milliárd forintnyi forgóeszközhitel hiányzik az agráriumból. Ezt pedig pótolni kellene - hangzott el a Portfolio Agrárszektor 2022 Konferenciáján. A szakemberek az agrárfinanszírozás helyzetéről, a hitelkeresletről és a hitelkínálatról, a szektor jövő évi kilátásairól és agrármoratóriumról is beszéltek.
"2023 nagy kihívása: 500 milliárd forint forgótőke hiányzik az ágazatból - Ki fogja pótolni?" - címmel tartott előadást Hollósi Dávid, az MKB és a Takarékbank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója. A szakember előadásában kiemelte, a mezőgazdaság forgóeszközigénye magas, a mezőgazdaságból legalább 500-600 milliárd forintnyi forgóeszközhitel hiányzik, ezt kellene pótolni - írja a Portfolio. Kifejtette, hogy 2019 óta a termeléshez szükséges alapanyagárak jelentősen, drasztikusan emelkedtek, és jelenleg a bankok magas kamatokkal tudnak dolgozni.