Magyar Szakszervezeti Szövetség: "Nézzünk tükörbe!"

2022. május 03. 11:13
A szakszervezeteknek meg kell újulniuk, mert a következő időszakban erős, szervezett, a politikai pártokkal partneri kapcsolatban álló munkavállalói érdekképviseletekre van szükség - hangzott el a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) majálisán vasárnap Budapesten.
Magyar Szakszervezeti Szövetség: "Nézzünk tükörbe!"

A Városligetben tartott eseményen Zlati Róbert, a MASZSZ nemrégiben megválasztott új  elnöke azt mondta, a szakszervezeti mozgalomnak önvizsgálatot kell tartania az elvégzett munka és annak eredménye alapján. "Nézzünk tükörbe!" - kérte a szövetség elnöke, aki arra a kérdésre kereste a választ, hogy jó munkát végeznek-e, ha folyamatosan kevesebb vagy éppen csak stagnál a szakszervezeti tagok száma - írja az MTI.

Úgy vélte, a helyzet változtatása érdekében új stílust, új módszert, új utat kell választaniuk, hogy mindenkinek érthető és a fiatalok számára is vonzó mozgalommá váljanak. Közölte, a szakszervezetek a demokrácia, főként a munkahelyi demokrácia letéteményesesei. 

Ezért Zlati Róbert szerint a szakszervezeteknek nem elég csak a munkahelyeken támaszt nyújtaniuk a hozzájuk fordulóknak, hanem továbbra is vállalniuk kell a nyílt politizálást, amikor ezt a tagjaik érdeke megkívánja. Mindehhez pedig a szakszervezeteknek partnereket kell keresniük a pártok között - tette hozzá.

Zlati Róbert a MASZSZ által a politikai pártok és a mindenkori kormány iránt megfogalmazott elvárásokra is kitért. Ezek között említette az érdemi párbeszédet országos ágazati és munkahelyi szinten, a tisztességes béreket, a bérrendezést, a munkavállalókat védő Munka törvénykönyvét, az esélyt adó sztrájktörvényt, valamint a 270 napig tartó álláskeresési járadékot és a rugalmas nyugdíjrendszert.

Kordás László, a Demokratikus Koalíció (DK) megválasztott országgyűlési képviselője, az érdekvédelmi tömörülés korábbi elnöke elmondta, a MASZSZ követeléseit, amelyekben megfogalmazták például, hogy 

a szövetség valódi párbeszédet akar a kormánnyal, a DK támogatja. Hozzátette, nemzeti érdek az erős szakszervezetek jelenléte, hiszen nem mindegy, hogy a multinacionális vállalatoknál a megtermelt profitból mekkora rész jut a magyar munkavállalóknak, milyen a dolgozók bérpozíciója.

A szakszervezet a társadalom önvédelmi terméke és a munka világának immunrendszere, ezért fontos, hogy egyszerre tudjanak egy szervezett erős szakszervezeti fellépést mutatni a munkáltatókkal, a munkáltatói szövetségekkel és adott esetben a kormánnyal szemben - mutatott rá a DK politikusa.

Csárdi Antal, az LMP országgyűlési képviselője is arra mutatott rá, hogy erős, harcos szakszervezetekre van szükség, mert szerinte a Fidesz-KDNP kormány meghátrál, ha erőt mutatnak vele szemben.

Komjáthi Imre, az MSZP országgyűlési képviselője pedig közölte, egy olyan szociáldemokrata pártnak, mint amit képvisel, "kutya kötelessége", hogy természetes szövetségese legyen a szakszervezeteknek.

Forrás: ATV

Kapcsolódó cikkek

Az adatkezelés részletei nem minősülhetnek üzleti titoknak

2019. augusztus 06. 08:46
Az adatkezelő vállalkozások egyik alapvető kötelezettsége az, hogy az adatkezeléseiket az érintettek számára adatkezelési tájékoztatók, érdekmérlegelési tesztek stb. formájában bemutassák. Rendszeresen visszatérő panasz ezzel összefüggésben a vállalkozások részéről, miszerint az adatkezelési folyamataik láthatóvá tétele, bemutatása üzleti titkaikat fedi fel. Kiderülhet például az, hogy mely szolgáltatókkal, szerződéses partnerekkel (bérszámfejtő, könyvelő, külsős rendszergazda stb.) állnak kapcsolatban, illetve, hogy milyen ügyviteli rendszereket használnak. Az alábbiakban azt vizsgáljuk meg, hogy mi ennek a tájékoztatási kötelezettségnek a terjedelme.

Amit tudni akartál a sztrájkról, de (eddig) nem merted megkérdezni

2019. január 09. 14:08
A sztrájk már régóta létező eszköz a munkavállalók érdekeinek elősegítésére. Napjainkban is többször hallhattunk munkabeszüntetésekről több európai államban is, de itthon is egyre gyakrabban merül fel a sztrájk lehetősége. Hogyan lehet jogszerűen sztrájkolni? Ki teheti és ki nem? Megakadályozhatja-e a munkáltató a sztrájkot?