Magasabb a fizetés, ahol működik szakszervezet

2020. március 02. 10:19
Az aktív korosztályhoz tartozók számának csökkenésével még nagyobb lehet a munkaerőhiány
 
Nemcsak a jövedelmi szintek kedvezőbbek, hanem a feketén vagy a szürkén foglalkoztatottak száma is kisebb azokon a munkahelyeken, ahol van szervezett dolgozói oldal.
 
 
 

A szakszervezetek sokszor korábban látják a válsághelyzeteket, mint a gazdaság egyéb szereplői – erről is beszélt a Világgazdaságnak Mészáros Melinda a, Liga Szakszervezetek elnöke. Mint elmondta, a szakszervezetek törekvése minden esetben a bérek reálértékének a megőrzése, illetve folyamatos növelése a gazdasági várakozások és prognózisok függvényében. A Liga csaknem százezer munkavállaló érdekeit képviseli.

Elmondható, hogy ahol van szakszervezet, dolgozói összefogás, ott magasabbak a jövedelmi szintek, és fehérebbek a munkahelyek is, azaz kisebb a zsebbe fizetett, az adórendszert kikerülő bérelemek szerepe

– mutatott rá. Alapvető tény az is, hogy a mediánbért és átlagbért tekintve a szakszervezeti tagoknak jobbak a pozícióik, mint a teljes lakosságnak: a nem szakszervezeti tagok éves jövedelme havi átlagban bruttó 217 ezer forint, a szakszervezeti tagoké azonban 324 ezer forint körül alakul. Mivel a szakszervezetek a helyi szinteken folyamatosan konzultálnak a munkáltatókkal a munkavállalók gazdasági, szociális érdekeiről, ezért a társaságok pénzügyi, piaci helyzetéről és a jövőre vonatkozó terveiről is rendelkeznek információkkal.

Magasabb a fizetés, ahol működik szakszervezet

Fotó: MTI/Krizsán Csaba

Ennek tudható be Mészáros Melinda szerint, hogy egy szakszervezeti tag általánosságban részletesebben és jobban tájékozott a foglalkoztatója helyzetét illetően, ami a saját karrierje szempontjából megalapozottabb döntésekhez vezet.

A hazai munkaerőpiac kettős képet mutat. Jelen van a munkaerőhiány, amely az elkövetkező években a munkaképes korosztályhoz tartozók számának folyamatos és jelentős csökkenésével még az eddiginél is nagyobb problémákat okozhat. Ezek mellett megjelent egyes munkáltatóknál a további foglalkoztatással kapcsolatos bizonytalanság is, amelyet a gazdasági környezet és a megrendelésállomány jövőbeni alakulása befolyásolhat.

A munkaerő megtartásában a bérnek és a jó munkafeltételeknek fontos szerepük van. Ahol szakszervezet működik, ott a munkafeltételek is gyorsabban javulnak, ennélfogva ezek a munkáltatók a már ott dolgozók és a munkát keresők számára is vonzóbbá válnak

– emelte ki.

teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja

Kapcsolódó cikkek

Lehetőség magas fizetésre: teljesítményértékelés TÉRben és időben

2021. június 18. 10:47
A TÉR most egy helyes kis új(?) fogalom, egyre több helyen jelenik meg, a teljesítményértékelés rövidítéseként. És ha az álláskereső meghallja, hogy jutalék, bónusz, mozgóbér, teljesítményarányos fizetés, nem a lehetőséget látja, hanem szorongás fogja el. Értem, hogy a többségnek nagyon törékeny az egzisztenciája, ezért folyamatosan biztos jövedelemre van szüksége. Innentől a teljesítményt jutalmazó javadalmi struktúrák (sokféle van ám, nemcsak sima jutalékos!) el is veszítették a versenyt az alacsony havi fixszel szemben. Így nem fog nőni a bérszínvonal, tehát a fizetőképes kereslet sem bármely piacon, tehát az egész társadalom veszített. Pedig a teljesítményértékelés jó dolog. Sok tényező miatt is jó, a munkavállalónak is.

Így ugrott szintet a Takarékbank employer brandingben

2021. szeptember 06. 09:19
A nagyvállalati kategóriában az Employer Branding Award bronz fokozatát nyerte el június végén a Takarékbank Zrt a Magyar Public Relation Szövetség szakmai versenyén. A pénzintézet három évvel ezelőtt kezdte el építeni munkaadói márkáját. A mérföldkövekről és az employer branding eszközökről Oszlányi Törtel HR vezetővel beszélgettünk.