Magyarország számára fontos az agroökológiai szemlélet és a talajvédelem

2017. november 17. 10:00
Dr. Fazekas Sándor Bonnban, a globális klímakonferencia (COP23) agroökológiai tárgyú rendezvényen szólalt fel 2017. november 16-án. Az esemény Magyarország, Franciaország, az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és a Nemzetközi Élelmezéspolitikai Kutatóintézet (IFPRI) közös szervezésében jött létre.

A Földművelésügyi Minisztérium egy évvel ezelőtt adott otthont az Európai és Közép-Ázsiai Regionális Agroökológiai Szimpóziumnak. A magyar tárcavezető akkor állapodott meg José Graziano da Silva FAO főigazgatóval, hogy az agroökológiai törekvéseket a COP23 tanácskozáson is ismertetni fogják. A rendezvény miniszteri szintű szakaszán részt vett: a francia, a lengyel, a tunéziai, a burkina faso-i szakterületért felelős tárcavezető, valamint a FAO főigazgató - helyettese.

Kép letöltése
 
Forrás: FM

 

Dr. Fazekas Sándor hozzászólásában elmondta, hogy az agroökológiai megközelítés hozzájárul a mezőgazdasági szektor ökológiai lábnyomának csökkentéséhez, a jól működő ökoszisztémák fenntartásához, valamint az egészséges élelmezéshez. Fontos, hogy a gazdálkodók és a fogyasztók közvetlenebbül kapcsolódhassanak egymáshoz, többek között a termelői piacok és a rövid ellátási lánc, a közvetlen értékesítés révén. Az agroökológiai szemlélet további hozadéka lehet, hogy a vonzó gazdálkodási feltételek egyre több fiatalt ismertetnek meg a vidéki élet, valamint a gazdálkodás szépségeivel.

A magyar Kormány fokozott figyelmet fordít arra, hogy a fiatalok, iskoláskorúak asztalára lehetőleg egészséges és természetes ételek kerüljenek, az iskolai étkezdéken növekedjen a helyi termesztésű, illetve bio alapanyagokból készülő ennivalók aránya.

Dr. Fazekas Sándor hangsúlyozta, hogy a GMO-mentesség kiemelt stratégiai kérdés Magyarország számára. A magyar álláspont irányt mutat olyan szakpolitikáknak, amelyek előtérbe helyezik a jövő élelmezés-biztonságát, a kiváló minőségű és egészséges élelmiszerek előállítását, a termőföld tartós megőrzését és mindezeken keresztül a természetvédelmet és biológiai sokféleség megőrzését.

Dr. Fazekas Sándor Bonnban részt vett a francia kormány által szervezett “4 ezrelék” elnevezésű talajvédelmi rendezvényen is. A francia kezdeményezés célja, hogy a világ termőföldjei széntartalmának évi 4 ezrelékes növelésével jelentős talajjavulást érjen el, ezáltal hozzájáruljon az élelmezésbiztonsághoz és egyúttal gyengítse a globális felmelegedés negatív hatásait. A magyar tárcavezető hangsúlyozta, hogy Magyarország számára is fontos a talajvédelem, hiszen az egyik legfontosabb természeti erőforrást a jó minőségű talajkészletek jelentik, amelyek a mezőgazdasági termelésen keresztül nemcsak az élelmezésbiztonságra, hanem a klímaváltozásra is hatnak.

kormany.hu

Kapcsolódó cikkek

Megújult a NAK növényvédelmi portálja

2017. október 09. 08:34
Megújult a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara által működtetett növényvédelmi- és időjárás-előrejelző rendszer – közölte a NAK. A feltöltött több mint 37 ezer bejegyzés bizonyítja a szolgáltatás létjogosultságát.

Dinnyevédjegy bevezetését tervezik

2017. július 24. 07:59
Dinnyevédjegy bevezetését tervezik, hogy a fogyasztók jobban meg tudják különböztetni a magyar dinnyét a külfölditől - mondta Horváth Zoltán, a Baranya megyei kormánymegbízott az M1 aktuális csatornán pénteken.