Koronavírus: válságkezelő munkaerőpiaci lépések Németországban

2020. március 10. 09:38
A koronavírus-járvány miatt szorult helyzetbe kerülő vállalkozások támogatását szolgáló munkaerőpiaci lépésekről állapodtak meg a német kormánypártok a koalíciós egyeztető tanács ülésén.

A megállapodás szerint kiterjesztik a kieső bér egy részének közpénzből fedezett pótlására épülő rövidített munkaidő alkalmazásának lehetőségét. A többi között bevezetik, hogy az alkalmazottak mellett a munkaerő-kölcsönzés révén foglalkoztatott munkatársak esetében is igényelhető a támogatás, és visszatérítik a vállalkozásoknak a nem ledolgozott, de mégis kifizetett munkaórák után járó bérre rakodó társadalombiztosítási járulékokat. A kormány a héten elfogadja és a törvényhozás elé terjeszti a vonatkozó javaslatokat, amelyek így április első felében lépnek majd érvénybe.

A koalíciós egyeztető tanács üléséről kiadott közlemény szerint azt is elhatározták, hogy a kormány rövidesen tárgyalásokat kezd a gazdasági érdekképviseletekkel arról, hogy miként kellene segíteni a bajba kerülő vállalatokat a fizetőképesség megőrzését szolgáló támogatásokkal.

Olaf Scholz pénzügyminiszter a Deutschlandfunk országos közszolgálati rádiónak elmondta: egyelőre nem lehet felmérni, hogy milyen gazdasági következményei lesznek a koronavírus-járványnak, az viszont biztos, hogy az államháztartási helyzet "nagyon stabil", és megfelelő alapot kínál ahhoz, hogy ellensúlyozzák a hatásokat, "ha valóban konjunkturális válság keletkezik".

A kormánypártok a járványtól függetlenül is hoztak egy sor gazdaságélénkítő döntést. A többi között elhatározták, hogy tovább növelik az állami beruházásokat. A szövetségi kormány tavaly 38,17 milliárd eurót (13 ezer milliárd forint) fordított beruházásokra, az idén pedig további 42,91 milliárd eurót. Ezt a növekedési ütemet a 2021-2024-es időszakban is fenntartják, és a szövetségi költségvetés 2019-es többletéből további 12,4 milliárd euróval – évente 3,1 milliárd euróval - emelik a beruházási forrásokat – áll a Kereszténydemokrata Unió (CDU), a bajor testvérpárt Keresztényszociális Unió (CSU) és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) közös közleményében.

A szövetségi költségvetés tavaly 19,2 milliárd eurós többlettel zárt, a tartományokkal, a helyi önkormányzatokkal és a társadalombiztosítási alapokkal együttvéve pedig 49,8 milliárd euró többlet keletkezett, ami a hazai össztermék (GDP) 1,5 százalékának felel meg.

A Robert Koch országos járványügyi intézet (RKI) hétfő reggeli összesítése szerint 1112 embernél mutatták ki az új koronavírust. Előző este 902, egy héttel korábban 157 fertőzöttet tartottak számon.

Az új típusú koronavírus decemberben jelent meg a közép-kínai Vuhanban. Az ismert fertőzöttek száma világszerte megközelíti a 110 ezret, a halálos áldozatok száma 3800 felett van. A járvány 104 országot ért el, leginkább Európában, Dél-Koreában és Iránban terjed.

adozona.hu

Kapcsolódó cikkek

Foglalkoztatási formák nyáron - ha gyorsan kell a munkaerő

2022. július 04. 09:01
Milyen lehetősége van a munkaadónak, hogy a nyári időszakban új munkavállalókat vegyen fel a csapatába? A hagyományos munkaviszony mellett már egyre több az atipikus forma és érdemes figyelni a fiatalokra vonatkozó speciális munkajogi szabályokra. Figyelem: az egyszerűsített foglalkoztatás közterhei július 1-től nőttek. Összefoglalónk.

Itt a bizonyíték, milyen durván szétszakadt Magyarország

2019. március 21. 08:25
Hihetetlen különbségek a fizetésekben