Kisgyermekes munkavállalók munkaidőbeosztása: így alakíthatja a munkáltató
A kérdés így hangzott:
Kisgyermekes munkavállaló fizetés nélküli szabadságon van, gyed ellátást folyósítunk részére. A munkavállaló jelezte a munkáltatójának, hogy 4 órás részmunkaidőben szeretne visszamenni dolgozni, ezt a munkáltató elfogadja (nincs is más lehetősége). A munkaszerződés-módosításba bele lehet-e foglalni azt, hogy a munkavállaló munkaidőbeosztása hétfőtől péntekig 06:00 órától 12:00 óráig tart?
A munka törvénykönyve (Mt.) 61. paragrafusának (3) bekezdése alapján nincs más lehetősége a munkáltatónak, mint módosítani a munkaszerződést. A vonatkozó szabályozás szerint ugyanis a munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek négyéves koráig – három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek hatéves koráig – köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.
Ami a munkarendet illeti: az Mt. 97. paragrafusának (1) bekezdése szerint a munkáltató a munkaidőt az egészséges és biztonságos munkavégzés követelményére, valamint a munka jellegére figyelemmel osztja be. Ez tehát a főszabály, ami azt jelenti, hogy a munkáltató dönti el, mikor dolgozzon a munkavállaló, figyelembe véve az Mt. alapelvi rendelkezéseit is (különösen a méltányos mérlegelést).
Ehhez nem kell a munkavállaló hozzájárulását kérnie, csak ügyelnie kell néhány korlátozásra. Így a munkavállaló várandóssága megállapításától a gyermek hároméves koráig, továbbá a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló esetén gyermeke hároméves koráig, egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkavállaló hozzájárulása esetén alkalmazható, a heti pihenőnapok egyenlőtlenül nem oszthatók be, éjszakai munka, rendkívüli munkaidő vagy készenlét nem rendelhető el.
Mindez azt jelenti, hogy a munkáltató nyugodtan utasíthatja a munkavállalót arra, hogy például 8 órától 12 óráig végezzen munkát. A kérdés szerinti 6-12 óráig napi 6 óra tartam, mely vagy egyszerű elírás, vagy úgy értette a kérdező, hogy ezen belül szabadon (rugalmasan) oszthatja be a munkaidejét a kismama. Utóbbi teljesen rendben van.
Nem kell, és nem is érdemes a munkaszerződésben rendezni a munkavállaló munkaidejét, hiszen nincs ilyen jogszabályi kötelezettség (lévén, hogy a munkáltató egyoldalúan oszthatja be a munkaidőt). Ha ennek ellenére mégis a munkaszerződésbe kerül a munkaidő, abban az esetben a munkarendhez és annak a jövőben történő módosításához is szükség lesz a munkavállaló hozzájárulására.
www.adozona.hu