Még nem tudni, mennyi kajszi teremhet az idén
2024. április 03. 15:45
Nemcsak az első tavaszi fagyok okoznak fejfájást a kajszitermesztőknek az idén, hanem a hűvös és szeles, illetve a túl száraz idő is. Egyelőre a legjobb fekvésű, Balaton környéki, tolnai ültetvényekben a legjobbak a terméskilátások.
Magyarországon sokan próbálkoznak kajszitermesztéssel, hiszen az egyik legfinomabb gyümölcs, és általában jó áron is lehet értékesíteni.
Fagyvédelmi gyertyával lehet fűteni az ültetvényt Fotó: Horváth Csilla
Szakmai figyelmeztetések már évtizedek óta arról szólnak, hogy csak megbízható termőhelyen, lehetőleg magas fekvésben ültessék ezt a fagyérzékeny gyümölcsfát, és a termőhelyi besorolást is érdemes tanulmányozni a telepítési döntés előtt. Az utóbbi évek visszatérő fagykárai megrostálják a hazai ültetvényeket.
Biztonságos termőhelyre telepítsük a kajszit! Fotó: Horváth Csilla
Idén márciusban az Alföldön következett be súlyos fagykár a kajsziban. Ahol mínusz 8 °C volt, ott még a fagyvédelem ellenére is megsemmisült a termés, elfagytak a virágok. Az Alföld déli része hagyományos termőtájunk volt valaha, mára azonban a legkitettebb a tavaszi fagyoknak. Mindig is fagyveszélyes terület volt, de amíg 10 év alatt 1-2 évben volt terméskiesés, még ki lehetett gazdálkodni a kárt, most sokkal gyakoribbak a tavaszi fagyok.
AZ IDÉN TOVÁBBI GOND A SZÁRAZSÁG, CEGLÉDEN PÉLDÁUL EDDIG MINDÖSSZE 30 MM CSAPADÉK HULLOTT.
A gönci termőtájon még nem volt erős lehűlés, virágzáskor mínusz 1 °C körüli hideget mértek. Ott inkább az a probléma, hogy hűvös és nagyon szeles volt az időjárás. Emiatt hosszan virágzott a kajszi, viszont nem jártak a méhek, rossz lett a megtermékenyülés. Permetezni is csak olyan készítményekkel lehetett, amelyek 10 °C alatt hatékonyak. Ebben a hidegben a vadméhek és dongók sem repültek, körülbelül április közepére derül ki, mennyi gyümölcs kötődött. A Balaton környékén és Tolnában nem károsodott a kajszi, a termesztők pedig felkészültek a védekezésre.
Már túl vagyunk a kajszivirágzáson, az egész országban a legérzékenyebb fejlődési állapotban vannak a fák, ugyanis a kötődött termés viseli el a legkevésbé a hideget.
További védekezésre kell készülni, hiszen még előttünk áll az egész április, ami a korábbi években a legveszélyesebb fagyokat hozta. Már sok fagyvédelmi szélgépet és különböző fűtőberendezések működtetnek a gazdálkodók, a beavatkozás eredménye azonban számos tényező függvénye, és nem lehet csupán a pillanatnyi védekezésre alapozni.
Gondoskodni kell a fák jó erőnlétéről, a várható hideg előtt és után biostimulátorokkal lehet beavatkozni, amivel megmenthetők a részlegesen sérült virágok, terméskezdemények, és ami még fontosabb, a szállítószövetek is.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu
Kapcsolódó cikkek
A jövőben is számíthatnak a kormány támogatására a magyar borászok
2023. november 13. 15:42
A szőlő-és borágazat helyzetéről, az új borjogi szabályokról és a szőlészeket és a borászokat érintő agrártámogatási pályázatokról tartott előadást Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára Soltvadkerten, a XIV. Márton-napi újbor ünnep alkalmából rendezett eseményen nov.11.-én, szombaton.
Nézzük inkább a jövőt
2023. június 14. 11:07
Május közepén idén is megtartották a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács éves szakmai rendezvényét, amelyen ezúttal a szervezet harmincéves jubileumáról is megemlékeztek. A hazai gyógynövényágazatban látszik néhány biztató jel, de az évtizedekkel korábbi helyének eléréséért még sokat kell tenni.