Különleges műkincsekkel, megújult terekkel kápráztat el a fertődi Esterházy-kastély
2024. január 25. 13:44
A fertődi Esterházy-kastély megújult tereiben tartott sajtóbejárást az Eszterháza Kulturális Kutató- és Fesztiválközpont Közhasznú Nonprofit Kft (Eszterháza Központ). A kastélyban 3705 négyzetméteren összesen 26 kiállítási tér újult meg, közel 4,3 milliárd forintnyi uniós forrásból.
Összesen 26 kiállítási tér újult meg, köztük a hercegi hálószoba is
A projekt keretében létrejöttek a középső kastélyépület keleti és nyugati szárnyainak földszinti és első emeleti kiállítási terei, a keleti összekötő szárny földszintje, az innen induló barokk lépcső, valamint a Belvedere és az óratorony műemléki helyreállítása is megtörtént.
A megújult kiállítás földszinti kiállítótermeiben enteriőrjellegűen mutatják be a 18. századot, „Pompakedvelő" Esterházy Miklós korszakát és a 19–20. század fordulóját, a kastély második virágkorát.
A felújítás során nagy figyelmet kapott a helyszínek hiteles, korhű berendezése, ahol csak lehetett, igyekeztek elkerülni a másolatok használatát. A kastély eredeti berendezésének és műkincseinek visszaszerzése azonban semmiképpen nem könnyű feladat. A bejáráson megtudtuk, amellett, hogy a tárgyak nagy részét széthordták a II. világháború alatt, a szovjet katonák sokszor a műkincsekkel fizettek a helyieknek élelmiszerért és különféle szolgáltatásokért. Ez vezet ahhoz a helyzethez, hogy az osztrák, német és olasz gyűjtők mellett sokszor a helyi lakosok őriznek egy-egy tárgyat otthonukban, családi örökségnek vélve például a kínai porcelánt.
Távol-keleti divat a 18. századból
Restaurálták a távol-keleti divat európai virágzásának jegyében készült kínaizáló falfestményeket is, melyekhez hasonlót – ekkora felületen – nemigen találni a Kárpát-medencében. Az egyik szobában azonban kék-fehér falfestmények negatívja tűnik fel, mivel itt a cserépkályha megkormolta a falat, ezzel egészen egyedi látványt létrehozva a többi helyiséghez képest.
Modern eszközökkel restaurálták a kínaizáló falfestményeket
A 18. század keleti művészetekért való rajongását tovább bizonyítja a kínai lakkszoba, melynek falait Kínában készült paravánok borítják, s az egyik paravánon felelhető Mulan alakja is.
Interaktív időutazás a kastély emeletén
Az emeleti terekben kialakított interaktív kiállítás a 18. századtól a 20. század végéig mutatja be a kastélyban élők és vendégeskedők életét. Többek között Joseph Haydn, az udvari karmester és zeneszerző munkásságát, valamint a kastély egyik leghíresebb vendége, Mária Terézia látogatását.
A múltba visszarepítő kijelzők mellett más interaktív tárgyak is megtalálhatók a kiállításon, például kezünkbe vehetjük és megtapinthatjuk a királynő egyik leánya, Mária Krisztina ruhamásolatához felhasznált finom anyagokat. És rögtön össze is tudjuk hasonlítani a ruha eredetijével, amelyet a főhercegnő a mellette lévő festményen visel.
Mária Krisztina főhercegnő a festményen, és ruhájának másolata a bábun - Fotó: turizmus.com
Az emeleti terek más érdekességet is tartogatnak: egyes szobák falain kivetítve jelennek meg óriási festmények, amelyek fekete-fehérből egyszer csak színessé változnak. A kivetítés oka egyszerű: bár léteznek képek a szalon régi állapotáról, az eredeti színeket nem tudták megállapítani, így ehhez a látványos megoldáshoz folyamodtak.
Igazán fényűző az Apolló-terem - Fotó: Eszterháza Központ
A kastély talán egyik legérdekesebb része a 18. századi falfestésekkel díszített, egyfajta kilátónak épült Belvedere. Ablakaiból csodaszép látvány tárul az épület déli oldalán elterülő franciaparkra, a Lés-erdőre és a Cziráky Margit Rózsakertre.
A kastély történetét bemutató ismeretterjesztő filmeken keresztül még közelebbről ismerhetik meg a látogatók az Esterházy család történetét és a barokk-rokokó időszakát.
Gyönyörű kilátás tárul elénk a Belvedere ablakaiból - Fotó: Eszterháza Központ
A következő időszak célja, hogy a történeti kertek rekonstrukciója mihamarabb, magas szakmai színvonalon és fenntartható módon valósulhasson meg. Egykoron számos szökőkút, mesterséges tavak hálózata, játékos vízi elemek díszítették a kastélykertet, amelyek jelenleg nem, vagy csak részben üzemelnek.Épp ezért az Eszterháza Központ célul tűzte ki, hogy közép- és hosszú távon megteremtse a feltételrendszerét annak, hogy szakmai együttműködő partnerek bevonásával a fertődi történeti kert minden tekintetben visszanyerje régi pompáját. Esterházy Miklós hagyatékát olyan színvonalra szeretnék emelni, amely vetekszik bármely mai francia, osztrák vagy angol parkkal, vagy épített örökséggel világszerte.
További információk a kiállításokról, nyitvatartásról a kastély honlapján találhatók.
forrás: turizmus.com
Kapcsolódó cikkek
Eladták a 2008 óta üresen álló parádfürdői kastélyt
2023. január 23. 12:36
Hosszú elhagyatottság után gazdája lett a parádfürdői kastélynak. Az ingatlan kikiáltási ára 176,5 millió forint volt, az új tulajdonosnak ennél valamivel olcsóbban sikerült hozzájutnia.
Parádfürdő egyik legszebb épülete hosszú évek óta aludta Csipkerózsika-álmát. A kastély a Tarna patak völgyében, a jobb parton emelkedő dombhát tetején épült. Kikiáltási ára 176,5 millió forint volt – írja a heol.hu.
Mudriczki József, Parád polgármestere közölte, hogy tudomása szerint 170 millió forintért kelt el az épület, de egyéb információ megosztására nem jogosult.
Mutatjuk a legszebb fotókat a 2023. augusztus 20-i tűzijátékról
2023. augusztus 24. 17:51
A Szent István-napi ünnepségek fő látványossága volt a hagyományos ünnepi tűzijáték. 34.000 pirotechnikai effekt, fényjáték, épületfestés, tűz alkotta úszó virágszőnyeg, lézershow és több száz drón volt látható az augusztus 20-ai ünnepi rendezvénysorozat fináléján!