Lengyelország és Magyarország az ukrajnai gabonaimport leállításával küzd Brüsszellel

2023. április 20. 13:27
Lengyelország és Magyarország ideiglenesen leállította az ukrán gabonaimportot, annak ellenére, hogy Brüsszel figyelmeztette, hogy az ilyen egyoldalú fellépés ellentétes az EU kereskedelmi politikájával.
 
Lengyelország és Magyarország az ukrajnai gabonaimport leállításával küzd Brüsszellel
Miután Oroszország vezetése tavaly megindította Ukrajna elleni invázióját, az EU eltörölte az ukrán gabonaimportra kivetett vámokat és kvótákat, és átirányította a blokád alatt álló fekete-tengeri kikötőkből származó szállítmányok egy részét lengyel és román utakon és vasúthálózatokon. Lengyelország és Magyarország bejelentésével arra törekszik, hogy megnyugtassa gazdáit azzal a gabonával kapcsolatban, amely miatt az árak összeomlottak hazai piacukon, mivel az olcsó ukrán gabona a helyi termelők gabonaárai alatt vannak.
 
A gabona nagy részét az EU-ból a Közel-Keletre és Afrikába szánták reexportálni Ukrajna gazdaságának segítése és egyben a háború okozta élelmiszerhiány enyhítése érdekében.
A gabona azonban az Ukrajnához közeli országokban maradt, mert hiányoztak a teherautók és vonatok, amik a szomszédos kikötőkbe szállították volna a gabonát. Eközben Közép-Európában nagy mennyiségű gabonát takarítottak be, ami segített az élelmiszerválság elkerülésében. A magas adóssággal és a gyengülő gazdaságokkal küszködő afrikai és más országok szegényebb nemzetei a közelmúltban az élelmiszerimport visszaszorítására törekedtek. A kelet-európai gazdák panaszkodtak a Brüsszel által felajánlott kompenzáció mértéke miatt. Az Európai Bizottság vasárnap közölte, hogy tudomása van Varsó és Budapest lépéséről az ukrán gabona és más mezőgazdasági termékek importjával kapcsolatban. Miriam Garcia Ferrer, a Bizottság kereskedelmi és mezőgazdasági szóvivője elmondta:
 
„A kereskedelempolitika az EU kizárólagos hatáskörébe tartozik, ezért az egyoldalú fellépések nem elfogadhatók. Ilyen kihívásokkal teli időkben döntő fontosságú minden döntés koordinálása és összehangolása az EU-n belül.”
 
Lengyelországban az ellenzéki pártok megragadták a gabonavitát, hogy megtámadják a konzervatív kormányt, amely a mezőgazdasági régiók szavazóinak támogatására számít az őszre tervezett parlamenti választások megnyeréséhez. A gabona-kérdés ebben a hónapban lemondásra kényszerítette az ország mezőgazdasági miniszterét, Henryk Kowalczykot, aki lemondott, miközben Brüsszelt okolta, amiért nem nyújtott elegendő segítséget a lengyel gazdáknak. Lengyelország azon döntését, hogy ideiglenesen leállítja az ukrán import egy részét, Jarosław Kaczyński, a kormányon lévő Jog és Igazságosság párt vezetője jelentette be szombaton a Łysében tartott pártkongresszuson. Nagy István agrárminiszter külön közleményben közölte, június 30-ig lesz érvényben az Ukrajnából származó gabona és olajos magvak, valamint számos más mezőgazdasági termék Magyarországra történő behozatalának ideiglenes tilalma. A magyar szaktárca vezetője szerint ennek az időkeretnek elegendőnek kell lennie ahhoz, hogy az EU megfelelő szabályokkal álljon elő, beleértve az Ukrajnával kötött szabadkereskedelmi rendszer felülvizsgálatát. Hozzátette:
Magyarország és Lengyelország „valós uniós intézkedések hiányában” cselekszik.
 
Az EU vámokra vonatkozó moratóriuma június 30-án lejár, de a bizottság azt javasolta, hogy hosszabbítsák meg még egy évvel. A tagállamok, köztük Spanyolország és Hollandia, ukrán gabonaféléket szeretnének takarmánynak. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök április 5-i varsói látogatása során ígéretet tett arra, hogy megoldja ezt a vitát, ami Kijev és Varsó közötti nézeteltérések azon kevés területeinek egyikévé vált, ahonnan a lengyel kormány a nyugati erőfeszítések élére állt, hogy több fegyvert küldjenek Ukrajnába. Mikola Solski, Ukrajna mezőgazdasági minisztere szombaton kijelentette, hogy Kijev megérti a lengyelországi gazdálkodók előtt álló nehézségeket, de kitartott amellett, hogy
„az ukrán gazdák vannak a legnehezebb helyzetben. Arra kérjük a lengyel felet, hogy ezt vegyék figyelembe.”
A hétvégén közzétett lengyel tiltó rendelet értelmében Varsó több más mezőgazdasági termék behozatalát is leállítja Ukrajnából, a marha- és sertéshústól a tojáson át a tejtermékekig.
Lengyelország új mezőgazdasági minisztere, Robert Telus is jelezte a múlt héten, hogy országa legalább július elejéig behozatali tilalmat szeretne.
A tilalom a kifejezetten Lengyelországon keresztüli tranzitra szánt ukrán termékekre is vonatkozik. Lengyelországban, Romániában és más, az EU keleti szárnyán fekvő országokban hetek óta tiltakoznak a gazdák, és blokkolják az utakat, hogy több kártérítést követeljenek és megállítsák az ukrán gabona érkezését.
 
A múlt hónapban a bizottság azt javasolta, hogy az érintett uniós gazdálkodók összesen 56,3 millió eurót kapjanak az ukrán gabonaimport „túlzott kínálata” okozta kiesés enyhítésére. Azt fontolgatja, hogy hamarosan több országra is kiterjeszti a segélyt, amelyet a tagállamoknak jóvá kell hagyniuk. A döntést azután hozták meg, hogy Románia, Bulgária, Csehország, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia levélben fordult Brüsszelhez, hogy sürgős intézkedéseket követeljenek.
 
Forrás: The Financial Times/magyarmezogazdasag.hu

Kapcsolódó cikkek

Elstartolnak a méhészeti támogatásokra kiírt pályázatok

2024. február 14. 15:29
Érdemes tájékozottnak lenni.
 
Újra beadható a méhcsaládonkénti “1000 forintos” és a méhészeti járművekre igényelhető de minimis támogatás – írja a nak.hu.

A Bizottság is rábólintott: több támogatás a gazdáknak

2024. szeptember 16. 13:25
Az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy az uniós tagállamok a közös agrárpolitika (KAP) forrásaiból magasabb előlegeket fizessenek a mezőgazdasági termelőknek.