Még hordóban a tavalyi méz, az EU cserbenhagyta a méhészeket
2023. március 29. 11:41
Mérsékelt kereslet mutatkozott a vegyes mézekre és minimális az akácmézre.
Hihetetlen, de a magyarországi mézkereskedők – egy-két kivételtől eltekintve – egyáltalán nem vásároltak magyar termelőktől származó mézet a tavalyi évben – olvasható a Magyar Állattenyésztők Szövetsége honlapján.
A mézet javarészt hordóban értékesítik
Jelenleg hazánkban 22.000 méhész csaknem 1,2 millió méhcsaládot gondoz és 26 ezer tonna mézet állít elő évente. A mézet javarészt hordóban értékesítik, a méhészek kisebb hányada kipalackozza a mézét és közvetlenül a fogyasztónak értékesíti. A méhészek ezen kívül virágport, propoliszt, viaszt, méhanyát és méhpempőt tudnak értékesíteni. Azon túl, hogy a méhészetek megteremtik ezen javakat, van még egy, talán előbbieknél fontosabb szerepük: méheik elvégzik a növények virágainak beporzását, ezzel sokkal, de sokkal több élelmiszer előállítását segítve.
A hobbiméhészetek üzemmérete 20-100 méhcsalád között változik. Ezek a méhészetek keresetkiegészítésként működnek, ami a rendszerváltás előtt a stabil mézpiac miatt jó mellékállásnak bizonyult.
A rendszerváltás óta azonban egyre több főállású méhészet alakult ki, ahol 150-1500 méhcsaládot gondoznak. A gazdasági és környezeti tényezők azonban az elmúlt hét évben romlani kezdtek, s egyre nehezebbé vált a főállású méhészetek fennmaradása.
Az akácméz mennyisége és minősége a korábbi évekhez képest jobb lett
2021-ben az akácméz nagybani felvásárlási ára 2200-2400 Ft/kg, a vegyesméz ára pedig 1200-1400 Ft/kg körül alakult. 2022 közepes évnek számított a méhcsaládoktól elvehető méz mennyisége alapján, viszont az akácméz mennyisége és minősége a korábbi évekhez képest jobban sikerült. Az infláció meglódult, ezért a méhészek arra számítottak, hogy a méz felvásárlási ára emelkedni fog.
A várakozásokkal ellentétben azonban nem növekedett, sőt, inkább erőteljes visszaesés volt tapasztalható. Az akácméz nagybani felvásárlási ára 1600-1700 Ft/kg, a vegyesméz ára pedig 1100-1200 Ft/kg körül alakult.
Az ár visszaesésén kívül még egy rendkívüli helyzet alakult ki, mérsékelt kereslet mutatkozott a vegyes mézekre és minimális az akácmézre. A kereskedelmi láncok árképzési módszere olyan magasra növelte az akácméz árát a boltokban, hogy az a vevők számára már átlépte a lélektani határt. Az Európai Unió pedig az ukrán háború miatt eltörölte a védővámot az Ukrajnából érkező mézről. Ennek következtében az ukrán, vagy az Odesszán át érkező távol-keleti mézet vásárolják fel az európai palackozó üzemek. Ez feketén fehéren azt jelenti, hogy az EU cserben hagyta méhészeit.
A vészesen közelgő 2023-as szezon kezdete előtt a magyar méhészek többségénél az előző évben megtermelt méz hordóban várja még az értékesítést. Az áprilisban induló pergetésekhez hordót kell vásárolni, hogy a kipergetett mézet el tudják helyezni. Hogy annak mi lesz a sorsa, ha marad az ukrán méz – ez még a jövő zenéje.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Agrárdiplomáciai egyeztetések a berlini Zöld Héten
2024. január 23. 14:24
A 88. berlini Zöld Hét és az annak keretében megszervezett, több mint 70 ország részvételével lezajlott Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Világfórum keretében a Magyarországot képviselő Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára számos diplomáciai találkozó keretében erősítette hazánk nemzetközi agrárkapcsolatait.
Az orosz kormány csökkenti a búza és a kukorica adóját – de csak néhány napra
2023. november 28. 08:32
Az orosz kormány jelentősen csökkenti a búza és a kukorica exportadóját a november 29. és december 5. közötti egy hétre – derült ki a mezőgazdasági minisztérium pénteki hivatalos dokumentumából. A búza exportadóját tonnánként 575 rubellal (egy rubel hétfőn 3,91 forintot ért – a szerk.) 3820 rubelre csökkentették.