MÁSKÉPP VEHETED KI JÖVŐRE A SZABADSÁGODAT - ÍGY VÁLTOZIK MAJD A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE

2022. december 06. 15:17
Változnak a szabadságolások, hamarosan módosíthatják a Munka Törvénykönyvét
 
Várhatóan december elején kerül a parlament elé az a csomag, amely jövő év elejétől módosítja a Munka Törvénykönyvét. A Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által benyújtott javaslat a szabadság kiadását is az eddigitől eltérően szabályozza. Mutatjuk a részleteket!
MÁSKÉPP VEHETED KI JÖVŐRE A SZABADSÁGODAT - ÍGY VÁLTOZIK MAJD A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE
A változtatások célja az európai uniós jogharmonizáció, amire azért van szükség, mert a jelenlegi változat nem felel meg a kiszámítható munkafeltételekről, illetve a munka és a magánélet egyensúlyáról szóló brüsszeli irányelveknek. Különösen fontos ez a dolgozó szülők számára, akiknél a nemek közötti egyenlőséget is biztosítani kívánják a munkalehetőségek terén, vagyis fontos, hogy az anyák, ha akarnak, dolgozhassanak, és az apák is otthon maradhassanak gyermekeikkel. 
 
Minden munkavállalónak joga van az egészségét, biztonságát és méltóságát tiszteletben tartó munkafeltételekhez, a munkaidő felső határának korlátozásához, a napi és heti pihenőidőhöz, valamint az éves fizetett szabadsághoz
 
– hangsúlyozza az Unió alapjogi chartája. 
 
Az irányelv minimumkövetelményeket állapít meg a családi szabadságok (apasági, szülői és gondozási szabadság) és a rugalmas munkafeltételek vonatkozásában. 
 
A javasolt új szabályozás szerint a gyermek születése után
 
2 hónapon belül 10 apanap, 
a gyermek három éves koráig pedig 44 napnyi szülői szabadság jár majd. 
A jelenlegihez képest tehát duplájára nő az apanapok száma, a plusz szabadság pedig eddig soha nem látott új lehetőséget jelent 2023-tól a dolgozó szülőknek, hogy több időt tudjanak együtt tölteni csemetéikkel.
 
Emellett a Munka törvénykönyve alapján mindenkinek jár a garantált alapszabadság, ami jelenleg 20 munkanapot jelent. Ehhez olyan pótszabadságok járulnak, mint 
 
az életkor alapján járó pótszabadság, ami legfeljebb 10 munkanap, 
a gyermekek 16 éves koráig járó pótszabadság, ami gyermekenként 2, de egy évben legfeljebb 7 munkanap, 
a fogyatékossággal élő gyerekek után plusz 2 nap, 
a sugárzásnak kitett vagy föld alatt dolgozó, illetve súlyosan egészségkárosodott dolgozóknak 5 nap.
 
A szabadság szabályai
Az alapszabály az, hogy 6 óra munka után 20 perc pihenőidő jár, többnyire ezért töltünk 8 és fél órát a munkahelyünkön. A másik fő szabály, hogy a szabadságot a munkáltatónak úgy kell kiadnia, hogy annak időtartama folytatólagosan legalább 14 nap legyen. Emellett a dolgozó az alapszabadsága harmadát akkor veheti ki, amikor ő szeretné. 
 
A mostani módosítás lényege, hogy a munkáltató nem köteles szabadságra engedni dolgozóját „kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén”. Ha ugyanis egy cégnél egyszerre túl sokan mennek el szabadságra, akkor az az adott munkahely számára veszélyes helyzetet teremthet. 
 
A normál szabadság mellett a magyar szabályozás szerint a gyermek kétéves koráig vehető igénybe a gyermekgondozási díj (gyed), ami mellett 2014-től teljes állásban is lehet dolgozni. 2014-ig annak a szülőnek járt a gyed, aki felfüggesztette a munkáját, ők leginkább a nők voltak. 2014-től ez megváltozott, így már a férfiak is szívesebben mennek gyedre és mellette akár nyolc órában dolgoznak is. 2019-ben több mint 13 ezer férfi vette igénybe a gyedet, ami az országos átlag 12,8 százaléka volt. A statisztikák szerint ott igénylik nagyobb arányban a férfiak a gyedet, ahol az alacsony bérek miatt jobban számít, hogy kinek a keresete után folyósítják.
 
Forrás: ripost.hu

Kapcsolódó cikkek

A lengyel gazdák ismét lassítják a forgalmat az egyik átkelőn az ukrán határon

2024. június 05. 16:47
A lengyel gazdák egy csoportja ismét lassítja a forgalmat a Hrebenne-Jahotyin lengyel-ukrán határátkelőn – közölte ma a lengyel sajtó.

Együttműködés a hidrogénközlekedés ösztönzése érdekében

2023. június 23. 13:27
Együttműködési megállapodást kötött a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség (MHtSZ) és a Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete (NiT Hungary) a hidrogénközlekedés ösztönzése érdekében – közölték az együttműködő szervezetek az MTI-vel.