Kiderült, mennyit fizetnek Békésben a kukoricáért
2024. október 01. 15:12
Békésben a kukorica átlaghozama 5,5 tonna/hektár.
Békésben a kukorica betakarítása 90–95 százaléknál tart, az átlaghozam 5,5 tonna/hektár, ugyanakkor a kukorica felvásárlási ára nagy különbségeket mutat. A napraforgó 90–98 százalékát takarították be Békésben, az átlagtermés 2,7 tonna/hektár – idézi a beol.hu Bozó Józsefet.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Békés vármegyei igazgatóságán megtartott tanácskozáson elhangzott az is, hogy a szója termésmennyisége is nagy eltéréseket mutat: az öntözött területeken az átlagos terméseredmény a 2,8–3 tonna/hektárt is elérte, míg öntözés nélküli területeken csupán 0,9–1,1 tonna/hektár lett az átlaghozam. A betakarítás 20 százaléknál jár és 1,5 tonna/hektár az átlaghozam.
Barabás Béla, a Békés Megyei Mezőgazdasági Szövetség titkára a kukorica felvásárlási árairól közölt számokat. Kiemelte, hogy a kukorica felvásárlási ára 68–75 ezer Ft/t, ám a toxinos kukorica esetében csak 40 ezer forintnál kezdődnek a tonnánkénti árak. A napraforgó átvételi ára 160–170 ezer Ft/t – írja a lap.
Forrás: beol.hu
Indexkép: Shutterstock
Kapcsolódó cikkek
Így lesz GMO-mentes az élelmiszer
2023. július 10. 13:01
A mezőgazdaságra váró kihívások enyhítésére az egyik lehetőség a precíziós nemesítés, amely olyan innovatív eljárás, melynek során kizárólag a természetben előforduló, hasznos tulajdonságokat használnak fel a kutatók, ezáltal a növénynemesítési eljárás évekkel lerövidíthető – áll a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács közleményében.
Idén könnyítés várható a kötelező parlagoltatás szabályaiban
2024. február 14. 15:19
Magyarország és más uniós tagállamok hosszú hónapok óta vívott szakmai küzdelmei, valamint az európai gazdatüntetések segítették elérni azt az eredményt, hogy 2024-ben könnyítést kapnak a mezőgazdasági termelők Brüsszeltől a számukra leginkább fájó egyik előírás, a kötelező parlagoltatás új szabályainál. Az ukrán import miatti piaci zavarok és a magas inputköltségek miatti nehéz gazdasági helyzetben a gazdálkodók termelési mozgásterét bővítő lehetőséggel hazánk is élni fog – jelentette be Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára.