Magányos farkasként küzd sok fiatal gazda
A kertészeti ágazat magas hozzáadottérték-termelő képessége, gazdasági multiplikátor hatása és foglalkoztatásban betöltött szerepe miatt, illetve mint a termelési, technológiai innovációk alkalmazásának fontos terepe, kiemelt szerepet kap a 2014–2020 közötti időszakban. Az AGRYA és az AgroStratéga közös kutatása a KSH szakmai támogatásával végzett felmérést, többek között a fiatal gazdálkodók beszerzési és értékesítési stratégiájáról. Az elemzés összesen 200, a célcsoportba tartozó kérdőívkitöltő válaszai alapján készült.
A válaszadók közel négyötöde (79%) jellemzően önállóan szerzi be a termeléshez szükséges alapanyagokat, mindössze 8%-uk beszerzései folynak termelői csoporton, 2%-uk beszerzései pedig beszerzési és értékesítési csoporton keresztül. A gazdatársakkal közösen történő beszerzések aránya 12%.
A válaszadók többségében (83%) önállóan értékesítik a termékeiket (51%-uk kereskedőknek, feldolgozóknak, 32%-uk pedig közvetlenül a fogyasztóknak értékesít), mindössze 14%-uk értékesítései folynak termelői csoporton keresztül.
A válaszadók nagyobbik fele (57%) nem tagja termelői csoportnak. A TÉSZ-tagsággal rendelkező válaszadók 54%-a 1-3 éve, 31%-a 4-6 éve, 7%-a 7-9 éve és 7%-a 10 éve vagy régebb óta tagja termelői csoportnak. A legrégebbi tagsággal rendelkező válaszadó, illetve az általa képviselt gazdaság 27 éve tagja termelői csoportnak.
A TÉSZ-tagsággal még nem rendelkező gazdálkodóknál rákérdeztek arra, hogy tervezik-e a tagságot. A még nem TÉSZ-tagok 96%-a válaszolt a kérdésre: 38%-uk tervezi, 62%-uk továbbra sem tervezi a tagságot.
Forrás: agrarszektor.hu