Magyarország vár: Barlangjaink a légúti problémák gyógyítói
2023. január 09. 14:59
Ősidők óta tudjuk, hogy a barlangok bizonyos esetekben gyógyhatással bírnak. Szerencsés természeti adottságainknak köszönhetően gyógyító barlangokban sem szűkölködünk.
A középkorban számos barlang azért vált messze földön híres zarándokhellyé, mert csodás gyógyulásokat tulajdonítottak nekik. A 19. és a 20. század során sok esetben véletlenül fedezték fel a gyógyító hatásukat. Megfigyelték, hogy a barlangokban hosszabb ideig tartózkodók között nem fordul elő tüdőbeteg, az asztmában, szénanáthában, hörghurutban szenvedők állapota pedig lényegesen javul.
Bár a tél is gyönyörű évszak, kétségtelenül a felső légúti megbetegedések szezonja is. A gyógyulás érdekében a hagyományos terápia mellett szakorvosi beutalóval barlangterápiát is igénybe vehetünk.
Magyarországon öt minősített gyógybarlang található. Ezek szűk bejáratú karsztbarlangok, ahol állandó, egyenletes hűvös és magas páratartalom van. A sajátos mikroklíma a légutakba jutva gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatású. Ezt fokozhatjuk légzőgyakorlatokkal, de akár énekelhetünk is, a lényeg, hogy vegyünk jó mély levegőt!
A jósvafői Béke-barlang hazánk első minősített gyógybarlangja. Különlegessége, hogy a levegőjében mintegy 72 fajta penészgombát találtak, amelyek némelyike igen nagy hatású antibiotikumot termel. Gyógyhatását úgy fedezték fel, hogy a barlang feltárásakor a kutatók hiába dolgoztak a mellig érő 10 °C-os vízben, soha nem betegedtek meg, sőt, ha lázasan mentek le, gyógyultan jöttek ki. Sokáig a borsodi bányászok gyógyultak itt.
A Szent István-barlang Lillafüreden festői környezetben, szépséges cseppkőképződményekkel és gyógyító levegővel vár minket.
A legenda szerint egy elkóborolt és az út melletti barlangnyílásba beesett kutyának köszönhetően fedezték fel. A gyógyítás a barlang egyik elzárt, belső részén, a Fekete-teremben zajlik.
Nincs még egy főváros a világon, amely olyan kiterjedt barlangrendszerre épült, mint Budapest. A Szemlő-hegyi-barlang érdekessége, hogy a párakondenzátum oldott ásványianyag-tartalma lényegében a Salvus víznek felel meg.
A tapolcai Kórház-barlangot (fotónkon) kimondottan fázósaknak ajánljuk, mert a meleg karsztvízforrásoknak köszönhetően hőmérséklete a hazai barlangokénál lényegesen magasabb, 17-18 °C körüli.
Az Abaligeti-barlang a Mecsek egyik legnépszerűbb természeti látnivalója a Denevérmúzeummal.
Különlegessége, hogy a barlang levegőjében feltűnően magas a kalciumtartalom és a magnéziumkoncentráció. Kis dózisban radioaktív anyagokat is tartalmaz, ami aktiválja az immunrendszert.
forrás : turizmus.com
Kapcsolódó cikkek
Jön az ezerjó napja, keresd a matricát, ahol megkóstolhatod a hungarikumot!
2023. május 12. 14:12
A május 16-ai Nemzetközi Ezerjó Nap harmadik alkalommal hívja fel a figyelmet erre a ritka magyar szőlőfajtára. A matricával jelölt lelőhelyeken nemcsak ezen a napon, hanem egész májusban érdemes keresni az ezerjókat.
Az Ezerjó Napot móri borászok összefogása hívta életre, az ország egyik legkisebb borvidékének termelői ugyanis hisznek ebben a kevéssé ismert, egyedi és sokoldalú szőlőfajtában, amelyből készülhet könnyed, frissítő fehérbor, izgalmas pezsgő, és hordóban akár nagy borrá is érhet.
A világ hetedik legjobb pizzájából is ehetünk az első Bihari Pikniken
2023. július 07. 14:46
A berettyóújfalui Bihar Termálligetben rendezik meg az első Bihari Pikniket július 8-án.
A Bihar Termálliget július 8-án, szombaton rendezi meg első alkalommal a Bihari Pikniket, amely gasztronómiai és kulturális esemény egyben. A rendezvényen helyi termelők, a Bihari Népművészeti Egyesület kézművesei mutatják be portékáikat, valamint népi játszóházzal várják a családokat.