Magyarország sikeres a LIFE programok megvalósításában

2020. november 04. 08:01
Több mint 3 milliárd forintból valósult meg hazánk egyik legjelentősebb természetvédelmi beruházása - jelentette ki dr. Rácz András, az Agrárminisztérium környezetügyért felelős államtitkára kedden, a Legelőtavak élőhely-kezelése a Hortobágyon” című LIFE projekt zárórendezvényén.
Magyarország sikeres a LIFE programok megvalósításában

Az államtitkár arra emlékeztetett, hogy hazánkban idáig összesen 38 hazai koordinálású, hagyományos LIFE projekt kapott támogatást, hozzávetőlegesen 86 millió euró összköltségvetéssel, melyből 60,7 millió euró európai uniós vissza nem térítendő támogatást jelentett. Rácz András szerint több beruházás kiemelt sikerességét bizonyítja, hogy a lezárásukat követően az Európai Bizottságtól kitüntetést nyertek el, példaként említve a rákosivipera-védelmi, a parlagisas-védelmi és a pannon magbank projekteket. 2018 óta a magyar kormány évente összesen 400-500 millió forint támogatást biztosított hagyományos LIFE programokhoz. Az idei beadványok alapján összesen 28 természetvédelmi koncepcióban érintettek magyarországi szervezetek, beleértve a hazai és külföldi koordinálású pályázatokat is – tette hozzá.  Az államtitkár kiemelte: LIFE program az európai unió 2021-2027 pénzügyi időszakban is folytatódik, várhatóan a természetvédelem esetén hozzávetőlegesen a duplájára növelt kerettel.

Fotó: Pelsőczy Csaba

A rendezvényen a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrzési Nonprofit Kft. igazgatója arról beszélt, hogy az európai unió 7,2 millió euróval támogatta ezt a projektet, az összeghez a magyar kormány pedig 771 millió forint önrészt biztosított. Medgyesi Gergely Árpád elmondta, a beruházásnak köszönhetően visszaadták a pusztának a régi vízjárását, ami több tízezer hektárt érint, ennek következtében pedig számos fészkelő madár is visszatért a területre. Kifejtette: a program végső célja, egy olyan kivitelezhető és példaértékű modell kidolgozása, mely segítheti a Kárpát-medence legelőtavainak helyreállítását, és biztosítaná, hogy Európa szerte kellő figyelmet kapjon ez a különleges, de annál sérülékenyebb élővilág.

Fotó: Pelsőczy Csaba

A beruházás során több mint 37.000 méternyi csatorna, árok, illetve néhány nagyobb vízgazdálkodási műtárgy szűnt meg.  Emellett 1025 darab őshonos állatot vásároltak, illetve 1 darab teleltető hodály, valamint  6 darab pásztorszállás is megépült, a legelőtavak kiterjedése pedig 14-ről 290 hektárra nőtt.

kormany.hu

Kapcsolódó cikkek

A jelenlegi európai mézpolitika nem nyújt elegendő védelmet az európai méztermelők számára

2020. január 29. 09:09
Az európai mézpolitika teljességgel tarthatatlan, hiszen nem nyújt elegendő védelmet a laboratóriumi körülmények között létrehozott, főként Ázsiából érkező műmézekkel szemben, ezzel teljesen tönkreteszi az európai mézpiacot és a méztermelőket - jelentette ki Nagy István agrárminiszter Brüsszelben, magyar és spanyol méztermelők tüntetésén elmondott nyilatkozatában hétfőn.
 

Lengyel hivatal vizsgálódik az almafelvásárlás ügyében

2019. szeptember 26. 15:03
A lengyel Központi Korrupcióellenes Hivatal vizsgálatot kezdett a tavalyi intervenciós almafelvásárlás ügyében. A gazdák kifizetése késett és a határidő lejártáig a vállalat nem fizette vissza a gyümölcs megvásárlásához felvett 100 millió zloty-s (25 millió USD) banki hitelt.