Március 31-ével megszűnnek a közigazgatási és munkaügyi bíróságok
Mint írták, március 31-ével jogszabályi változás miatt megszűnnek a közigazgatási és munkaügyi bíróságok. A közigazgatási perekben április 1-jétől első fokon nyolc törvényszék – a Fővárosi Törvényszék, a Budapest Környéki Törvényszék, a Debreceni Törvényszék, a Győri Törvényszék, a Miskolci Törvényszék, a Pécsi Törvényszék, a Szegedi Törvényszék és a Veszprémi Törvényszék – jár el regionális illetékességgel. A Fővárosi Törvényszék kizárólagos illetékességi körébe tartoznak majd azok az ügyek, amelyek korábban a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság kizárólagos illetékességébe tartoztak, így például a vízum- és hontalansági ügyek.
A közigazgatási bírósági ügyekben másodfokon fellebbezési, illetve felülvizsgálati eljárásban a Kúria jár el. Kivételes esetekben – például gyülekezési ügyekben – elsőfokú és kizárólagos fórumként is eljár a Kúria – közölte az OBH.
Hozzátették: a közigazgatási és munkaügyi bíróságok megszűnése miatt a munkaügyi bírósági ügyekben első fokon az illetékes törvényszékek, másodfokon fellebbezési eljárásban az ítélőtáblák, míg a felülvizsgálati eljárásban a Kúria jár el. Kiemelték: a munkavállalók számára kedvező új rendelkezés, hogy a munkáltató felperes a pert kizárólag a munkavállaló – azaz az alperes – belföldi lakóhelye, ennek hiányában a belföldi tartózkodási helye szerinti bíróság előtt indíthatja meg. Munkaügyi perben továbbra sincs helye illetékességi kikötésnek.
Az OBH hangsúlyozta: a törvényszékek csak 2020. április 1-jétől járnak el, ezért március 31-éig a keresetleveleket a közigazgatási és munkaügyi bíróságoknak címezve lehet előterjeszteni, április 1-jétől pedig az illetékes törvényszékeknek kell címezni. A közigazgatási és munkaügyi bíróságok megszűnésével a benyújtott keresetleveleket, a folyamatban lévő közigazgatási és munkaügyi ügyeket megküldik a törvényszékeknek.
Az ügyfelek az őket érintő változásról egyedi tájékoztatást is kapnak majd – közölte az OBH.,
adozona.hu