Koronavírus: a járvány miatt átmenetileg megváltoztak a szőlőtelepítési engedélyek

2020. május 11. 08:01
Az Európai Bizottság 2020. április 30-i hatállyal kihirdette a szőlőtelepítésekre vonatkozó engedélyek érvényességére és a tervezett újratelepítés esetén történő kivágás tekintetében eltérő szükséghelyzeti intézkedésekről szóló (EU) 2020/601 végrehajtási rendeletet.

A Covid-19 járvány miatt kialakult helyzetre tekintettel az 2020/61-es rendelettel az Európai Bizottság lehetővé teszi a 1308/2013 EU rendeletben előírt intézkedésektől történő eltérés alkalmazását az új szőlőültetvények telepítésére, valamint az újratelepítési engedélyekre vonatkozóan, írta meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Az előírásoktól való eltérés az alábbiak szerint lehetséges:

  • A 2020-ban lejárt, vagy lejáró új telepítési engedélyek és újratelepítési engedélyek esetében meghosszabbítják azok érvényességi idejét, így azok egységesen 2021. április 30-án járnak le.
  • A 2020-ban lejárt vagy lejáró telepítési engedélyekkel rendelkező szőlőtermelőkre nem vonatkozik a három éves érvényességi időn belül fel nem használt engedélyekre megállapított igazgatási szankció, amennyiben 2020. december 31-ig tájékoztatják az illetékes hatóságokat arról, hogy engedélyükkel nem kívánnak élni, és nem áll szándékukban engedélyük érvényességét 2021. április 30-ig meghosszabbíttatni.
  • Lehetővé válik a kivágás határidejének meghosszabbítása a szőlő tervezett újratelepítése esetén (amikor a kivágás az érintett területen legkésőbb az új szőlőtelepítés időpontjától számított negyedik év végéig megtörténik, vagyis a szőlő termőre fordulásáig párhuzamosan művelik a leváltani szánt és az új ültetvényt). Amennyiben a kivágásnak legkésőbb 2020-ban meg kell történnie, a szőlőtermelő kellően indokolt kérelmére a tagállamok legfeljebb 12 hónappal (2021. április 30-ig) meghosszabbíthatják a kivágás határidejét azokban az esetekben, amikor a koronavírus-járvány miatt a kivágást nem lehetett elvégezni. A határidő-hosszabbításban részesülő szőlőtermelő sem az újonnan telepített területen, sem a kivágásra váró területen nem jogosult zöldszüreti támogatásra.

agrarszektor.hu

Kapcsolódó cikkek

Csökkent az agrárium kibocsátási volumene

2022. augusztus 22. 12:20
2021-ben a mezőgazdasági kibocsátás volumene 2,1 százalékkal csökkent 2020-hoz képest. Az 5,3 millió tonnás búzatermés 3,8 százalékkal több volt az egy évvel korábbinál. Árpából 1992 óta nem tapasztalt mennyiséget, kukoricából – a nyári aszály következtében – az előző évinél 25 százalékkal kevesebbet arattak.

Magyar vezetésű munkacsoport is segíti a Mezőgazdasági Európai Innovációs Partnerség fejlesztését

2019. szeptember 27. 09:37
Juhász Anikó agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár szeptember 26-án Brüsszelben átadta Phil Hogan mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztosnak a Mezőgazdasági Kutatási Állandó Bizottság (SCAR) magyar vezetéssel működő Agrár-tudás és Innovációs Rendszerek (AKIS) munkacsoportja által készített jelentést, amelyet több tagállam közösen dolgozott ki.