Magyarország vár: Mire jó a Kneipp-kúra?
2022. december 16. 11:32
Nagyszüleink, amikor megbetegedtek, hideg-meleg vizes lábfürdőt vettek. Aligha tudták, hogy éppen Kneipp-kúrán vannak!
A Kneipp-kúra történetét kezdhetnénk úgy is, akár egy mesét. Egyszer volt, hol nem volt, élt egyszer egy szegény bajor házaspár, akinek fia született. A kis Sebastian Kneipp okos volt, így eljutott odáig, hogy elvégezte a teológiát. Ám mire pappá szentelték, a sok nélkülözésbe belebetegedett, a 19. század halálos kórja, a tbc támadta meg a tüdejét. Már lemondtak róla, amikor kezébe került egy könyv a hideg víz gyógyító erejéről. Minden nap megmártózott a Duna jeges vizében, és láss csodát, meggyógyult!
Hogy másoknak is segíteni tudjon, a vízkúrát egy teljes életmódprogrammá fejlesztette, ahol a hangsúly a megelőzésen van. A vízkezelést növényi alapú gyógytermékekkel, mozgásterápiával, egészséges étkezéssel egészítette ki. Terápiájának ötödik pillére a testi-lelki egyensúly megteremtése. Máig fennmaradt gyógynövényes receptjei alapján teákat, krémeket készítenek. Meglátása szerint az egészséges étkezés „legyen egyszerű, jó, tápláló és olcsó”, készüljön hazai alapanyagokból.
Ám nemcsak a vízkúra fűződik a nevéhez, hanem a Kneipp-ösvény is. Előírta, hogy a betegek nyáron mezítláb járkáljanak a harmatos fűben vagy a patak hideg vizében. A hideg víz és a meleg levegő váltakozása igen jót tesz az érrendszernek.
De mit tehetünk ilyenkor télen? Egyrészt számos hazai fürdőben találunk Kneipp-taposómedencét. Ezek hideg, illetve meleg vízzel vannak töltve, amelyekben felváltva kell sétálni. A hatást még fokozzák a medencék alján elhelyezett kerek kövek. Másrészt kipróbálhatjuk a Kneipp-száraztaposót is, ahol eltérő méretű kövek, kavicsok, fenyőkéreg, toboz, homok alkotta felületeken sétálhatunk. Természetesen mezítláb!
forrás: turizmus.com
Kapcsolódó cikkek
Idén is lesz Gerecse 50, indul az online nevezés
2023. február 09. 14:16
A teljesítménytúrázók egyik legismertebb rendezvénye a Gerecse 50 idén is tavaszköszöntő megmérettetésre hívja a tapasztalt kilométergyűjtőket, az első teljesítménytúrájukra készülőket, az idősebbeket, a fiatalokat és a családdal érkező legfiatalabbakat április 15-én, szombaton.
A 41. Gerecse 50 teljesítménytúrára készül a Magyar Természetjáró Szövetség és az alapító Komárom-Esztergom Megyei Természetjáró Szövetség, hogy folytatva az évtizedes hagyományokat, az ország második legidősebb teljesítménytúrája az idei évre ismét megújuljon egy kicsit.
Egyre kevésbé ferde a pisai ferde torony
2023. január 16. 13:43
Miután mérnökök két évtizeddel ezelőtt sikeresen korrigálták a műemlék veszélyes dőlésszögét, a legújabb vizsgálatok szerint „önmagától” is egyenesedik a pisai harangtorony.
A legutóbbi vizsgálatok szerint jobb állapotban van a híres ferde torony, mint azt két évtizeddel ezelőtt a szakértők előre jelezték.
Egy 2001-ben befejezett, egy évtizeden át tartó stabilizációs projekt 40 centiméterrel korrigálta a torony veszélyes dőlését, a mostani vizsgálatok pedig azt az eredményt hozták, hogy az építmény újabb 4 centiméterrel közeledett a függőlegeshez. És bár átlagosan fél milliméternyit még kileng évente, a harangtorony stabilabb, mint várták.